İlahiyyat İnstitutu 650 min ağac əkilməsi təşəbbüsünə qoşulub
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın mütəfəkkir şair İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə respublikamızda bir gündə 650 min ağac əkilməsi təşəbbüsünə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun kollektivi də qoşulub.
Qeyd edək ki, ali təhsil müəssisəsinin rəhbər heyəti, əməkdaşları və tələbələri bu təşəbbüsə qoşulmaq üçün Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətinə müraciət edib. Rayonun ərazisində İnstitut üçün ərazi ayrılması barədə razılıq əldə olunub. Hazırda bununla bağlı İnstitutda hazırlıq işləri davam edir.
Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə mütəfəkkir şair İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi ilə əlaqədar 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan edilməsi, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın bir gündə 650 min ağac əkilməsi ilə bağlı təşəbbüsü böyük sənətkarın adının əbədiləşdirilməsi, beynəlxalq aləmdə təbliği, Azərbaycanın ədəbi və mədəni irsinin tanıdılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrdə Vətənə məhəbbət, onu qorumaq və mühafizə etmək; əlillərə, əhalinin aztəminatlı təbəqəsinə, qocalara, qaçqın və məcburi köçkünlərə mənəvi dəstək olmaq; mədəni-tarixi sərvətləri qorumaq; gəncləri daha ətraflı məlumatlandırmaqla cəmiyyətdə sosial və ekoloji məsuliyyət anlayışını gücləndirmək; multikulturalizm və tolerantlığın təbliği məqsədilə müxtəlif layihələr həyata keçirir.

Институт теологии присоединился к инициативе по посадке 650 тысяч деревьев
Коллектив Азербайджанского института теологии также присоединился к инициативе Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой по посадке за один день 650 тысяч деревьев по случаю 650-летнего юбилея поэта-мыслителя Имадеддина Насими.
Отметим, что руководящий состав, сотрудники и студенты высшего учебного заведения обратились в Исполнительную власть Ясамальского района для присоединения к этой инициативе. Было достигнуто соглашение о выделении для института участка на территории района. В настоящее время в Институте продолжаются подготовительные работы в связи с этим.
Объявление 2019 года «Годом Насими» по Распоряжению Президента Ильхама Алиева в связи с 650-летним юбилеем поэта-мыслителя Имадеддина Насими, инициатива Первого вице-президента Мехрибан Алиевой по посадке за один день 650 тысяч деревьев представляют особое значение в плане увековечивания имени великого поэта, пропаганды на международной арене, популяризации литературного и культурного наследия Азербайджана.
Для информации сообщаем, что Азербайджанский институт теологии осуществляет различные проекты для усиления среди студентов чувства патриотизма, защиты и охраны Родины; моральной поддержки инвалидов, малообеспеченных слоев населения, пожилых, беженцев и вынужденных переселенцев; охраны историко-культурных богатств; укрепления понятия социальная и экологическая ответственность путем более подробного информирования молодежи; пропаганды мультикультурализма и толерантности.