Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun nümayəndə heyəti Beynəlxalq İslam Təfəkkürü və Sivilizasiyası İnstitutunu ziyarət edib
01 May, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Ceyhun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 29-30 aprel 2019-cu il tarixdə Malayziyaya səfər çərçivəsində İslam Təfəkkürü və Sivilizasiyası İnstitutunu (ISTAC) ziyarət edib.
Aİİ nümayəndə heyətinə ziyarət zamanı ISTAC haqqında ətraflı məlumat verilib. İnstitutda təkcə Malayziya tarixi və mədəniyyətinin deyil, eyni zamanda, İslam tarixi və mədəniyyətinə aid materialların da araşdırıldığı qeyd olunub.
ISTAC-ın nəzdində fəaliyyət göstərən Seyid Məhəmməd Naqib əl-Attas kitabxanasını ziyarət zamanı Aİİ nümayəndə heyəti burada mövcud əlyazmaları ilə tanış olub. Dünyanın bir çox ölkələrindən olan nadir əlyazmalarının toplandığı kitabxana özünəməxsusluğu ilə seçilir. Kitabxanada saxlanılan qədim əlyazmalarının toplanması, qorunub saxlanılması, araşdırılması, tədqiqi və nəşri haqqında məlumat verilib. Qeyd olunub ki, İslam dünyasının milli sərvəti sayılan əlyazmalarının tədqiq edilərək gələcək nəsillərə çatdırılması işi uğurla həyata keçirilir.
Görüş zamanı əlyazmalarının birlikdə tədqiqi, mühüm tarixi sənədlərin arxiv və kitabxanalardan əldə edilərək, elmi araşdırmalara cəlb olunmasının zəruriliyi vurğulanıb.
Səfər çərçivəsində Aİİ-nin nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Malayziyadakı Səfirliyini ziyarət edərək, səfir Qaley Allahverdiyevlə görüşüb.
Qeyd edək ki, Aİİ xarici ölkələrin təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verir. Ali təhsil müəssisəsinin hədəfi tədrisin müasir tələblər səviyyəsində qurulması məqsədilə dünyanın digər qabaqcıl universitetlərinin təcrübəsindən yararlanmaq, tələbə mübadiləsi aparmaq, həmçinin ali məktəblər arasında əlaqələrin genişləndirilməsidir.

AIT officials visit International Institute of Islamic Thought and Civilization
The officials of Azerbaijan Institute of Theology (AIT) visited International Institute of Islamic Thought and Civilization (ISTAC) under the guidance of AIT rector Jeyhun Mammadov in the frame of the visit to Malaysia on April 29-30, 2019.
The AIT officials were thoroughly informed about ISTAC during the visit. Apart from the history and culture of Malaysia, the Institute also studies materials related to Islamic history and culture.
During the visit to the library of Syed Muhammad al Naquib al-Attas at ISTAC, the AIT team familiarized themselves with the manuscripts in the library. The library differs for its originality with rare manuscripts of different world countries. Visitors were informed about the collection of manuscripts, their maintenance, research and publication. The conveyance of manuscripts which are considered national wealth of Islamic world to younger generation is carried out successfully.
The necessity of access to archive and libraries for manuscripts and joint researches were discussed during the meeting.
AIT officials met with Galey Allahverdiyev, Ambassador of the Republic of Azerbaijan in Malaysia, in the frame of the visit.
Azerbaijan Institute of Theology attaches special attention to the cooperation with foreign higher education institutions. The Institute aims to benefit from the experience of the the foremost universities of the world, exchange students and expand inter-university relations for the organization of education based on modern requirements.