Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda distant dərslərlə bağlı müəllimlərin onlayn iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası ərazisində koronavirus xəstəliyinin (COVID-19) yayılmasının qarşısının alınması, ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tibbi-profilaktik, dezinfeksiyaedici və digər qabaqlayıcı tədbirlərin davam etdirilməsi üçün tədris, təlim-tərbiyə prosesinin təxirə salındığını nəzərə alaraq, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) onlayn dərslərin Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsinə əsasən “Microsoft Teams” platforması üzərindən keçirilməsi məqsədilə müəllimlərin proqram vasitəsilə virtual iclası təşkil olunub. İclasda İnstitutun bütün rəhbər heyəti və müəllimləri iştirak edib.
İclasın təşkil olunmasında məqsəd müəllimlərin onlayn keçiriləcək dərslərlə bağlı məlumatlandırılmasıdır. İclasda onlayn tədrisin dərs cədvəlinə və sillabuslara uyğun təşkil olunması, tələbələrin qiymətləndirilməsi, müəllim-tələbə müzakirəsinin aparılması, mühazirə və digər materialların ötürülməsi və başqa məsələlərlə bağlı müzakirələr aparılıb.
Məlumat üçün bildiririk ki, ali təhsil müəssisəsində tədris və təlim-tərbiyə prosesi dayandırıldıqdan sonra, tələbələrin təhsil prosesindən geri qalmaması üçün videodərslərin təşkili həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, Aİİ-də distant təhsilin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı intensiv tədbirlər aparılır. Məlumdur ki, distant təhsil öyrədən və öyrənən arasında əlaqəni telekommunikasiya və kompüter şəbəkələri vasitəsilə operativ, müntəzəm dialoq, əks-əlaqə əsasında, uzaq məsafədən təşkil edilir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın qərarına əsasən 20 aprel 2020-ci ilə qədər ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən bütün təhsil müəssisələrində tədris və təlim-tərbiyə prosesi dayandırılıb.

В Азербайджанском институте теологии состоялось онлайн-заседание преподавателей в связи с дистанционными уроками
31 Март, 2020
Учитывая приостановление учебного, учебно-воспитательного процесса в рамках медико-профилактических, дезинфекционных и других превентивных мероприятий, проводимых во всех образовательных учреждениях для предотвращения распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) на территории Азербайджанской Республики, в Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялось виртуальное заседание преподавателей через программу с целью проведения онлайн-уроков на платформе «Microsoft Teams» по рекомендации Министерства образования Азербайджанской Республики. На заседании приняли участие весь руководящий состав и преподаватели Института.
Цель проведения заседания заключалась в информировании преподавателей об онлайн-уроках. В рамках заседании были обсуждены такие вопросы, как организация онлайн-обучения в соответствии с расписанием и силлабусами, оценка студентов, взаимодействие преподавателей и студентов, передача лекций и других материалов и др.
Для информации сообщаем, что после приостановления учебного и учебно-воспитательного процесса в высших учебных заведениях осуществляется организация видеоуроков для того, чтобы студенты не отставали от учебной программы.
Отметим, что в АИТ принимаются интенсивные меры для усовершенствования дистанционного образования. Как известно, при дистанционном образовании взаимодействие между обучающим и обучаемым осуществляется на расстоянии, на основании оперативного, регулярного диалога, обратной связи с помощью телекоммуникационных и компьютерных сетей.
Также хотели бы заметить, что Оперативным штабом при Кабинете министров Азербайджанской Республики было принято решение о приостановлении учебного и учебно-воспитательного процесса во всех образовательных учреждениях на территории страны до 20 апреля 2020 года.