Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri Katolik Kilsəsini ziyarət ediblər
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) I kurs tələbələri “Müqəddəs Bakirə Məryəmin Məsum Hamiləliyi” Katolik Kilsəsini ziyarət ediblər.
Tələbələrə “Müqəddəs Bakirə Məryəmin Məsum Hamiləliyi” Katolik Kilsəsi və ümumilikdə, Azərbaycanda Xristianlıq tarixi haqqında məlumat verilib. Diqqətə çatdırılıb ki, ölkəmiz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra, bütün dini icmalara bərabər şərait yaradıldığı kimi, Azərbaycanın katolik icmasına da qayğı göstərilir və katoliklər üçün kilsə yenidən bərpa olunub.
Daha sonra bildirilib ki, “Müqəddəs Bakirə Məryəmin Məsum Hamiləliyi” Katolik Kilsəsinin tikintisi 2007-ci ilin fevralında yekunlaşıb. Burada eyni vaxtda 250-300 nəfərin ibadət etməsi üçün şərait yaradılıb. Kilsənin rəsmi açılış mərasimi isə Vatikanın dövlət katibi, kardinal Tarçizio Bertonenin 2008-ci ilin martında Azərbaycana səfəri çərçivəsində baş tutub.Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə, Rus-Pravoslav Kilsəsinin Bakı və Azərbaycan yeparxiyasının arxiyepiskopu Aleksandr İşein, aparıcı dini icmaların rəhbərləri, diplomatik korpusun nümayəndələri, xarici qonaqlar iştirak ediblər. Eyni zamanda, 2007-ci ilin aprelində Roma-Katolik Kilsəsinin Cənubi Qafqaz üzrə apostol nunsisi arxiyepiskop Klaudio Qudjerottinin yeni kilsəni təqdis etdiyi və ilk ibadətin həyata keçirildiyi qeyd olunub.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikası Katolik Kilsəsinin Apostol Prefekturası Dini Qurumunun təmsilçisi Yozef Marek xristianların inanc əsasları və ibadətləri, Azərbaycanda xristian icmalarının vəziyyəti, dini tolerantlıq və multikulturalizm kontekstində Azərbaycanda fərqliliklərin birlikdə yaşama təcrübəsi mövzularında tələbələrin suallarını cavablandırıb.

Students of Azerbaijan Institute of Theology visit the Catholic church
First-year students of Azerbaijan Institute of Theology (AIT) visited the Church of the Virgin Mary’s Immaculate Conception.
Students were informed about the Church of the Virgin Mary’s Immaculate Conception and the history of Christianity in Azerbaijan. It was stressed that after the country gained independence, the state created equal conditions for all religious communities including Catholic community and restored the church.
It was further noted that the construction of the church of the Immaculate Conception was finalized in February, 2007. It holds 250-300 persons to worship. The opening of the church of the Immaculate Conception was attended by Cardinal Tarcisio Bertone, the Vatican Secretary of State in March 2008. The opening was also attended by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Vice-President Mehriban Aliyeva, Chairman of the of the Caucasus Muslims Office Sheikh ul-Islam Haji Allahshukur Pashazade, Archbishop of Baku and Azerbaijan eparchy Alexander Ishein, heads of religious communities, representatives of diplomatic corps and foreign guests. It was also stressed that the Apostolic Nuncio, Archbishop Claudio Gugerotti attended the first prayer in 2007.
Josef Marek, representative of Roman Catholic Apostolic Prefecture of the Republic of Azerbaijan, responded to questions from students about Christian belief and prayers, Christian communities in Azerbaijan and the experience of coexistence in terms of tolerance and multiculturalism.