“Müsəlman alimlərinin elm və texnologiyanın inkişafına töhfələri” mövzusunda konfrans keçiriləcək
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Bakı Yunus Əmrə İnstitutu ilə birgə 29 noyabr 2019-cu il tarixdə “Müsəlman alimlərinin elm və texnologiyanın inkişafına töhfələri” mövzusunda konfrans keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Konfransın keçirilməsində məqsəd müsəlman alimlərinin elm və texnologiyaya verdikləri töhfələrin araşdırılması, həmçinin bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərin tədqiqat işləri, məlumat və təcrübə mübadiləsi üçün platforma təşkil etməkdir.
Tədbirdə Türkiyə Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Erkan Özoral, Yunus Emre İnstitutunun müdiri Cihan Özdemir, Kırıkkale Universitetinin rektoru, professor Ersan Aslan, prof. Fuat Sezgin, İslam Elm Tarixi Araşdırmaları Fondunun rəhbəri Mecit Çetinkaya, Ahmet Yesevi Universitetinin Qəyyumlar Şurasının sədri prof. Musa Yıldız, Kırşehir Ahi Evran Universitetinin rektoru prof. Vatan Karakaya, millət vəkilləri, AMEA və dövlət qurumlarının rəsmiləri iştirak edəcəklər.
Konfrans “Antik yunan və Roma filosoflarının əsərlərinin İslam mütəfəkkirlərinin yetişməsində rolu”; “Müsəlman Şərqində elmin inkişafına Qurani-Kərimin və ərəb dilinin təsiri”; “Bəşər sivilizasiyasının inkişafında türk-müsəlman alimlərinin rolu”; “Müsəlman dünyasında elmin inkişafında kitabxanaların rolu”; “Müsəlman alimlərinin elm və texnologiyaya töhfələri araşdırma və təlim sahəsi kimi: metodoloji məsələlər, tarixi mənbələr, sənədlər və artefaktlar, mövzu üzrə akademik əməkdaşlıq”; “Dəqiq, təbiət və humanitar elmlərin inkişafında türk-müsəlman alimlərinin xidmətləri”; “Türk-müsəlman alimlərinin elmi və fəlsəfi əsərlərinin dünya dillərinə tərcüməsi”; “Müasir dövrdə elm və texnologiyanın inkişafında türkdilli dövlətlərin rolu: prioritetlər və gözləntilər” istiqamətlərini əhatə edəcək.

Conference on Contribution of Muslim Scholars to Science and Technology to be held
On November 29, 2019, Azerbaijan Institute of Theology and Yunus Emre Baku Institute will jointly organize a conference on Contribution of Muslim Scholars to the Development of Science and Technology.
The conference aims to explore the contributions made by Muslim scholars to science and technology as well as to create a platform for research, information and exchange for scholars and experts working in this field.
Erkan Özoral, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to the Republic of Azerbaijan; Cihan Özdemir, Director of the Yunus Emre Baku Institute; Professor Ersan Aslan, Rector of Kırıkkale University; Professor Fuat Sezgin; Mecit Cetinkaya, Chairman of the Islamic Science Historical Research Fund; Professor Musa Yildiz, Chairman of the Board of Trustees of Ahmet Yesevi University; Professor Vatan Karakaya, Rector of Ahi Evran University of Kırşehir; MPs, officials of ANAS and state agencies are expected to attend the event.
The conference will cover the topics such as “Role of Ancient Greek and Roman Philosophers’ Works in the Development of Islamic Thinkers”; “Impact of the Holy Quran and the Arabic Language on the Development of Science in the Muslim East”; “Role of Turkic-Muslim Scholars in the Development of Human Civilization”; “Role of Libraries in the Development of Science in the Muslim World”; “Contribution of Muslim Scholars to Science and Technology as a Research and Teaching Area: Methodological Issues, Historical Sources, Documents, Artifacts and Academic Cooperation”; “Services of Turkish-Muslim scholars in the Development of Exact, Natural and Humanitarian Sciences”; “Translation of Scientific and Philosophical Works of Turkic-Muslim Scholars into World Languages”; Role of Turkic-speaking Countries in the Development of Science and Technology in the Modern World: priorities and expectations.