“Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda elmi konfransın ikinci günü panellərlə davam etdirilir
20 Sentyabr, 2019
Böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), Türk Ocaqları İstanbul şöbəsi, İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutu, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) birgə təşkilatçılığı ilə “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda ikigünlük elmi konfrans öz işini panellərlə davam etdirir.
Konfransın ikinci günü çıxış edən millət vəkili Qənirə Paşayeva Əhməd bəy Ağaoğlunun həyat və fəaliyyətindən, apardığı milli mücadilənin müxtəlif istiqamətlərindən, onun bir alim, hüquqşünas, millət fədaisi olmasından, türk birliyi və müstəqilliyi müdafiə etməsi kimi məsələlərdən söz açıb. Qeyd edib ki, Əhməd bəy Ağaoğlu milli oyanış hərəkatının daim ön sıralarında dayanan vətənpərvər şəxsiyyət, eyni zamanda, müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanınmışdır.
Panellər AMEA-nın akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Solmaz Rüstəmova-Tohidi və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu İslamşünaslıq kafedrasının müdiri fəlsəfə ürzə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazovun moderatorluğu ilə keçirilib.
Panellərdə professor Temuçin Faik Ertan, dosentlər Lalə Hacıyeva, Rəşad Əsgərov, Fərhad Cabbarov, Cavid Bağırzadə, Leyla Məlikova, Ali Asker; tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Vəliyev və fəlsəfə ürzə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov məruzələrlə çıxış ediblər
Konfransda “Ə.Ağaoğlunun dini-teoloji baxışları”; “Əhməd Ağaoğlunun “İrşad” qəzeti”; “Əhməd bəy Ağaoğlunun sosial-siyasi baxışları”; “Əhməd Ağaoğlunun yaradıcılığında qadına münasibət”; “Demokratiya, yoxsa avtoritarlıq? Əhməd Ağaoğlu – Şevket Süreyya Aydemir polemikası”; “Əhməd bəy Ağaoğlunun siyasi fəaliyyətinin mühüm mərhələsi: “Difai” partiyasının yaradılması və proqramı”; “Bir daha “Difai” partiyası və partiyanın ilk Bəyannaməsi haqqında”; “Əhməd bəy Ağayevin (Ağaoğlunun) (1868-1939) görüşlərinin formalaşmasına İslam “nəhdə”si (İslam dirçəlişi) ideyalarının təsiri”; “Əhməd Ağaoğlunun islahatçılıq düşüncələri” mövzularında məruzələr dinlənilib.
Qeyd edək ki, konfransada 20-dən çox məruzəçinin məruzəsi 6 paneldə dinlənilib. “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda toplanmış məqalələr kitab şəklində çap olunacaq.
Xatırladaq ki, Aİİ öz fəaliyyətində milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğinə, tələbələrdə vətənpərvərlik ruhunun, Vətənə sevginin və ona bağlılığın gücləndirilməsinə, tanınmış Azərbaycan mütəfəkkirlərinin həyat və yaradıcılığının öyrənilməsinə xüsusi önəm verir.

Научная конференция на тему «Выдающийся общественно-политический деятель тюркского мира - Ахмад бек Агаоглу» продолжается панелями
20 Сентябрь, 2019
В связи с 150-летием великого мыслителя Ахмеда бека Агаоглу, продолжается работа двухдневной научной конференции на тему «Видный общественный и политический деятель тюркского мира - Ахмед бек Агаоглу», организованной совместно с Азербайджанским Институтом Теологии (АИТ), Стамбульским отделением «Тюркских обществ», Институтом Исследований Тюркского мира Стамбульского Университета, Турецким Агентством по Сотрудничеству и Координации (TIKA).
Депутат Ганира Пашаева, выступившая во второй день конференции, рассказала о жизни и деятельности Ахмед бека Агаоглу, о различных направлениях его национальной борьбы, о том, что он был ученым, юристом, патриотом, а также о защите им тюркского единства и независимости. Она отметила, что Ахмед бек Агаоглу был известен как патриотическая личность, всегда стоящая в передних рядах движения национального пробуждения, в то же время как последовательный сторонник политики модернизации мусульманского Востока.
Панели были проведены при модераторстве главного научного сотрудника Института Востоковедения имени академика З. Бунядова, профессора Солмаз Рустамовой-Тохиди и заведующего кафедрой Исламоведения Азербайджанского Института Теологии доктора философии по философии Ахмеда Ниязова.
На панелях с докладами выступили профессор Темучин Фаик Эртан, доценты Лала Гаджиева, Рашад Асгеров, Фархад Джаббаров, Джавид Багирзаде, Лейла Меликова, Али Аскер; доктор философии по истории Акиф Валиев и доктор философии по философии Ахмед Ниязов.
На конференции были заслушаны доклады на темы «Религиозно-теологические взгляды А. Агаоглу»; «Газета «Иршад» Ахмеда Агаоглу»; «Социально-политические взгляды Ахмед бека Агаоглу»; «Отношение к женщине в творчестве Ахмеда Агаоглу»; «Демократия или авторитаризм? Полемика между Ахмедом Агаоглу и Шевкет Сурейя Айдемиром»; «Важный этап политической деятельности Ахмед бека Агаоглу: создание и программа партии «Дифаи»»; «Еще раз о партии «Дифаи» и первой Декларации партии»; «Влияние исламского идей «нахда» (исламского возрождения) на формирование взглядов Ахмед бека Агаева (Агаоглу) (1868–1939)»; «Реформаторские мысли Ахмеда Агаоглу».
Следует отметить, что на конференции было заслушано более 20 докладчиков на 6 панелях. Статьи на тему «Известный общественный деятель тюркского мира - Ахмед бек Агаоглу» будут опубликованы в виде книги.
Напомним, что в своей деятельности АИТ придает большое значение пропаганде наших национальных и моральных ценностей, укреплению у студентов патриотического духа, любви и привязанности к Родине, изучению жизни и творчества известных азербайджанских мыслителей.