Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbəsi konfransda iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) Dinşünaslıq ixtisası üzrə II kurs tələbəsi İsgəndər İsgəndərov Xəzər Universitetində “Humanitar elmlər: dünən, bu gün və sabah” mövzusunda tələbə elmi konfransında iştirak edib.
İsgəndər İsgəndərov konfransda “Şəriətin məqsədləri (məqasid) təliminin mahiyyəti və ümumbəşəri əhəmiyyəti” mövzusunda çıxış edib. O, məruzəsində “məqasid” məfhumunun tərifi, təsnifatı, dini mətnlərin öyrənilməsi və bir sıra müasir problemlərin həllinin tapılması məsələlərindən danışıb. Qeyd edib ki, “Məqasid” təlimi İslamın mahiyyətini hərtərəfli başa düşməyi, onun mənbələrinə düzgün münasibət bəsləməyi təmin edə bilər.
Aİİ-nin tələbəsi İsgəndər İsgəndərovun məruzəsi iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, belə tədbirlərdə iştirak tələbələrin elmə marağının artırılmasında, nitq mədəniyyətinin formalaşdırılmasında, ictimai əhəmiyyətli fikirlərinin zənginləşdirilməsində xüsusi rol oynayır. Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda müxtəlif mövzularda seminarlar, “dəyirmi masa”lar, treninqlər və görüşlərin keçirilməsində məqsəd gənclərin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, onların elmi fəaliyyətə marağının artırılması, bu yöndə onların fəallığına nail olunması və elmi axtarışlara sövq edilməsidir.

Студент Азербайджанского Института Теологии принял участие в конференции
Студент II курса Азербайджанского Института Теологии (АИТ) по специальности Религиоведение Исгандар Исгандаров принял участие в научной конференции на тему «Гуманитарные науки: вчера, сегодня и завтра» в Университете Хазар.
Исгандар Исгандаров выступил на конференции с докладом на тему «Цели Шариата (Макасид), сущность и универсальная значимость обучения». В своем докладе он рассказал об определении, классификации «макасида», изучении религиозных текстов и решении ряда современных проблем. Он отметил, что изучение «Макасид» может дать всестороннее понимание сути Ислама и обеспечить правильное отношение к его источникам.
Выступление студента АИТ Исгандара Исгандарова вызвал большой интерес участников.
Следует отметить, что участие в таких мероприятиях играет особую роль в повышении интереса студентов к науке, формировании культуры речи и обогащении общественного мнения. Целью проведения в Азербайджанском Институте Теологии семинаров, «круглых столов», тренингов и встреч на различные темы является обогащение мировоззрения и духовного мира молодежи, повышение их интеллектуального уровня и интереса к научной деятельности, стимулирование их участия в научной деятельности, достижение активности в этом направлении и поощрение к научным поискам.