“Mənəvi dəyərlər sistemində Nəsimi fenomeni” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun (MDTF) birgə təşkilatçılığı ilə 19 aprel 2019-cu il tarixdə “Mənəvi dəyərlər sistemində Nəsimi fenomeni” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
“Dəyirmi masa”nı giriş nitqi ilə açan Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev görkəmli şair və mütəfəkkir İmadəddədin Nəsiminin Azərbaycan dilinin və ədəbiyyatının inkişafında müstəsna xidmətlərinə görə, 2019-cu ilin “Nəsimi İli” elan olunması haqqında 11 yanvar 2019-cu il tarixli Sərəncam imzalayıb. Qeyd edib ki, dövlətimiz tərəfindən “Nəsimi İli”nin elan edilməsi ədibə verilən dəyərin, hörmət və ehtiramın ən yüksək göstəricisidir.
C.Məmmədov bildirib ki, İnstitut yarandığı gündən öz fəaliyyətində milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğinə, tələbələrdə vətənpərvərlik ruhunun, Vətənə sevginin və ona bağlılığın gücləndirilməsinə, tanınmış Azərbaycan mütəfəkkirlərinin həyat və yaradıcılığının öyrənilməsinə xüsusi önəm verir.
MDTF-nin icraçı direktoru Mehman İsmayılov bildirib ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Nəsimi İli”nin elan olunması bütövlükdə Azərbaycan mədəniyyətinin, onun əsas elementləri olan dilimizin, ədəbiyyatımızın və mənəviyyatımızın əbədiləşdirilməsinə xidmətin bariz nümunəsidir.
M.İsmayılov bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin xalqımızın milli-mənəvi və mədəni irsinin inkişafı sahəsindəki fəaliyyət istiqamətləri bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Vurğulayıb ki, dövlət başçısının təşəbbüsü ilə şairin bütün əsərləri latın qrafikası ilə yenidən nəşr olunub, 2017-ci ilin may ayında Parisdə UNESCO-nun mənzil-qərargahında Nəsiminin vəfatının 600 illiyi qeyd edilib, 2018-ci ilin sentyabr ayında ölkəmizdə ilk dəfə Nəsimi şeir, incəsənət və mənəviyyat festivalı keçirilib.
İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əsgər Farsi Nəsiminin zəngin yaradıcılığı haqqında söhbət açıb. O qeyd edib ki, dahi mütəfəkkir bədii söz sənətinin son dərəcə qiymətli incilərini meydana gətirib. Ə.Farisi mütəfəkkir şairin yaradıcılığında dərin poetik fikirlərlə fəlsəfi görüşlərin vəhdət təşkil etdiyini bildirib.
AMEA akad. Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Şıxıyeva bildirib ki, İslam irfan ədəbiyyatının ən qüdrətli nümayəndələrindən biri olan Nəsimi poeziyada fəlsəfi fikrin təməlini qoyanlardan biridir. Nəsimi yaradıcılığında sufizm və multikultural mahiyyətin qabarıq nəzərə çarpdığını qeyd edən Səadət Şıxıyeva dahi mütəfəkkirin Azərbaycan poetik dilinin inkişafına böyük təsirini vurğulayıb.
Türkiyə Respublikası Kastamonu Universiteti Fənn ədəbiyyatı fakültəsi Çağdaş türk ləhcələri və ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi, professor Vüsalə Musalı bildirib ki, mütəfəkkirin bədii yaradıcılığının tədqiqi Azərbaycan dilinin və şeirinin, ümumiyyətlə, irfan ədəbiyyatının tarixi inkişafının öyrənilməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir. Qeyd edib ki, Azərbaycan poetik dilinin inkişafına böyük təsiri olan şair İmadəddin Nəsimi öz yaradıcılığı ilə tolerantlığı və multikulturalizmi təbliğ edib.

Прошел «круглый стол» на тему « Феномен Насими в системе Духовных ценностей»
При совместной организации Азербайджанского Института Теологии (АИТ) и Фонда Пропаганды Духовных Ценностей (ФПДЦ) 19 апреля 2019-го года прошел «круглый стол» на тему «Феномен Насими в системе Духовных ценностей».
Открывая «круглый стол» вступительным словом, ректор АИТ Джейхун Мамедов сказал, что Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев подписал 11 января 2019 года распоряжение об объявлении 2019 года «Годом Насими» за исключительный вклад в развитие азербайджанского языка и литературы выдающегося поэта и мыслителя Имададдина Насими. Он отметил, что объявление государством «Года Насими» является самым высоким показателем значимости, уважения и почтения писателю.
Дж. Мамедов отметил, что Институт с момента основания придает в своей деятельности особое значение продвижению наших национально-духовных ценностей, укреплению патриотического духа, любви и привязанности к Родине у студентов, изучению жизни и творчества известных Азербайджанских мыслителей.
Исполнительный директор ФПДЦ Мехман Исмайылов сказал, что Провозглашение Президентом Ильхамом Алиевым «Года Насими» является ярким примером служения увековечиванию Азербайджанской культуры в целом, ее важнейших элементов: нашего языка, литературы и этикета.
М. Исмайлов сказал, что Президент Ильхам Алиев сегодня успешно продолжает деятельность общенационального лидера Гейдара Алиева в области развития национально-нравственного и культурного наследия нашего народа. Он подчеркнул, что все произведения поэта были переизданы по инициативе главы государства на латинском языке, в мае 2017 года штаб-квартира ЮНЕСКО в Париже было отмечено 600-летие со дня смерти Насими, в сентябре 2018 года впервые в нашей стране прошел фестиваль поэзии, искусства и духовности Насими.
Председатель Культурного Центра Посольства Исламской Республики Иран в Азербайджане Асгар Фарси рассказал о богатом творчестве Насими. Он отметил, что великий мыслитель создал чрезвычайно ценные жемчужины художественного искусства слова. А. Фарси сказал, что в творчестве поэта-мыслителя имелись глубокие поэтические мысли и философские взгляды.
Ведущий научный сотрудник Института Востоковедения имени акад. З.М. Буниятова НАНА, доктор философии по филологии Саадат Шыхиева сказала, что Насими, один из самых влиятельных представителей исламской литературы, является одним из основоположников философской мысли в поэзии. Отметив, что суфизм и мультикультурная сущность выходят на передний план в творчестве Насими, Саадат Шихиева подчеркнула большое влияние великого мыслителя на развитие поэтического языка Азербайджана.
Преподаватель кафедры современных турецких диалектов и литературы Факультета наук Университета Кастамону Турецкой Республики, профессор Вусаля Мусалы сказала, что исследование художественного творчества мыслителя имеет большое значение для изучения исторического развития азербайджанского языка и поэзии, литературы в целом. Она отметил, что поэт Имадеддин Насими, оказавший большое влияние на развитие поэтического языка в Азербайджане, продвигал толерантность и мультикультурализм в своем творчестве.