Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələrinə təşəkkürnamə və sertifikatlar təqdim edilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun əməkdaş və tələbələrinə Vikipediyanın Azərbaycan dili bölməsində yaratdıqları və redaktə etdikləri məqalələrə görə, Mərkəzi Elmi Kitabxananın rəhbərliyi tərəfindən təşəkkürnamə və sertifikatlar təqdim edilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktor müavini Elnur Eltürk bildirib ki, hazırda respublikamızda “Vikipediya” hərəkatının genişləndirilməsi istiqamətində müxtəlif işlər həyata keçirilir. Direktor müavini hazırda “Vikipediya” Metodik Mərkəzinin Tədris; Beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi; Monitorinq; Məsləhət xidməti; İnformasiya təminatı; Təbliğat; Elmi-tədqiqat bölmələri üzrə fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib. Vurğulayıb ki, mərkəzin könüllüləri Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti və milli-mənəvi dəyərləri ilə bağlı müxtəlif məqalələr hazırlayırlar.
Mərkəzi Elmi Kitabxananın baş mütəxəssisi Rövşən Məmmədli ilahiyyat sahəsində məqalələrin hazırlanmasının əhəmiyyətindən bəhs edib. Bildirib ki, dini sahədə əldə edilən biliklər elektronlaşdırılmalı və geniş oxucu kütləsinə çatdırılması xüsusi əhəmiyyət daşıyır. R. Məmmədli tələbələrin bu sahədə aktiv olacaqlarına, Vikipediyada dini mövzuda yeni məqalələr əlavə edəcəklərinə əminliyini ifadə edib.
Aİİ-nin II kurs tələbəsi Aytac Mustafalı tələbələr adından çıxış edərək, “Vikipediya” könüllüləri olaraq gələcək fəaliyyətlərində dini sahədə məqalələrin hazırlanması və sosial mediada yerləşdirilməsində aktiv iştirak edəcəklərini bildirib.
Qeyd edək ki, təlimlər AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının “Vikipediya” Metodik Mərkəzinin təlimçiləri Aynur Yusifzadə, Səbinə Abızadə tərəfindən keçirilib. Bu müddət ərzində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun “Vikipediya” könüllüləri islamşünaslıq və dinşünaslıq sahələrini özündə əks etdirən 50-dən artıq məqalə hazırlayıblar.

Students of Azerbaijan Institute of Theology receive certificates of gratitude
Central Scientific Library presented certificates of gratitude to the staff and students of Azerbaijan Institute of Theology for writing and editing articles in the Azerbaijani language section of Wikipedia.
Elnur Elturk, Deputy Director of the Central Scientific Library, said that various projects are currently being implemented to expand the scope of Wikipedia activities in our country. The Deputy Director noted that currently Wikipedia Center has the following sections: Study of International Experience, Monitoring, Consulting Services, Information Provision, Propagation and Academic Research. He stressed that the volunteers of the center are preparing articles on the history of Azerbaijan, its culture, national and moral values.
Rovshan Mammadli, Senior Specialist of the Central Scientific Library, mentioned the importance of writing articles in the field theology. He said that the necessary information and knowledge in the religious field should be converted to electronic form and delivered to a wider audience. R.Mammadli expressed his confidence that students will be active in this field and will add new Wikipedia articles on religion.
Aytac Mustafali, a second-year student of AIT, said that being Wikipedia volunteers, students will actively participate in the development and publication of religious articles.
The trainings were conducted by Aynur Yusifzade and Sabina Abizade, trainers of the Wikipedia Methodical Center of the Central Scientific Library of ANAS. Up to now, volunteers of Azerbaijan Institute of Theology have prepared more than 50 articles concerning Islamic studies and theology.