İlahiyyat İnstitutu və IRCICA arasında “İslam sivilizasiyası Qafqazda” mövzusunda Beynəlxalq Simpoziumun təşkili ilə əlaqədar Anlaşma Memorandumu imzalanıb
06 May, 2019
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) mədəniyyət qurumu olan İslam Tarixi, İncəsənəti və Mədəniyyəti üzrə Araşdırmalar Mərkəzinin (IRCICA) Baş direktoru Xalid Ərən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət edib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov Mərkəzin rəhbəri Xalid Ərəni İnstitutda görməkdən məmnunluğunu ifadə edib, bu səfərin iki qurum arasında qarşılıqlı əlaqələrin daha da inkişafına səbəb olacağını vurğulayıb. Rektor bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu dövlət-din münasibətlərini hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir. C.Məmmədov Bakıda keçiriləcək “İslam sivilizasiyası Qafqazda” mövzusunda Beynəlxalq Simpoziumun təşkilinə göstərdiyi dəstəyə görə qonağa təşəkkürünü bildirib və tədbirin əhəmiyyətini vurğulayıb.
IRCICA-nın Baş direktoru X.Ərən Aİİ-nin yaradılmasını Azərbaycanda dini təhsil sahəsində atılmış vacib addım kimi dəyərləndirib. Aİİ-nin məqsəd və hədəflərini yüksək qiymətləndirdiyini ifadə edən X.Ərən İnstituta işlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Daha sonra iki qurum arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənəddə 11-12 iyul 2019-cu il tarixdə “İslam sivilizasiyası Qafqazda” mövzusunda Beynəlxalq Simpoziumun təşkil olunması ilə əlaqədar müddəalar əksini tapıb.
Qeyd edək ki, 11-12 iyul 2019-cu il tarixdə keçiriləcək “İslam sivilizasiyası Qafqazda” mövzusunda Beynəlxalq Simpozium İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının mədəniyyət qurumu İslam Tarixi, İncəsənəti və Mədəniyyəti üzrə Araşdırmalar Mərkəzi (IRCICA); Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi tabeliyində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Şərqşünaslıq İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
Beynəlxalq Simpoziumda “İslam ənənələrinin Azərbaycanda möhkəmlənməsində və müsəlman ölkələri ilə əlaqələrin inkişafında Heydər Əliyevin rolu”; “Dini-tarixi abidələrin təmir və bərpasında Heydər Əliyev Fondunun rolu”; “Azərbaycanda tolerantlıq və multikultural ənənələrin möhkəmləndirilməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rolu” mövzularında məruzələr dinləniləcək. Həmçinin, “İslamın Qafqazda yayılması”; “İslam sivilizasiyası Qafqazda araşdırma və təlim sahəsi kimi: metodoloji məsələlər, tarixi mənbələr, sənədlər və artefaktlar, mövzu üzrə akademik əməkdaşlıq”; “Çar Rusiyasının Qafqazda İslam siyasəti”; “İslam mədəniyyətinin Qafqaz xalqlarının adət-ənənələrinə təsiri”; “İslam memarlığı Qafqazda”; “Qafqazda İslam incəsənəti və ədəbiyyatı” mövzularında müzakirələr aparılacaq. Bununla yanaşı, Simpoziumda “Qafqazda din təhsilində məscid, mədrəsə və xanəgahların rolu”; “Qafqazda İslam elmlərinin inkişafı”; “Qafqaz alimlərinin İslam dünyasında dəqiq, təbiət və humanitar elmlərin inkişafındakı rolu”; “Qafqazda dini və ictimai-mədəni həyatın müxtəlif aspektləri”; “Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş ərazilərində dağıdılmış tarixi və mədəni irsi: bu irsin qorunması və dünya miqyasında tanıtdırılması üçün akademik araşdırmalar” mövzularının müzakirəsi nəzərdə tutulur.

AIT signed a Memorandum with IRCICA for International Symposium on Islamic Civilization in the Caucasus
06 May, 2019
Dr. Halit Eren, Director General of IRCICA which started its activity as the subsidiary organ of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC) concerned with culture, visited Azerbaijan Institute of Theology.
AIT rector Jeyhun Mammadov expressed his gratitude to Dr. Halit Eren for his visit and emphasized that the visit will contribute to the development of relations between two institutions. The Rector noted that the state-religion relations formed by national leader Heydar Aliyev is successfully continued by President Ilham Aliyev. Jeyhun Mammadov expressed his gratitude to the guest for his support in the organization of the International Symposium on Islamic Civilization in the Caucasus.
Dr. Halit Eren, IRCICA Director General, emphasized that the establishment of AIT is an important step in the field of religious education. Speaking highly of the AIT goals and objectives, Dr. Halit Eren wished success to the Institute in its further activities.
The parties further signed Memorandum of Understanding.
The document reflects statements about the organization of the International Symposium on Islamic Civilization in the Caucasus that will be held on July 11-12, 2019.
The International Symposium on Islamic Civilization in the Caucasus will be held with the joint organization of Research Center For Islamic History, Art and Culture (IRCICA), Azerbaijan Institute of Theology and Institute of Oriental Studies of ANAS on July 11-12, 2019.
The symposium will cover the discussion of the topics such as Heydar Aliyev’s role in the development of Islamic traditions in Azerbaijan and relations with Muslim countries, The role of Heydar Aliyev Foundation in the restoration and repair of religious and historical monuments and President Ilham Aliyev’s role in the development of tolerance and multiculturalism traditions in Azerbaijan. Apart from the above mentioned topics, the symposium agenda includes the topics such as The spread of Islam in the Caucasus; Islamic civilization in the Caucasus as a research area: Methodological issues, historical sources, documents and artefacts, academic cooperation; Islamic policy of Tzar Russia in the Caucasus; The influence of Islamic Culture on the traditions of the peoples in the Caucasus; Islamic architecture in the Caucasus; Islamic art and literature in the Caucasus; The role of mosques and madrasahs in the religious education of the Caucasus; The development of Islamic studies in the Caucasus; Different aspects of religious, social and cultural life in the Caucasus (social groups, holidays/significant days) and Destroyed historical and cultural heritage in the Azerbaijani regions occupied by Armenians: Researches in the direction of preservation and promotion of this heritage in the world.