“Müsəlman alimlərinin elm və texnologiyanın inkişafına töhfələri” mövzusunda konfrans keçiriləcək
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Bakı Yunus Əmrə İnstitutu ilə birgə 29 noyabr 2019-cu il tarixdə “Müsəlman alimlərinin elm və texnologiyanın inkişafına töhfələri” mövzusunda konfrans keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Konfransın keçirilməsində məqsəd müsəlman alimlərinin elm və texnologiyaya verdikləri töhfələrin araşdırılması, həmçinin bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərin tədqiqat işləri, məlumat və təcrübə mübadiləsi üçün platforma təşkil etməkdir.
Tədbirdə Türkiyə Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Erkan Özoral, Yunus Emre İnstitutunun müdiri Cihan Özdemir, Kırıkkale Universitetinin rektoru, professor Ersan Aslan, prof. Fuat Sezgin, İslam Elm Tarixi Araşdırmaları Fondunun rəhbəri Mecit Çetinkaya, Ahmet Yesevi Universitetinin Qəyyumlar Şurasının sədri prof. Musa Yıldız, Kırşehir Ahi Evran Universitetinin rektoru prof. Vatan Karakaya, millət vəkilləri, AMEA və dövlət qurumlarının rəsmiləri iştirak edəcəklər.
Konfrans “Antik yunan və Roma filosoflarının əsərlərinin İslam mütəfəkkirlərinin yetişməsində rolu”; “Müsəlman Şərqində elmin inkişafına Qurani-Kərimin və ərəb dilinin təsiri”; “Bəşər sivilizasiyasının inkişafında türk-müsəlman alimlərinin rolu”; “Müsəlman dünyasında elmin inkişafında kitabxanaların rolu”; “Müsəlman alimlərinin elm və texnologiyaya töhfələri araşdırma və təlim sahəsi kimi: metodoloji məsələlər, tarixi mənbələr, sənədlər və artefaktlar, mövzu üzrə akademik əməkdaşlıq”; “Dəqiq, təbiət və humanitar elmlərin inkişafında türk-müsəlman alimlərinin xidmətləri”; “Türk-müsəlman alimlərinin elmi və fəlsəfi əsərlərinin dünya dillərinə tərcüməsi”; “Müasir dövrdə elm və texnologiyanın inkişafında türkdilli dövlətlərin rolu: prioritetlər və gözləntilər” istiqamətlərini əhatə edəcək.

Состоится конференция на тему «Вклад мусульманских ученых в развитие науки и технологии»
29 ноября 2019 года совместно с Азербайджанским Институтом Теологии (AИТ) и Бакинским Институтом Юнуса Эмре состоится конференция на тему «Вклад мусульманских ученых в развитие науки и технологии».
Следует отметить, что целью Конференции является изучение вклада мусульманских ученых в науку и технику, а также создание платформы для обмена исследованиями, информацией и опытом ученых и специалистов, работающих в этой области.
В мероприятии примут участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Турецкой Республики в Азербайджанской Республике Эркан Озорал, директор Института Юнуса Эмре Джихан Оздемир, ректор Университета Кырыккале, профессор Эрсан Аслан, проф. Фуат Сезгин, руководитель Фонда исламских научно-исторических исследований Меджит Четинкая, председатель попечительского совета Университета Ахмета Йесеви, проф. Муса Йылдыз, ректор Ахи Евранского университета в Кыршехире проф. Ватан Каракая, депутаты, представители НАНА и государственных структур.
Конференция будет охватывать такие темы как «Роль произведений древнегреческих и римских философов в воспитании исламских мыслителей»; «Влияние Священного Корана и арабского языка на развитие науки на мусульманском Востоке»; «Роль турецко-мусульманских ученых в развитии человеческой цивилизации»; «Роль библиотек в развитии науки в мусульманском мире»; «Вклад мусульманских ученых в науку и технологию как область исследований и преподавания: методологические проблемы, исторические источники, документы и артефакты, академическое сотрудничество по предмету»; «Заслуги турецко-мусульманских ученых в развитии точных, естественных и гуманитарных наук»; «Перевод научных и философских работ турецко-мусульманских ученых на мировые языки»; «Роль тюркоязычных стран в развитии науки и технологии в современном мире: приоритеты и ожидания».