Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun heyəti Gəncə Dövlət Universitetində olub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərini davam etdirir. İnstitutun növbəti səfəri Gəncə şəhərinə olub.
Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov və İnstitutun əməkdaşları səfər çərçivəsində Gəncə Dövlət Universitetində (GDU) və “İmamzadə” dini kompleksində olublar.
Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov Gəncə Dövlət Universitetinin rektoru, Kimya elmləri doktoru, professor Yusif Yusibovla görüşüb. GDU-nun rektoru Y.Yusibov Universitetdə təhsilin səviyyəsinin yüksəldilməsi, tədrisin səmərəliliyinin artırılması istiqamətində görülən işlərdən, əldə edilən nailiyyətlərdən bəhs edib. Universitet rəsmisi Aİİ ilə GDU arasında qarşılıqlı əlaqələrin hər iki tərəf üçün səmərəli olacağını bildirib.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Ceyhun Məmmədov Gəncə Dövlət Universitetində baş tutan görüşdən məmnunluğunu ifadə edərək, bu ali təhsil müəssisəsi ilə Aİİ arasında qarşılıqlı əlaqələrin yaradılmasında maraqlı olduğunu bildirib. İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verən C.Məmmədov xarici universitetlərlə yanaşı, yerli təhsil müəssisələri ilə də əlaqələrin qurulması istiqamətində səylərini davam etdirdiklərini nəzərə çatdırıb.
Görüşdə elm və tədqiqat sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq; maraq doğuran mövzularda təcrübələrdən qarşılıqlı faydalanma; birgə elmi konfrans, seminar, elmi-tədqiqat işləri və mühazirələrin təşkil olunması; iki ali təhsil müəssisəsi arasında müştərək fənlər üzrə müəllim mübadiləsinin formaları; yay məktəbi çərçivəsində ikitərəfli görüşlərin təşkili barədə müzakirələr aparılıb.
Daha sonra “İmamzadə” dini kompleksini ziyarət edən Aİİ-nin rektoru C.Məmmədov və İnstitutun əməkdaşları Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yüksək diqqət və qayğısı ilə təmir və bərpa olunan komplekslə yaxından tanış olublar. Gəncə Şəhər “İmamzadə ziyarətgah” məscidi dini icmasının üzvü Elburus Məmmədov qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev bu abidə-ziyarətgahın təmiri və bərpası ilə bağlı xüsusi Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən 2010-cu ildən kompleksin əsaslı şəkildə yenidənqurulmasına başlanılıb, 2016-cı ildə isə bərpa işləri sona çatıb və müsəlmanların istifadəsinə verilib. Qeyd olunub ki, VIII əsrə aid tarixi-memarlıq abidəsi – xalq arasında “Göy günbəz”, “Göy məscid”, yaxud “Göy İmam” kimi tanınan “İmamzadə” kompleksi şəhərin və bütövlükdə ölkəmizin ən dəyərli dini-mədəniyyət nümunələrindən biri hesab edilir. Ziyarətgahın ən qiymətli abidəsi türbədir. Burada beşinci imam Məhəmməd Baqirin oğlu İbrahim dəfn olunub.

Azerbaijan Institute of Theology continues its series of promotional events at secondary schools located in the regions of the country to attract highly educated students for the 2019-2020 academic year. To that end, the Institute visited Ganja.
AIT rector Jeyhun Mammadov and Institute staff visited Ganja State University (GSU) and Imamzade Religious Complex.
AIT rector Jeyhun Mammadov met Professor Yusif Yusibov, rector of Ganja State University. Mr. Yusibov mentioned the achievement and work carried out to improve the level of education at the University and increase the efficiency of teaching. He noted that the mutual relations between two higher education institutions would be effective for both sides.
Expressing his satisfaction with the meeting, AIT rector Jeyhun Mammadov said he is interested in establishing mutual relations between two higher education institutions. Mr. Mammadov further gave detailed information about the activity of AIT and noted that the Institute continues its efforts to establish relations both with foreign and local higher education institutions.
The parties discussed bilateral academic cooperation; mutual benefit from experiences in topics of interest; joint conferences, seminars, academic researches and lectures; forms of teacher exchanges on joint subjects between two higher education institutions and organization of bilateral meetings within the summer school project.
AIT rector Jeyhun Mammadov and the Institute staff further visited Imamzade Religious Complex restored with the attention and care of President Ilham Aliyev. Elbrus Mammadov, religious community member of Ganja Imamzade mosque, said President Ilham Aliyev signed Decree on the restoration of the monument. According to the Decree, the reconstruction of the complex started in 2010 and was completed and put into use of Muslims in 2016. Dating back to the 8th century, also known as the Blue dome, the Blue Mosque or the Blue Imam, the monument is one of the most valuable religious and cultural examples of the city as well as the country.
The most valuable part of the sanctuary is a tomb. The fifth imam Ibrahim, the son of Mohammad Baqir, was buried here.