Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun nümayəndə heyəti Beynəlxalq İslam Təfəkkürü və Sivilizasiyası İnstitutunu ziyarət edib
01 May, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Ceyhun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 29-30 aprel 2019-cu il tarixdə Malayziyaya səfər çərçivəsində İslam Təfəkkürü və Sivilizasiyası İnstitutunu (ISTAC) ziyarət edib.
Aİİ nümayəndə heyətinə ziyarət zamanı ISTAC haqqında ətraflı məlumat verilib. İnstitutda təkcə Malayziya tarixi və mədəniyyətinin deyil, eyni zamanda, İslam tarixi və mədəniyyətinə aid materialların da araşdırıldığı qeyd olunub.
ISTAC-ın nəzdində fəaliyyət göstərən Seyid Məhəmməd Naqib əl-Attas kitabxanasını ziyarət zamanı Aİİ nümayəndə heyəti burada mövcud əlyazmaları ilə tanış olub. Dünyanın bir çox ölkələrindən olan nadir əlyazmalarının toplandığı kitabxana özünəməxsusluğu ilə seçilir. Kitabxanada saxlanılan qədim əlyazmalarının toplanması, qorunub saxlanılması, araşdırılması, tədqiqi və nəşri haqqında məlumat verilib. Qeyd olunub ki, İslam dünyasının milli sərvəti sayılan əlyazmalarının tədqiq edilərək gələcək nəsillərə çatdırılması işi uğurla həyata keçirilir.
Görüş zamanı əlyazmalarının birlikdə tədqiqi, mühüm tarixi sənədlərin arxiv və kitabxanalardan əldə edilərək, elmi araşdırmalara cəlb olunmasının zəruriliyi vurğulanıb.
Səfər çərçivəsində Aİİ-nin nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Malayziyadakı Səfirliyini ziyarət edərək, səfir Qaley Allahverdiyevlə görüşüb.
Qeyd edək ki, Aİİ xarici ölkələrin təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verir. Ali təhsil müəssisəsinin hədəfi tədrisin müasir tələblər səviyyəsində qurulması məqsədilə dünyanın digər qabaqcıl universitetlərinin təcrübəsindən yararlanmaq, tələbə mübadiləsi aparmaq, həmçinin ali məktəblər arasında əlaqələrin genişləndirilməsidir.

Делегация Азербайджанского Института Теологии посетила Международный Институт Исламского Мышления и Цивилизации
01 Май, 2019
Делегация во главе с ректором Азербайджанского Института Теологии Джейхуном Мамедовым посетила Институт Исламского Мышления и Цивилизации в рамках визита в Малайзию 29-30 апреля 2019 года.
Во время визита, делегации Азербайджанского Института Теологии была предоставлена подробная информация об Институте Исламского Мышления и Цивилизации. В Институте отметили, что были исследованы не только история и культура Малайзии, но и материалы, связанные со всей исламской историей и культурой.
Во время посещения библиотеки Сеида Мохаммеда Накиба аль-Аттаса при университете, делегация АИТ ознакомилась с рукописями, имеющимися здесь. Библиотека, которая собирает редкие рукописи из многих стран мира, является уникальной. Организован сбор, сохранение, исследование и публикация древних рукописей, хранящихся в библиотеке. Было отмечено, что рукописи исламского мира, которые считаются национальным достоянием, пройдя исследования, передаются будущим поколениям.
В ходе встречи было подчеркнуто, что рукописи следует изучать вместе, важные исторические документы из архивов и библиотек должны участвовать в научных исследованиях.
В ходе визита, делегация АИТ посетила посольство Азербайджанской Республики в Малайзии и встретилась с послом Гали Аллахвердиевым.
Отметим, что АИТ придает большое значение сотрудничеству с учебными заведениями зарубежных стран. Цель высшего учебного заведения - использовать опыт других ведущих университетов мира, обмениваться студентами и расширять связи между высшими учебными заведениями с целью повышения уровня преподавания.