“İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun iştirakçıları Fəxri xiyabanda
Bu gün Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), İslam Tarixi, İncəsənəti və Mədəniyyəti Araşdırma Mərkəzi (IRCICA) və AMEA akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumu öz işinə başlayıb.
Öncə Simpozium iştirakçıları Fəxri xiyabana gələrək, Ümummilli Lider, müasir müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə gül çələngləri düzüblər. Eyni zamanda, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da ruhu anılıb, məzarı üzərinə tər çiçəklər qoyulub.
Sonra Şəhidlər xiyabanına gələn qonaqlar ölkəmizin azadlığı və suverenliyi uğrunda mübarizədə canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarları üzərinə tər çiçəklər düzüblər.
Məlumat üçün bildirək ki, “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumu 11-12 iyul 2019-cu il tarixdə keçiriləcək. İki gün sürəcək Simpozium açılış mərasimi və panellərlə davam etdiriləcək. Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan, İran, Ukrayna, Qazaxıstan, Özbəkistan, Moldova, ABŞ, Avstraliya, Misir, Səudiyyə Ərəbistanı və Qafqazda İslam sivilizasiyası mövzusu üzrə fəaliyyət göstərən alim, tədqiqatçı və ekspertlərin Simpoziumda məruzələrlə çıxışları nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” I Beynəlxalq Simpoziumu ulu öndər Heydər Əliyevin 22 fevral 1998-ci il 755 nömrəli Sərəncamına əsasən, 9-11 dekabr 1998-ci il tarixdə Bakıda keçirilib.
İki gün davam edəcək Beynəlxalq Simpozium açılış mərasimi və panellərlə davam etdiriləcək.
Tədbirdə 100-dən çox məruzəçinin məruzələri 11 paneldə – “İslam mədəniyyətinin Qafqazda dini və ictimai-mədəni həyata təsiri”; “Qafqazda İslam elmlərinin inkişafı”; “Qafqazda İslam memarlığı, incəsənəti və ədəbiyyatı”; “Azərbaycanda tolerantlıq və multikultural ənənələrin möhkəmləndirilməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rolu”; “Qafqazda İslamın yayılması”; “Qafqazda multikulturalizm”; “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” araşdırma və təlim sahəsi kimi: metodoloji məsələlər; tarixi mənbələr; sənədlər və artefaktlar; mövzu üzrə akademik əməkdaşlıq”; “Qafqazda din təhsilində məscid, mədrəsə və xanəgahların rolu”; “Çar Rusiyasının Qafqazda İslam siyasəti”; “Qafqaz alimlərinin İslam dünyasında dəqiq, təbiət və humanitar elmlərin inkişafında rolu” mövzularında dinləniləcək.

Участники II Международного Симпозиума на тему «Исламская цивилизация на Кавказе» в Аллее Почетного Захоронения
Сегодня начал свою работу II Международный Симпозиум на тему «Исламская цивилизация на Кавказе», при совместной организации Азербайджанского Института Теологии (АИТ), Центра исламской истории, искусства и культуры (IRCICA) и Института Востоковедения имени академика З.М. Буньядова НАНА.
Сначала участники Симпозиума посетили Аллею Почетного Захоронения и почтили память Гейдара Алиева, архитектора и основателя современного независимого Азербайджана, и возложили цветы к его могиле. В то же время была почтена память известного ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой, и на ее могилу были возложены свежие цветы.
Затем гости, пришедшие на Аллею шахидов, почтили память героев Родины, погибших в борьбе за свободу и суверенитет нашей страны, и возложили цветы к их могилам.
Обращаем ваше внимание, что II Международный Симпозиум на тему «Исламская цивилизация на Кавказе» состоится 11-12 июля 2019 года. Симпозиум продлится два дня и продолжится церемонией открытия и панелями. На Симпозиуме выступят ученые, исследователи и эксперты по исламской цивилизации на Кавказе из Турции, России, Грузии, Ирана, Украины, Казахстана, Узбекистана, Молдовы, США, Австралии, Египта, Саудовской Аравии.
Отметим, что I Международный Симпозиум на тему «Исламская цивилизация на Кавказе» был проведен в Баку 9-11 декабря 1998 года в соответствии с приказом общенационального лидера Гейдара Алиева № 755 от 22 февраля 1998 года.
Международный Симпозиум продлится два дня и продолжится церемонией открытия и панелями.
На 11 панели будут прослушаны доклады более 100 докладчиков на тему - «Влияние исламской культуры на религиозную и социокультурную жизнь на Кавказе»; «Развитие исламских наук на Кавказе»; «Исламская архитектура, искусство и литература на Кавказе»; «Роль Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в укреплении толерантности и мультикультуральных традиций в Азербайджане»; «Распространение Ислама на Кавказе»; «Мультикультурализм на Кавказе»; «Исламская цивилизация на Кавказе» как область исследований и обучения: методологические проблемы; исторические источники; документы и артефакты; академическое сотрудничество по предмету»; «Роль мечетей, медресе и ханака в религиозном воспитании на Кавказе»; «Исламская политика царской России на Кавказе»; «Роль ученых Кавказа в развитии точных, естественных и гуманитарных наук в исламском мире».