Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri Katolik Kilsəsini ziyarət ediblər
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) I kurs tələbələri “Müqəddəs Bakirə Məryəmin Məsum Hamiləliyi” Katolik Kilsəsini ziyarət ediblər.
Tələbələrə “Müqəddəs Bakirə Məryəmin Məsum Hamiləliyi” Katolik Kilsəsi və ümumilikdə, Azərbaycanda Xristianlıq tarixi haqqında məlumat verilib. Diqqətə çatdırılıb ki, ölkəmiz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra, bütün dini icmalara bərabər şərait yaradıldığı kimi, Azərbaycanın katolik icmasına da qayğı göstərilir və katoliklər üçün kilsə yenidən bərpa olunub.
Daha sonra bildirilib ki, “Müqəddəs Bakirə Məryəmin Məsum Hamiləliyi” Katolik Kilsəsinin tikintisi 2007-ci ilin fevralında yekunlaşıb. Burada eyni vaxtda 250-300 nəfərin ibadət etməsi üçün şərait yaradılıb. Kilsənin rəsmi açılış mərasimi isə Vatikanın dövlət katibi, kardinal Tarçizio Bertonenin 2008-ci ilin martında Azərbaycana səfəri çərçivəsində baş tutub.Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə, Rus-Pravoslav Kilsəsinin Bakı və Azərbaycan yeparxiyasının arxiyepiskopu Aleksandr İşein, aparıcı dini icmaların rəhbərləri, diplomatik korpusun nümayəndələri, xarici qonaqlar iştirak ediblər. Eyni zamanda, 2007-ci ilin aprelində Roma-Katolik Kilsəsinin Cənubi Qafqaz üzrə apostol nunsisi arxiyepiskop Klaudio Qudjerottinin yeni kilsəni təqdis etdiyi və ilk ibadətin həyata keçirildiyi qeyd olunub.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikası Katolik Kilsəsinin Apostol Prefekturası Dini Qurumunun təmsilçisi Yozef Marek xristianların inanc əsasları və ibadətləri, Azərbaycanda xristian icmalarının vəziyyəti, dini tolerantlıq və multikulturalizm kontekstində Azərbaycanda fərqliliklərin birlikdə yaşama təcrübəsi mövzularında tələbələrin suallarını cavablandırıb.

Студенты Азербайджанского Института Теологии посетили католическую церковь
Студенты I курса Азербайджанского Института Теологии (АИТ) посетили католическую церковь «Непорочного Зачатия Пресвятой Девы Марии».
Студенты были проинформированы о католической церкви «Непорочного Зачатия Пресвятой Девы Марии» и истории христианства в Азербайджане в целом. Было отмечено, что, после того как страна восстановила свою независимость были созданы равные условия для всех религиозных общин, оказывается забота о католической общине в Азербайджане и была восстановлена церковь для католиков.
Позже было отмечено, что строительство католической церкви «Непорочного Зачатия Пресвятой Девы Марии» было завершено в феврале 2007 года. Здесь созданы условия для единовременного поклонения 250-300 верующих. Официальная церемония открытия церкви состоялась в марте 2008 года в рамках визита госсекретаря Ватикана кардинала Тарчизио Бертоне в Азербайджан. В мероприятии приняли участие президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев, первый вице-президент госпожа Мехрибан Алиева, председатель Управления мусульман Кавказа шейх-уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде, архиепископ Бакинской и Азербайджанской епархии Русской православной церкви Александр Ищеин, лидеры ведущих религиозных общин, представители дипломатического корпуса и зарубежные гости. В то же время было отмечено, что в апреле 2007 года апостольский нунций по Южному Кавказу архиепископ Римско-католической церкви Клаудио Гуджеротти освятил новую церковь и совершил первое богослужение.
На церемонии представитель религиозного учреждения Апостольская префектура Католической церкви Азербайджанской Республики Йозеф Марек ответил на вопросы студентов об основах верований и поклонений христиан, состоянии христианских общин в Азербайджане, опыте совместной жизни представителей разных религий в Азербайджане в контексте религиозной терпимости и мультикультурализма.