“Dilimiz – milli-mənəvi sərvətimizdir” mövzusunda konfransın materialları nəşr olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 21 Fevral – Beynəlxalq Ana dili Günü münasibətilə keçirilən “Dilimiz – milli-mənəvi sərvətimizdir” mövzusunda konfransın materialları işıq üzü görüb.
Konfransa təqdim edilən məqalələr mövzunun aktuallığı, elmi əhəmiyyəti, əldə olunmuş yeniliklərə və nəticələrə əsasən Təşkilat Komitəsi tərəfindən seçilərək kitaba daxil edilib. Kitabda 26 məqalə yer alıb.
Topluda “Milli varlığımızın tək amili olan dilimizi qoruyaq”; “Heydər Əliyevin dil siyasətində miqrasiya prosesləri və çoxkonfessiyalı mədəniyyət”; “Heydər Əliyevin ideya-nəzəri irsində dil və mənəviyyat”; “Cahangir Qəhrəmanovun tədqiqatlarına “Nəsiminin dili”; “Məhəmməd Füzulinin dilində leksik arxaizmlər”; “Ana dili və onun keçdiyi inkişaf dövrü”; “Şəki dialektində işlənən rusmənşəli alınma sözlər”; “Azərbaycan Dilçiliyinin Bəkir Çobanzadə mərhələsi” və digər məqalələr dərc olunub.
Kitaba “Ön söz” yazan Aİİ rektoru i.f.d. Ceyhun Məmmədov qeyd edib ki, dil hər bir millətin maddi və mənəvi irsini qoruyan, onu inkişaf etdirən mühüm və güclü ünsiyyət vasitəsidir. Ana dili insanın mənəvi aləminin və dünyagörüşünün zənginləşməsində, mükəmməl təhsil almasında, öz soydaşları ilə ünsiyyət qurmasında mühüm rol oynayır.
C.Məmmədov bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin dil siyasətini böyük uzaqgörənliklə davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı fərman və sərəncamlar Ana dilimizin inkişafına, təbliğinə, tətbiqinə, beynəlxalq aləmdə nüfuzunun yüksəlməsinə göstərilən diqqətin bariz nümunəsidir.
Aİİ rəhbəri, həmçinin vurğulayıb ki, ali tədris müəssisəsi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin bu sahədə müvafiq fərman və sərəncamlarını rəhbər tutaraq, tələbələrdə elmə, təhsilə marağın artırılması, onların intellektual səviyyələrinin yüksəldilməsi məqsədilə ardıcıl maarifləndirici seminarlar, konfranslar, “dəyirmi masalar”, Azərbaycanın klassik və müasir ədəbiyyatının görkəmli ədiblərinin, həmçinin tanınmış xarici ölkə müəlliflərinin dilimizə tərcümə olunmuş əsərlərinin oxunub-təhlil edildiyi “Oxu günləri” keçirir.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu elmi kitabların çapına xüsusi önəm verir. Ali təhsil müəssisəsi kitab və dərsliklərin nəşri ilə bağlı bir sıra layihələr həyata keçirir. “İlahiyyat nəşrləri” adı altında layihəyə İnstitut müəllimləri və bu sahədə çalışan mütəxəssislərin kitablarının nəşri daxildir. Bununla yanaşı, İnstitutun qarşısına qoyduğu məqsədlərdən biri də İlahiyyat sahəsində problemləri araşdırmaq, beynəlxalq standartlara cavab verən tədqiqatlar aparmaq və onları nəşr etdirməkdir.

Materials of the conference on Language is Our National and Spiritual Wealth have been published
Materials of the conference on Language is our national and spiritual wealth dedicated to the 21 February International Mother Language Day held at Azerbaijan Institute of Theology, have been published.
Submitted articles have been selected for publication by the Organization Committee based on their relevance, academic significance, novelty and results. The book contains 26 articles.
The collection presents the articles such as “Language is the only factor of our national existence”, “Migration processes and multi-confessional culture in Heydar Aliyev’s language policy”, “Language and Spirituality in the Ideological Heritage of Heydar Aliyev”, “Nasimi’s Language in the studies of Jahangir Gahramanov”, “Lexical Archaisms in the Language of Mohammed Fuzuli”, “Mother Language and its Development Period”, “Russian Borrowings Used in the Shaki Dialect”, “Bakir Chobanzade Phase of Azerbaijani Linguistics” and others.
AIT rector Jeyhun Mammadov noted in the preface that language is an important and powerful means of communication that protects and develops the material and spiritual heritage of each nation. Native language plays a significant role in the enrichment of the spiritual world and outlook of individuals, their education and interaction with fellow citizens.
J.Mammadov noted that the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev is continuing the language policy of great leader Heydar Aliyev and the decrees and orders signed by him are a clear example of the attention paid to the development, promotion and development of the native language.
AIT rector also noted that the Institute is pursuing relevant decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan in this area and organizes educational seminars, conferences, roundtables, reading days discussing prominent modern and classical writers of Azerbaijan as well as translations from well-known foreign authors.
Azerbaijan Institute of Theology pays special attention to the scholarly publications. The Institute is implementing several projects concerning the publication of books and textbooks. The project, titled "Theology Publications," includes the publication of books by teachers of the Institute and experts working in the field. At the same time, one of the goals of the Institute is to study problems in theology, conduct research and publish international standards. Theological Publications project includes the publication of books by the Institute teachers and experts working in the field. Moreover, the Institute aims to investigate problems in theology, conduct and publish researches meeting international standards.