“Mənəvi dəyərlər sistemində Nəsimi fenomeni” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun (MDTF) birgə təşkilatçılığı ilə 19 aprel 2019-cu il tarixdə “Mənəvi dəyərlər sistemində Nəsimi fenomeni” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
“Dəyirmi masa”nı giriş nitqi ilə açan Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev görkəmli şair və mütəfəkkir İmadəddədin Nəsiminin Azərbaycan dilinin və ədəbiyyatının inkişafında müstəsna xidmətlərinə görə, 2019-cu ilin “Nəsimi İli” elan olunması haqqında 11 yanvar 2019-cu il tarixli Sərəncam imzalayıb. Qeyd edib ki, dövlətimiz tərəfindən “Nəsimi İli”nin elan edilməsi ədibə verilən dəyərin, hörmət və ehtiramın ən yüksək göstəricisidir.
C.Məmmədov bildirib ki, İnstitut yarandığı gündən öz fəaliyyətində milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğinə, tələbələrdə vətənpərvərlik ruhunun, Vətənə sevginin və ona bağlılığın gücləndirilməsinə, tanınmış Azərbaycan mütəfəkkirlərinin həyat və yaradıcılığının öyrənilməsinə xüsusi önəm verir.
MDTF-nin icraçı direktoru Mehman İsmayılov bildirib ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Nəsimi İli”nin elan olunması bütövlükdə Azərbaycan mədəniyyətinin, onun əsas elementləri olan dilimizin, ədəbiyyatımızın və mənəviyyatımızın əbədiləşdirilməsinə xidmətin bariz nümunəsidir.
M.İsmayılov bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin xalqımızın milli-mənəvi və mədəni irsinin inkişafı sahəsindəki fəaliyyət istiqamətləri bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Vurğulayıb ki, dövlət başçısının təşəbbüsü ilə şairin bütün əsərləri latın qrafikası ilə yenidən nəşr olunub, 2017-ci ilin may ayında Parisdə UNESCO-nun mənzil-qərargahında Nəsiminin vəfatının 600 illiyi qeyd edilib, 2018-ci ilin sentyabr ayında ölkəmizdə ilk dəfə Nəsimi şeir, incəsənət və mənəviyyat festivalı keçirilib.
İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əsgər Farsi Nəsiminin zəngin yaradıcılığı haqqında söhbət açıb. O qeyd edib ki, dahi mütəfəkkir bədii söz sənətinin son dərəcə qiymətli incilərini meydana gətirib. Ə.Farisi mütəfəkkir şairin yaradıcılığında dərin poetik fikirlərlə fəlsəfi görüşlərin vəhdət təşkil etdiyini bildirib.
AMEA akad. Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Şıxıyeva bildirib ki, İslam irfan ədəbiyyatının ən qüdrətli nümayəndələrindən biri olan Nəsimi poeziyada fəlsəfi fikrin təməlini qoyanlardan biridir. Nəsimi yaradıcılığında sufizm və multikultural mahiyyətin qabarıq nəzərə çarpdığını qeyd edən Səadət Şıxıyeva dahi mütəfəkkirin Azərbaycan poetik dilinin inkişafına böyük təsirini vurğulayıb.
Türkiyə Respublikası Kastamonu Universiteti Fənn ədəbiyyatı fakültəsi Çağdaş türk ləhcələri və ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi, professor Vüsalə Musalı bildirib ki, mütəfəkkirin bədii yaradıcılığının tədqiqi Azərbaycan dilinin və şeirinin, ümumiyyətlə, irfan ədəbiyyatının tarixi inkişafının öyrənilməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir. Qeyd edib ki, Azərbaycan poetik dilinin inkişafına böyük təsiri olan şair İmadəddin Nəsimi öz yaradıcılığı ilə tolerantlığı və multikulturalizmi təbliğ edib.

A roundtable on the Phenomenon of Nasimi in the System of Spiritual Values was held
On April 19, 2019, Azerbaijan Institute of Theology in partnership with the Fund for Propagation of Spiritual Values held a roundtable on the Phenomenon of Nasimi in the System of Spiritual Values.
Opening the rountable, AIT rector Jeyhun Mammadov noted that on January 11, 2019, President Ilham Aliyev signed a Decree on the declaration of 2019 a Year of Nasimi for the poet's exceptional services in the development of Azerbaijani language and literature. Declaration of 2019 as a Year of Nasimi is the indication of high esteem and value to the memory of the poet by the state.
Mr. Jeyhun Mammadov noted that since its inception, the Institute attaches special attention to the promotion of national and spiritual values, development of patriotic feelings and study of prominent Azerbaijani thinkers and writers.
Mehman Ismayilov, Executive director of the Fund for Propagation of Spiritual Values, noted that Declaration of 2019 as a Year of Nasimi by President Ilham Aliyev is an evident example of service for the perpetuation of Azerbaijani culture, its elements such as language, literature and spiritual values.
M.Ismayilov noted that President Ilham Aliyev successfully continues the activities in the field of development of cultural heritage. He added that all the works of the poet have been published in Latin script on the instruction of the President, and in 2017, the 600th death anniversary of Nasimi was marked in the headquarters of UNESCO in Paris. In September 2018, the Nasimi festival of poetry and art was held in the country.
Asgar Farsi, Director of the Cultural Center under the Embassy of the Islamic Republic of Iran to Azerbaijan, made a speech on Nasimi’s creative activity. He noted that the great thinker created the rarest poetry. Asgar Farsi noted that Nasimi’s poetry is in harmony with his philosophical views.
Saadet Shikhiyeva, Researcher at Institute of Oriental Studies of ANAS named after academician Z.M. Bunyadov, noted that being one of the mighty members of Islamic Irfan literature, Nasimi is one of the thinkers who brought philosophical thought into poetry. Mentioning multicultural essence of Nasimi’s creative activity, Saadet Shikhiyeva emphasized the influence of Nasimi on the development of Azerbaijani poetic language.
Professor Vusala Musali, instructor of Modern Turkish Dialects and Literatures Department at Kastamonu University, noted that the study of poet’s creative activity is of great importance from the aspect of the exploration of Azerbaijani language, poetry and historical development of Irfan literature.
Influencing on the development of Azerbaijani poetic language, Imadaddin Nasimi promoted tolerance and multiculturalism ideas.