Zaqatala rayonu Əliabad İslam Kollecinin tələbələri Aİİ-də
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) III ixtisas qrupuna sənəd verəcək abituriyentlər üçün aprelin 22-dən mayın 22-dək “Açıq qapı” günləri elan edib.
“Açıq qapı” günləri çərçivəsində Zaqatala rayonu Əliabad İslam Kollecinin tələbələri Aİİ-ni ziyarət ediblər.
Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov qonaqları salamlayaraq, ali təhsil müəssisəsi haqqında geniş məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb.
Dövlət tərəfindən İnstitutda yaradılmış lazımi şəraitdən bəhs edən M.Mürsəlov tələbələrə dəstək xidməti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, İnstitutda təhsil tamamilə ödənişsizdir, tələbələr pulsuz dərslik, geyim və yeməklə təmin olunurlar.
Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova kollec tələbələrinə İnstituta qəbul qaydaları haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsində magistratura və doktorantura səviyyələri üzrə də qəbul aparılır. F.Yusifova xarici dillərə yiyələnmək imkanları; təqaüd proqramları; xaricdə təhsil imkanları; İnstitutun beynəlxalq əlaqələri; tələbələrin sosial həyatı; yay və qış məktəbləri haqqında ətraflı məlumat verib.
Aİİ-nin İslamşünaslıq kafedrasının müdiri Əhməd Niyazov mövcud ixtisaslar haqqında bəhs edib. Qeyd edib ki, İnstitutda Dinşünaslıq və İslamşünaslıq ixtisasları üzrə tələbə hazırlığı aparılır. Ə.Niyazov tədris prosesi, məzunlar üçün iş imkanları haqqında da qonaqları məlumatlandırıb.
Daha sonra Zaqatala Əliabad İslam Kollecinin tələbələrini maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Sonda tələbələr ali təhsil müəssisəsi ilə yaxından tanış olub, İnstitutun kitabxanasına, dərs otaqlarına baxış keçiriblər.

Студенты Алиабадского Исламского Колледжа Закатальского района в АИТ
Азербайджанский Институт Теологии (AИТ) объявил дни открытых дверей с 22 апреля по 22 мая для абитуриентов, подающих документы в III специализированную группу.
Студенты Алиабадского Исламского Колледжа Закатальского района посетили АИТ в рамках дня открытых дверей.
Декан теологического факультета АИТ Мирнияз Мурсалов поприветствовал гостей и дал подробную информацию об университете. Он отметил, что Азербайджанский Институт Теологии был создан Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года. Говоря о созданных государством условиях в институте, М.Мурсалов рассказал о поддержки студентов. Было отмечено, что обучение в институте абсолютно бесплатное, студентам предоставляются бесплатные учебники, одежда и питание.
Фидан Юсифова, заведующая кафедрой магистратуры и докторантуры, рассказала об условиях приема в колледж. Она также отметила, что в вузе есть степень магистра и докторская степень. Ф.Юсифова предоставила информациюк о возможностях овладения иностранными языками; стипендиальных программах; возможностях образования за рубежом; о международных отношениях института; социальной жизни студентов; летних и зимних школах.
Ахмед Ниязов, директор кафедры исламских исследований АИТ, дал подробную информацию о существующих специальностях. Было отмечено, что институт готовит студентов к специализации по религиоведению и исламоведению. А. Ниязов также рассказал об учебном процессе, возможностях трудоустройства выпускников.
Позже были даны ответы на вопросы студентов Алиабадского Исламского Колледжа Загаталы.
В конце дня студенты ознакомились с высшим учебным заведением и посетили библиотеку института и классные комнаты.