“Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda elmi konfransın ikinci günü panellərlə davam etdirilir
20 Sentyabr, 2019
Böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), Türk Ocaqları İstanbul şöbəsi, İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutu, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) birgə təşkilatçılığı ilə “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda ikigünlük elmi konfrans öz işini panellərlə davam etdirir.
Konfransın ikinci günü çıxış edən millət vəkili Qənirə Paşayeva Əhməd bəy Ağaoğlunun həyat və fəaliyyətindən, apardığı milli mücadilənin müxtəlif istiqamətlərindən, onun bir alim, hüquqşünas, millət fədaisi olmasından, türk birliyi və müstəqilliyi müdafiə etməsi kimi məsələlərdən söz açıb. Qeyd edib ki, Əhməd bəy Ağaoğlu milli oyanış hərəkatının daim ön sıralarında dayanan vətənpərvər şəxsiyyət, eyni zamanda, müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanınmışdır.
Panellər AMEA-nın akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Solmaz Rüstəmova-Tohidi və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu İslamşünaslıq kafedrasının müdiri fəlsəfə ürzə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazovun moderatorluğu ilə keçirilib.
Panellərdə professor Temuçin Faik Ertan, dosentlər Lalə Hacıyeva, Rəşad Əsgərov, Fərhad Cabbarov, Cavid Bağırzadə, Leyla Məlikova, Ali Asker; tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Vəliyev və fəlsəfə ürzə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov məruzələrlə çıxış ediblər
Konfransda “Ə.Ağaoğlunun dini-teoloji baxışları”; “Əhməd Ağaoğlunun “İrşad” qəzeti”; “Əhməd bəy Ağaoğlunun sosial-siyasi baxışları”; “Əhməd Ağaoğlunun yaradıcılığında qadına münasibət”; “Demokratiya, yoxsa avtoritarlıq? Əhməd Ağaoğlu – Şevket Süreyya Aydemir polemikası”; “Əhməd bəy Ağaoğlunun siyasi fəaliyyətinin mühüm mərhələsi: “Difai” partiyasının yaradılması və proqramı”; “Bir daha “Difai” partiyası və partiyanın ilk Bəyannaməsi haqqında”; “Əhməd bəy Ağayevin (Ağaoğlunun) (1868-1939) görüşlərinin formalaşmasına İslam “nəhdə”si (İslam dirçəlişi) ideyalarının təsiri”; “Əhməd Ağaoğlunun islahatçılıq düşüncələri” mövzularında məruzələr dinlənilib.
Qeyd edək ki, konfransada 20-dən çox məruzəçinin məruzəsi 6 paneldə dinlənilib. “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda toplanmış məqalələr kitab şəklində çap olunacaq.
Xatırladaq ki, Aİİ öz fəaliyyətində milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğinə, tələbələrdə vətənpərvərlik ruhunun, Vətənə sevginin və ona bağlılığın gücləndirilməsinə, tanınmış Azərbaycan mütəfəkkirlərinin həyat və yaradıcılığının öyrənilməsinə xüsusi önəm verir.

Conference on Ahmed bey Agaoglu, outstanding public and political figure of the Turkic world continues in panels
20 September, 2019
Conference on Ahmed bey Agaoglu, outstanding public and political figure of the Turkic world dedicated to the 150th anniversary of the great thinker Ahmed Bey Agaoglu, organized jointly by Azerbaijan Institute of Theology, Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), Istanbul Branch of Türk Ocakları and Istanbul University Institute for Turkic Studies, is continuing with panels.
MP Ganira Pashayeva delievered a speech on the second day of the conference and mentioned Ahmed bey Agaoglu’s life and creative activity, directions of natonal struggle developed by him, his activity as a scholar, lawyer and an enthusiastic nationalist. She noted that Ahmed bey Agaoglu is a patriotic figure who had always been at the forefront of the national awakening movement, at the same time, a persistent supporter of the policy of modernization in the Muslim East.
Panels were conducted by Solmaz Rustamova Tohidi, Senior researcher at ANAS Institute of Oriental Stuides after Academician Z.Bunyadov and Ahmed Niyazov, Head of the Department of Islamic Studies at Azerbaijan Institute of Theology. Temuchin Faik Ertan, Associate Professors Lala Hajiyeva, Rashad Asgarov, Farhad Jabbarov, Javid Baghirzade, Leyla Melikova, Ali Asker, PhD Akif Valiyev and Ahmed Niyazov delivered speeches.
The speeches covered the topics “Religious and theological views of A.Agaoglu”, Ahmed bey Agaoglu and the newspaper Irshad”, “Ahmed bey Agaoglu’s social and political views”, “Ahmed bey Agaoglu’s attitude towards woman”, “Democracy or authoritarianism”, “Ahmed Agaoglu – Shevket Sureyya Aydemir’s polemics”, “Important stage of Ahmed bey Agaoglu’s political activity: the establishment and program of Difai party”, “On Difai party and its first declaration”, “Impact of Islamic revival ideas on the formation of Ahmed bey Agaoglu’s thoughts (1868-1939)” and “Ahmed bey Agaoglu’s reformist thoughts”.
It should be noted that more than 20 speakers delivered speeches in 6 panels at the conference. The materials of the conference on Ahmed bey Agaoglu, outstanding public and political figure of the Turkic world, will be published.
AIT attaches particular importance to the promotion of national-moral values, patriotic spirit, love and commitment to the homeland and the study of the life and creativity of Azerbaijani thinkers.