İlahiyyat İnstitutu əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Ceyhun Məmmədov Rusiya Federasiyasına səfəri çərçivəsində Rusiya Müsəlmanları Ruhani İdarəsinin, Rusiya Müftilər Şurasının sədri Şeyx Ravil Qaynutdinlə görüşüb. Görüşdə Moskva İslam İnstitutunun rektoru Demir Muxetdinov, Bolqar İslam Akademiyasının rektoru Daniyar Abdraxmanov və Perm Vilayəti Müsəlman Ruhani İdarəsinin nümayəndəsi, Rusiya Federasiyası Jurnalistlər Birliyinin üzvü Səfa Kərimov iştirak ediblər.
Rusiya Müsəlmanları Ruhani İdarəsinin, Rusiya Müftilər Şurasının sədri Şeyx Ravil Qaynutdin qonağı salamlayaraq, ikitərəfli qardaşlıq əlaqələrinin, həmçinin elm, təhsil və maarifləndirmə sahəsində əməkdaşlığın tərəfdarı olduğunu vurğulayıb. Dini lider iki ölkə arasında elmi əlaqələrin və dost münasibətlərinin inkişafından məmnunluğunu ifadə edib. R.Qaynutdin bu yaxınlarda Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda Moskva İslam İnstitutunun rektoru Demir Muxetdinovun "Rusiyada İslam tarixi" monoqrafiyasının təqdimatının təşkil olunmasından razılığını bildirib.
Müfti Qaynutdin Azərbaycanda Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi uğurlu dövlət-din münasibətinin nəticəsi olaraq, ekstremizm və radikalizm ideologiyalarına qarşı mübarizənin yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, sülhün, sabitliyin, əmin-amanlığın qorunması və gəncliyimizin ekstremizm və terrorizm ideyalarından qorunması üçün birlikdə çalışmalıyıq.
Rektor Ceyhun Məmmədov görüş üçün müftiyə təşəkkürünü bildirib, Azərbaycanda əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət-din münasibətlərinin hazırda ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb. Rektor Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyəti haqqında geniş bəhs edib. Bildirib ki, İnstitut iki istiqamət üzrə mütəxəssislər hazırlayır: məscidlərdə imam və din xadimləri kimi fəaliyyət göstərəcək İslam alimləri və ölkənin müvafiq dövlət qurumlarında çalışacaq mütəxəssislər.
Aİİ rəhbəri daha sonra nəzərə çatdırıb ki, ali tədris müəssisəsində dini mövzularla yanaşı, sosiologiya, psixologiya, fəlsəfə, məntiq və digər dünyəvi mövzular da tədris olunur. Hazırda dərslər Azərbaycan dilində keçirilir, gələcəkdə isə ingilis, rus və ərəb dillərində də qrupların açılması planlaşdırılır.
Görüşdə tərəflər arasında təhsil və elm sahəsində qarşılıqlı münasibət, uzunmüddətli əməkdaşlıq, tədris prosesində əldə olunmuş nailiyyətlərin tətbiqi, mədəni əlaqələrin qurulması və möhkəmləndirilməsi haqqında ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni zamanda, tədris metodu üzrə elmi məlumatların qarşılıqlı surətdə ötürülməsi, təcrübə və araşdırma, tədris prosesinin təşkili ilə bağlı bilikərin bölüşdürülməsi, elmi-tədqiqat proqramları, layihələrin birgə təşkili və digər məsələlər müzakirə olunub.
Görüşdə yaxın zamanlarda Bolqar İslam Akademiyası ilə əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması da qərara alınıb.

Jeyhun Mammadov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology met with Mufti sheikh Ravil Gaynutdin, Chairman of Russia mufties Council, Chairman of Religious Board of Muslims of European part of Russia, as part of his visit to the Russian Federation. Damir Muhetdinov, Rector of Moscow Islamic Institute; Daniyar Abdrahmanov, Rector of Bulgarian Islamic Academy and Safa Karimov, representative of the Perm mufties Council, member of the Union of Journalists of the Russian Federation, attended the meeting.
Welcoming the guest, sheikh Ravil Gaynutdin, Chairman of Russia mufties Council, Chairman of Religious Board of Muslims of European part of Russia, said he supports the establishment of bilateral relations as well as the academic and educational cooperation. He expressed his satisfaction with the development of academic relations and friendly relations between two countries. Ravil Gaynutdin spoke highly of the AIT's organization of the presentation of the book History of Islam in Russia by Damir Muhetdinov, Rector of the Moscow Islamic Institute.
Mufti Gaynutdin emphasized the high level of struggle against extremism and radicalism ideologies as a result of the successful state-religion attitude developed by President Ilham Aliyev in Azerbaijan. He noted that people should work together to preserve peace and stability and protect the youth from extremism and terrorism ideas.
Rector Jeyhun Mammadov expressed his gratitutde for the meeting and emphasized that state-religion relations formed by Heydar Aliyev in Azerbaijan are being successfully developed by President Ilham Aliyev. The Rector gave detailed information about the activities of Azerbaijan Institute of Theology. He stressed that the Institute prepares specialists in two directions, Islamic scholars who will work as religious figures and imams in mosques and specialists working with governmental bodies.
AIT rector further noted that along with religious subjects, sociology, psychology, philosophy, logic and other secular subjects are also taught in the Institute. At present, the language of instruction is Azerbaijani, however, the Institute plans to open groups in English, Russian and Arabic languages.
The parties exchanged views on mutual academic cooperation, long-term cooperation, the application of achievements gained in educational process and establishment of cultural ties.
At the same time, the dissemination of academic knowledge, experience, research, knowledge on the organization of educational process, research programs, joint projects and other issues were discussed at the meeting.
The parties also discussed the possibility of bilateral agreement with Bulgarian Islamic Academy in the future.