Professor Musa Qasımlının təqdimatında “Həmrəyliyimiz: milli-dini birliyimiz” mövzusunda seminar keçirilib
19 Dekabr, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) müxbir üzvü, AMEA Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, millət vəkili, professor Musa Qasımlının təqdimatında “Həmrəyliyimiz: milli-dini birliyimiz” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Seminarda çıxış edən Aİİ rəhbəri Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, mövzu barədə fikirlərini bölüşüb. Qeyd edib ki, ölkəmizdə müxtəlif etnik köklərə, dinlərə malik insanlar əsrlər boyu sülh, əmin-amanlıq şəraitində birgə yaşamışlar. Bu həyat tərzi xalqımızın tarixən qəbul etdiyi və mənəvi dəyərinə çevirdiyi xarakterik xüsusiyyətidir. C.Məmmədov vurğulayıb ki, belə tədbirlərin keçirilməsi gənclərimizin maarifləndirilməsi, onlarda Vətənə məhəbbət, torpağa bağlılıq, dövlətə sevgi hisslərinin gücləndirilməsi, milli-mənəvi ruhda yetişməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Aİİ rektoru daha sonra bildirib ki, ölkəmizdə mövcud olan milli-dini birlik respublikamız müstəqillik qazandıqdan sonra, məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi dövlət-din siyasətinin məntiqi nəticəsidir. Hazırda bu siyasəti Prezident cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir.
AMEA-nın müxbir üzvü, millət vəkili Musa Qasımlı “Həmrəyliyimiz: milli-dini birliyimiz” mövzusunda məruzə edərək, ölkəmizdə milli birliyin əsasında multikultural dəyərlərin dayandığını vurğulyıb. M.Qasımlı qeyd edib ki, Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra, milli-dini həmrəyliyimizin qorunması dövlət siyasətində prioritet istiqamətə çevrilib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin milli-dini birlik və Azərbaycançılıq ideyaları hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla həyata keçirilir.
M.Qasımlı daha sonra bildirib ki, dövlət başçımızın dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyinə verdiyi töhfə, ölkə hüdudlarından kənarda yaşayan soydaşlarımızda milli ruhun yüksəldilməsinə yönəlik məqsədyönlü fəaliyyətin tərkib hissəsidir.

Был проведен семинар на тему «Наша солидарность: наше национально-религиозное единство», представленный профессором Мусой Гасымлы
19 Декабрь, 2019
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) был проведен семинар на тему «Наша солидарность: наше национально-религиозное единство», представленный членом Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА), директором Института кавказоведения НАНА, депутатом, профессором Мусой Гасымлы.
Руководитель AИТ Джейхун Мамедов, выступивший на семинаре, поприветствовал участников и поделился своими мыслями по этой теме. Он отметил, что в нашей стране люди разных этнических групп и религий веками жили вместе в мире и спокойствии. Этот образ жизни является характерной особенностью, которую наши люди исторически воспринимали и превращали в духовные ценности. Дж. Мамедов подчеркнул, что такие мероприятия особо важны для образования нашей молодежи, усиления их чувства любви к Родине, привязанности земле, любви к государству, их воспитанию в национальном духе.
Далее ректор АИТ сказал, что национально-религиозное единство в нашей стране является логическим следствием государственной религиозной политики, проводимой великим лидером Гейдаром Алиевым после обретения независимости нашей республики. В настоящее время эту политику успешно продолжает Президент господин Ильхам Алиев.
Член-корреспондент НАНА, депутат Муса Гасымлы выступил с докладом на тему «Наша солидарность: наше национально-религиозное единство» и подчеркнул, что мультикультуральные ценности в нашей стране основаны на национальном единстве. М. Гасымлы отметил, что сохранение национально-религиозной солидарности после восстановления независимости Азербайджана стало приоритетным вопросом в государственной политике. Идеи национально-религиозного единства и азербайджанства общенационального лидера Гейдара Алиева успешно реализуются под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева.
Затем М.Гасымлы сказал, что вклад главы государства в солидарность азербайджанцев мира является неотъемлемой частью целенаправленной деятельности, направленной на повышение национального духа у наших соотечественников, проживающих за рубежом.