Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəllimi beynəlxalq konfransda iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Dinşünaslıq kafedrasının müəllimi və AMEA Fəlsəfə İnstitutunun böyük elmi işçisi f.f.d., dosent Anar Qafarov İslam Tədqiqatları Mərkəzi, Ostroh Akademiyasının Milli Universiteti Şərq bölümü, Fəlsəfə İnstitutu və Ukrayna Milli Elmlər Akademiyası Beynəlxalq İslam Düşüncə İnstitutunun dəstəyi ilə Ukraynanın Kiyev şəhərində təşkil olunan “Şərqi-Mərkəzi Avropada İslamın öyrənilməsi və təhsili: tarixi xüsusiyyətlər və çağdaş perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Azərbaycan, Ukrayna, Belarusiya, Polşa, Macarıstan, eləcə də digər ölkələrin alim və mütəxəssislərinin iştirakı ilə keçirilən konfransda Anar Qafarov “Birgəyaşayışın fundamental dəyərlərinin fəlsəfi və dini aspektlərdən analizi” (“Analysis on the Fundamental Values of Coexistence in Terms of Philosophy and Religion”) mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
A.Qafarov məruzəsində mədəni müxtəlifliyin qloballaşma prosesi və cəmiyyətlər üçün labüd olduğunu qeyd edib. O, bu prosesin lokal və qlobal dəyərlərin bölüşülməsi və müxtəlif mədəniyyətlərə məxsus olan fərdlər arasındakı münasibətlərin inkişaf etməsi baxımından müsbət hadisə olduğunu vurğulayıb.
Məruzəçi, eyni zamanda, cəmiyyətlərdəki mədəni müxtəlifliyin ictimai vəhdət zəminində həll edilməsinin bəzi problemlərə səbəb ola biləcəyini qeyd edib. Multikultural dəyərlərin və tolerant atmosferin qorunub-saxlanılması istiqamətində siyasi və ictimai sahədə görülən tədbirlərin, praktiki olaraq atılan konkret addımların əhəmiyyətli olduğuna diqqət çəkib. A.Qafarov dünyada birgəyaşayış və multikulturalizmlə əlaqədar baş verən hadisələrdən bəhs edərək, müxtəlif ölkələrdə bu istiqamətdə baş verən xoşagəlməz hadisələrdən nümunələr gətirib.
A.Qafarov Azərbaycanın multikulturalizm və tolerantlıq istiqamətində nümunəvi ölkə olduğunu qeyd edərək, bu atmosferin qorunub-saxlanılması məqsədilə ölkədə həyata keçirilən siyasi-ictimai addımlardan bəhs edib. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamlara əsasən ölkədə təşkil olunan beynəlxalq tədbirlərlə yanaşı, Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyətindən ətraflı şəkildə bəhs edib.
Anar Qafarov sonda iştirakçıların verdikləri suallara əsasən, Azərbaycanda birgəyaşayış ənənəsinin hüquqi, siyasi və dini əsaslarından bəhs edib.

AIT instructor attended international conference
Associate Professor Anar Gafarov, Instructor at the Department of Religious Stuides at Azerbaijan Institute of Theology (AIT), Senior research fellow at ANAS Institute of Philosophy attended the international conference on the Study and Education of Islam in East-Central Europe: Historical Features and Modern Perspectives organized with the support of the Philosophy Institute of National University of Ostroh Academy and International Institute of Islamic Thought of Ukraine National Academy of Sciences in Kiev, Ukraine.
The conference was attended by the scholars and experts from Azerbaijan, Ukraine, Belorussia, Poland, Hungary and other countries. Anar Gafarov delivered a presentation on the Analysis on the Fundamental Values of Coexistence in Terms of Philosophy and Religion.
Anar Gafarov noted that the cultural diversity is necessary for the process of globalization and civilizations. He emphasized the process as a positive event in terms of the sharing local and global values and the development of relations between individuals from different cultures.
The speaker also noted that addressing cultural diversity in societies on the basis of social integrity can provoke several problems. He emphasized the necessity of political and social as well as practical actions for the protection of multicultural values and tolerant atmosphere. Mentioning the events concerning multiculturalism and coexistence, A. Gafarov stressed examples of adverse events in this direction in various countries.
Stressing that Azerbaijan is an exemplary country for multicultural and tolerant atmosphere, A.Gafarov spoke about the political and social actions implemented in the country to preserve this atmosphere. Along with the international events organized in the country in accordance with the orders signed by President Ilham Aliyev, he touched upon the activities of the State Committee on Religious Associations, Caucasian Muslims Office and Azerbaijan Institute of Theology.
Anar Gafarov further responded to the questions from participants about political and religious basis of coexistence tradition in Azerbaijan.