Zaqatala rayonu Əliabad İslam Kollecinin tələbələri Aİİ-də
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) III ixtisas qrupuna sənəd verəcək abituriyentlər üçün aprelin 22-dən mayın 22-dək “Açıq qapı” günləri elan edib.
“Açıq qapı” günləri çərçivəsində Zaqatala rayonu Əliabad İslam Kollecinin tələbələri Aİİ-ni ziyarət ediblər.
Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov qonaqları salamlayaraq, ali təhsil müəssisəsi haqqında geniş məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb.
Dövlət tərəfindən İnstitutda yaradılmış lazımi şəraitdən bəhs edən M.Mürsəlov tələbələrə dəstək xidməti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, İnstitutda təhsil tamamilə ödənişsizdir, tələbələr pulsuz dərslik, geyim və yeməklə təmin olunurlar.
Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova kollec tələbələrinə İnstituta qəbul qaydaları haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsində magistratura və doktorantura səviyyələri üzrə də qəbul aparılır. F.Yusifova xarici dillərə yiyələnmək imkanları; təqaüd proqramları; xaricdə təhsil imkanları; İnstitutun beynəlxalq əlaqələri; tələbələrin sosial həyatı; yay və qış məktəbləri haqqında ətraflı məlumat verib.
Aİİ-nin İslamşünaslıq kafedrasının müdiri Əhməd Niyazov mövcud ixtisaslar haqqında bəhs edib. Qeyd edib ki, İnstitutda Dinşünaslıq və İslamşünaslıq ixtisasları üzrə tələbə hazırlığı aparılır. Ə.Niyazov tədris prosesi, məzunlar üçün iş imkanları haqqında da qonaqları məlumatlandırıb.
Daha sonra Zaqatala Əliabad İslam Kollecinin tələbələrini maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Sonda tələbələr ali təhsil müəssisəsi ilə yaxından tanış olub, İnstitutun kitabxanasına, dərs otaqlarına baxış keçiriblər.

Students of Aliabad Islamic College of Zagatala visited AIT
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) has announced Open Door Days from April 22 to May 22 for applicants who will apply for the 3rd major group.
Students of the Aliabad Islamic College of Zagatala visited AIT within the framework of the Open Door Days.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the Faculty of Theology welcomed the guests and gave detailed information about the university. He noted that Azerbaijan Institute of Theology was established by President Ilham Aliyev’s Decree dated February 9, 2018.
Mentioning the necessary conditions created in the Institute, M.Mursalov informed the participants about student support system. He noted that the education is tuition-free, and students are provided with free textbooks and uniforms.
Fidan Yusifova, Head of the Department of Graduate Studies at AIT, informed college students about the admission rules. She noted that the Institute admits students to Masters and Doctoral levels as well. Ms. Yusifova mentioned the opportunities for the study of different languages, scholarship programs, educational opportunities abroad, international relations of the Institute, students’ social life, summer and winter schools.
Ahmed Niyazov, Head of the Department of Islamic Studies, spoke about the existing major programs. He noted that the Institute is preparing students for Religious and Islamic Studies majors. Ahmed Niyazov also informed the guests about the organization of educational process in the Institute and job opportunities for graduates.
At the end of the meeting, students familiarized themselves with the Institute and visited the library and classrooms.