“İslam sivilizasiyası və elm: tarix və müasirlik” mövzusunda konfransın materialları çapdan çıxıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin hər il 27 mart tarixinin “Elm Günü” kimi təsis edilməsi haqqında Sərəncamının icrası məqsədilə 4 aprel 2019-cu il tarixdə Elm Gününə həsr olunmuş Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “İslam sivilizasiyası və elm: tarix və müasirlik” mövzusunda konfransın materialları nəşr olunub.
Konfransa təqdim edilən məqalələr mövzunun aktuallığı, elmi əhəmiyyəti, əldə olunmuş yeniliklərə və nəticələrə əsasən Təşkilat Komitəsi tərəfindən seçilərək kitaba daxil edilib. Kitabda 17 məqalə yer alıb.
Topluda “İslam bioetikasında klonlaşdırmaya münasibət”; “XIV-XX əsrlərin məşhur azərbaycanlı fiqh alimləri”; “Sənət əsərləri üzərindəki təsvirlər türk – İslam mədəniyyətinin nümunəsi kimi”; “XVIII – XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın maddi mədəniyyətində İslamın rolu”; “Əhməd bəy Ağaoğlunun İslam dinində elmə münasibət haqqında fikirləri”; “Fərabi fəlsəfəsində ilk varlıq anlayışı”; “İslam dininin tətbiqi sənət nümunələrinə təsiri” və digər məqalələr dərc olunub.
Kitaba “Ön söz” yazan Aİİ rektoru i.f.d. Ceyhun Məmmədov qeyd edib ki, ölkəmizdə elmin və təhsilin inkişafına böyük qayğı göstərilir. Bu istiqamətə diqqətin artırılması məqsədilə Respublika Prezidenti İlham Əliyevin 2018-ci il aprelin 9-da Azərbaycanda “Elm Günü”nün təsis edilməsi haqqında Sərəncamına uyğun təşkil olunan tədbirlər gənclərdə tədqiqat sahəsinə marağı gücləndirmək məqsədi daşıyır.
C.Məmmədov, həmçinin bildirib ki, İnstitut gəncləri Din psixologiyası, Din sosiologiyası, Dinlər tarixi və fəlsəfəsi kimi elm sahələrində tədqiqatlara cəlb edir və bu araşdırmaların gələcəkdə din sahəsi ilə yanaşı, müxtəlif elm sahələrinə də töhfə verə biləcəyi qənaətindədir.
Aİİ rəhbəri, həmçinin vurğulayıb ki, ali təhsil müəssisəsində gənclərin elmi tədqiqatlara cəlb olunması məqsədilə müxtəlif tədbirlər təşkil edilir. İnstitutda dini elmlərlə yanaşı, dünyəvi elmlər də tədris olunur. Bu qəbildən olan tədbirlər araşdırma aparan gəncləri bir araya gətirərək, fənlərarası istiqamətdə tədqiqatların inkişafına öz töhfəsini verəcək.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu elmi kitabların çapına xüsusi önəm verir. Ali təhsil müəssisəsi kitab və dərsliklərin nəşri ilə bağlı bir sıra layihələr həyata keçirir. “İlahiyyat nəşrləri” adı altında layihəyə İnstitut müəllimlərinin və bu sahədə çalışan mütəxəssislərin kitablarının nəşri daxildir. Bununla yanaşı, İnstitutun qarşısına qoyduğu məqsədlərdən biri də İlahiyyat sahəsində problemləri araşdırmaq, beynəlxalq standartlara cavab verən tədqiqatlar aparmaq və onları nəşr etdirməkdir.

Conference materials on Islamic Civilization and Science: History and Modernity have been published
The materials of the conference on Islamic Civilization and Science: History and Modernity held on April 4, 2019, by Azerbaijan Institute of Theology and Council of Young Researchers of ANAS in accordance with President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s decree on the celebration of March 27 as a Science Day, have been published.
Articles presented at the conference had been selected by the Organization Committee according to their relevance, academic significance, novelty and results. 17 articles had been included in the book.
The collection presents articles on the topics such as “Cloning from the perspective of Islamic bioethics”, “The famous Azerbaijani scholars of the 14th and 20th centuries”, “Drawings on artworks as an example of Turkic-Islamic culture”, “Role of Islam in the material culture of Azerbaijan in the 18th and early 20th centuries”, “Ahmed bey Agaoglu’s views on science in Islamic religion”, “First existent in Farabi’s philosophy” and “The influence of Islamic religion on examples of applied arts” and oher issues.
AIT rector Jeyhun Mammadov noted in the preface that the state pays great attention to the development of science and education in our country. The events that are organized to increase the attention in this direction implemented in accordance with President Ilham Aliyev’s decree on the celebration of Science Day dated April 9, 2018, aim to enhance the interest of young people in research.
J.Mammadov also noted that the Institute involves young people in research in the areas such as psychology of religion, sociology of religion, history and philosophy of religions and believes that these researches will contribute to various fields of science in the future.
AIT rector stressed that the Institute organizes various activities to increase students' interest in researches. The Institute offers secular subjects along with religious subjects. Such activities will bring young people together and will contribute to the development of interdisciplinary researches.
Azerbaijan Institute of Theology attaches a great deal of importance to the publication of academic books. The Institute is carrying out a number of projects concerning the publication of textbooks. Theological Publications project includes the publication of books by the Institute teachers and specialists working in this field. Moreover, the Institute aims to study problems in the field of theology, conduct and publish researchers that meet international requirements.