Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun heyəti Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə bağlı tədbirdə iştirak edib
25 Fevral, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rəhbər və müəllim heyəti Bakı şəhəri 279 nömrəli tam orta məktəbin Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə bağlı təşkil etdiyi tədbirdə iştirak edib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov, İnstitutun müəllimlərindən – sosiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Asəf Qənbərov, dosent Anar Qafarovun iştirak etdikləri tədbirdə Xocalıda qətlə yetirilmiş həmvətənlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik ehtiram sükutu ilə anılıb.
Məktəbin direktoru Südabə Abdullayeva qonaqları salamlayaraq, Azərbaycan xalqına qarşı işğalçılıq və soyqırımı siyasətinin davamı olan Xocalı faciəsinin tarixi faktlarını xatırladıb. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni cəlladlarının Xocalıya hücumu zamanı azərbaycanlılar xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib. Qətlə yetirilənlər arasında yaşlı, qadın və uşaqlar da olub. Mülki əhali itkin düşüb, əsir götürülüb, ailələr məhv edilib.
Daha sonra çıxış edən rektor Ceyhun Məmmədov bildirib ki, insanlığa qarşı öz vəhşiliyinə və qəddarlığına görə ən dəhşətli kütləvi terror hadisələrindən biri kimi tarixə düşmüş Xocalı soyqırımının törədilməsindən iyirmi səkkiz il ötür. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Dağlıq Qarabağda erməni quldur birləşmələri keçmiş sovet ordusuna məxsus 366-cı alayın əsgər və zabitləri ilə birlikdə 7 min nəfərədək əhalisi olan Xocalı şəhərini yerlə-yeksan edib, dinc əhalini, xüsusilə uşaqları, qadınları, qocaları ağlasığmaz vəhşiliklə, xüsusi qəddarlıqla qətlə yetiriblər.
Aİİ rektoru bildirib ki, gənclərimizin milli-mənəvi köklərimizə bağlı, dövlətçiliyimizi qoruyub saxlayan, Vətənini sevən, onun yolunda canından keçməyə hazır olan, vətənpərvər, mərd, cəsur, cəmiyyətə yararlı vətəndaşlar kimi formalaşması üçün belə tədbirlərin həyata keçirilməsi məqsədəuyğundur. Qeyd edib ki, bu səpkili tədbirlər, anım mərasimləri Azərbaycan xalqının sıx birliyini, şəhidlərimizin xatirəsinə ehtiramını, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası üçün əzmini nümayiş etdirir.
Tədbir bədii hissə ilə davam edib.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirir.

AIT staff participates in the event dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly genocide
The administrative and academic staff of Azerbaijan Institute of Theology participated in the event dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly genocide at Baku Secondary School No. 279.
The event was attended by AIT rector Jeyhun Mammadov, instructors PhD Asaf Ganbarov and Associate Professor Anar Gafarov. The tragedy victims killed in Khojali were remembered with one minute of silence.
Welcoming the guests, Sudaba Abdullayeva, Director of the school, remembered the historical facts of the Khojaly tragedy, the continuation of the policy of occupation and genocide against the Azerbaijani people. The Armenians murdered civilian Azerbaijanis with special atrocity during the Khojaly attack on the night of February 25-26, 1992. Among the killed were the elderly, women and children. Many civilians were missing; families were captured and annihilated.
AIT rector Jeyhun Mammadov delivered a speech and noted that 28 years have passed since the Khojaly genocide, which entered history as one of the most atrocious mass terror events against humanity. On the night of February 25-26, 1992, Armenian agressors in Nagorno-Karabakh together with soldiers and officers of the 366th regiment of the former Soviet Army destroyed the city of Khojaly which had a population of up to 7,000 and murdered civilians including children and women and the elderly with incredible atrocity.
AIT rector said that it is necessary to carry out such measures to develop our youth as citizens, patriots, brave and worthy citizens who love their motherland and protect statehood. He noted that these remembrance events demonstrate the strong unity of the Azerbaijani people, respect to the memory of our martyrs and determination of the country to restore its territorial integrity.
Azerbaijan Institute of Theology holds a series of events dedicated to the 28th anniversary of the Khojali genocide.