Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda akademik Vasim Məmmədəliyevin xatirəsinə həsr olunmuş respublika elmi konfransı öz işinə başlayıb
26 Noyabr, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan şərqşünaslığının görkəmli nümayəndələrindən biri, Əməkdar elm xadimi, akademik Vasim Məmmədəliyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Akademik Vasim Məmmədəliyevin ilahiyyat və şərqşünaslıq elmlərinə verdiyi töhfələr” mövzusunda respublika elmi konfransı öz işinə başlayıb.
Konfrans onlayn formada “ZOOM” proqramı üzərindən keçirilir.
Aİİ rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov açılış nitqi ilə qonaqları və konfrans iştirakçılarını salamladıqdan sonra, böyük qələbə münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Daha sonra rektor Vasim Məmmədəliyevin dünya və Azərbaycan elminə bəxş etdiyi töhfələr və yüksək xidmətləri barədə ətraflı bəhs edib. Onun tərcümə etdiyi Qurani-Kərimin Azərbaycan dilində mükəmməl tərcümə olduğunu xüsusi vurğulayıb. Rektor mərhum akademikin həyatı və elmi fəaliyyəti barədə geniş məlumat verib. Aİİ-nin yaranmasında onun mühüm xidmətlərinin olduğu Bakı Dövlət Universiteti İlahiyyat fakültəsinin rolunu xüsusi vurğulayıb.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri, Şeyxülislam Hacı Allahşükür Paşazadə çıxışına Vasim Məmmədəliyevin ruhuna dua oxumaqla başlayıb. Şeyx Həzrətləri V.Məmmədəliyevlə bağlı xatirələrini danışıb, onunla tanışlıq və dostluq münasibətlərini xatırlayıb. Vasim Məmmədəliyevlə birlikdə çalışmalarının İslam dininə yeni ruh verdiyini xüsusi vurğulayan Şeyxülislam Aİİ-yə konfransın təşkil edilməsinə görə təşəkkür edib. Pandemiya dövründən sonra akademik Vasim Məmmədəliyevə həsr olunacaq beynəlxalq və yerli konfransların təşkil olunacağını xüsusi qeyd edib.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı qeyd edib ki, özündən sonra böyük irs qoyub-gedən və indi də hər kəsin, elm adamlarının yararlandığı, bəhrələndiyi Vasim Məmmədəliyevlə hər ünsiyyətdən sonra onun necə dərin fəhm və zəkaya sahibliyinin şahidi olub. Komitə sədri qeyd edib ki, akademiklə birlikdə iştirak etdikləri dövlət tədbirləri, konfranslar və başqa tədbirlərdə onun vətənpərvər və azərbaycançılıq ideologiyasının təbliğatçısı olduğu aydın görünürdü. Mübariz Qurbanlı konfrans təşkilatçılarına öz təşəkkürünü çatdırıb, Aİİ-nin bundan sonra Vasim Məmmədəliyevin irsini layiqincə davam etdirəcəyinə ümidvar olduğunu vurğulayıb.
Millət vəkili, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov çıxış edərək, elm dünyasında xüsusi yeri olan V.Məmmədəliyevin mükəmməl ərəb dili mütəxəssisi olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, akademik şəriəti detallarına kimi ətraflı izah edə bilirdi. Bunun illərlə akademikin aparıcısı olduğu “Haqqın dərgahı” verilişində də əyani surətdə göründüyünü xüsusilə qeyd edən millət vəkili Qurani-Kərimin tərcüməsinin elm aləmi üçün xüsusi önəmini vurğuladıqdan sonra, İlahiyyat İnstitutunun pedaqoji heyətinin məhz onun tələbələrinin olmasının böyük əhəmiyyətini qeyd edib.
Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, dosent Şahin Pənahov konfrans iştirakçılarını BDU rektoru Elçin Babayev adından salamladıqdan sonra, akademikin universitetdə tələbə olduğu vaxtdan vəfatınadək keçdiyi dövrlər barədə ətraflı danışıb. Prorektor Vasim Məmmədəliyevin İslam dininin təbliği sahəsində gördüyü işləri yüksək qiymətləndirərək, 101 illik tarixi olan BDU-nun tarixində onun şərqşünas, ilahiyyatçı, elm xadimi kimi əbədi yaşayacağını vurğulayıb.
Akademikin qardaşı, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, professor Vamiq Məmmədəliyev konfransın təşkili üçün İnstitut rəhbərliyinə təşəkkürünü çatdırıb. Vasim Məmmədəliyevin bir alim kimi formalaşmasında ailəsinin – ata və anasının rolunun xüsusi olduğunu vurğulayıb. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın Vasim Məmmədəliyev irsinə verdiyi dəyəri xüsusi qiymətləndirib.
V.Məmmədəliyevin qızı, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Bakı Musiqi Akademiyası Musiqi nəzəriyyəsi kafedrasının dosenti Turan Məmmədəliyeva konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, tədbirə həm ailə üzvü, həm də iştirakçı kimi qatıldığının məmnunluğunu ifadə edib.
Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun icraçı-direktoru Mehman İsmayılov çıxış edərək, akademikin tələbəsi kimi danışmaqdan fəxarət hissi keçirdiyini qeyd edib. Vasim Məmmədəliyevlə bağlı tələbəlik illərinin xatirələrini bölüşərək, onun bütün təhsilalanlara ata qayğısı ilə yanaşdığını xüsusi vurğulayıb.
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru, dosent Paşa Kərimov çıxışında Vasim Məmmədəliyevlə tanışlığı, onun alim və pedaqoq kimi fəaliyyəti barədə böyük məmnunluq hissi ilə danışıb.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov çıxış edərək, akademik haqqında həm elmi rəhbəri, həm dekanı, həm də müəllimi kimi xatirələrini bölüşüb.
BDU Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı, filologiya elmləri doktoru, professor Elxan Əzizov Vasim Məmmədəliyevlə birlikdə illərlə olan dostluq və əməkdaşlıq fəaliyyətləri barədə danışıb və onu xoş xatirələrlə xatırladığını qeyd edib.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu İlahiyyat fakültəsinin dekanı, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elnurə Əzizova çıxış edərək, hər zaman hörmət və ehtiramla anılan akademikin nəinki müəllimlərə, hətta tələbələrə qarşı da münasibətində səbir və tolerantlıq nümunəsi göstərdiyini qeyd edib.

В Азербайджанском институте теологии начала свою работу республиканская научная конференция, посвященная памяти академика Васима Мамедалиева
26 Ноябрь, 2020
Начала свою работу Республиканская научная конференция на тему «Вклад академика Васима Мамедалиева в теологию и востоковедение», организованная Азербайджанским институтом теологии (АИТ) и посвященная памяти одного из выдающихся ученых-востоковедов Азербайджана, заслуженного деятеля науки, академика Васима Мамедалиева.
Конференция проводится онлайн в рамках программы Zoom.
Ректор АИТ, доктор философии по теологии Агиль Ширинов поприветствовал гостей и участников конференции со вступительной речью, и поздравил по случаю великой победы. Далее он подробно рассказал о вкладе Васима Мамедалиева в мировую и азербайджанскую науку, его заслугах. Он особо подчеркнул, что Священный Коран в его переводе идеально читается на азербайджанском языке. Ректор дал подробную информацию о жизни и научной деятельности покойного академика, особо подчеркнул его важные заслуги и роль факультета теологии Бакинского государственного университета в создании АИТ.
В своем выступлении председатель Управления мусульман Кавказа шейх уль-ислам гаджи Аллахшукюр Пашазаде помолился за упокой души Васима Мамедалиева, поделился воспоминаниями, знакомстве и дружеских отношениях с ним. Шейх уль-ислам особо подчеркнул, что его совместная деятельность с академиком придала новый дух исламской религии, и поблагодарил АИТ за организацию конференции. Он особо отметил, что после пандемии будут организованы международные и местные конференции, посвященные академику Васиму Мамедалиеву.
Председатель Государственного комитета по работе с религиозными организациями Мубариз Гурбанлы отметил, что после каждого общения с Васимом Мамедалиевым, оставившим большое наследие, плоды которого и сейчас пожинают все, в частности ученые, он становился свидетелем того, каким глубоким мышлением и интеллектом обладал ученый. Председатель Комитета подчеркнул, что на государственных мероприятиях, конференциях и других мероприятиях, на которых он участвовал вместе с академиком, было отчетливо видно, что он патриот и пропагандист азербайджанской идеологии. Мубариз Гурбанлы поблагодарил организаторов конференции и выразил надежду на то, что АИТ будет достойно изучать наследие Васима Мамедалиева.
Депутат Милли Меджлиса, доктор философии по теологии Джейхун Мамедов в своем выступлении подчеркнул, что В.Мамедалиев - прекрасный специалист арабского языка, занимающий особое место в мире науки. Он отметил, что академик мог истолковать шариат во всех деталях. Депутат сказал, что передача «Haqqın dərgahı», которую академик вел в течение нескольких лет, является наглядным доказательством этого. Дж.Мамедов особо подчеркнул значимость перевода Священного Корана для мира науки. «Педагоги Института теологии являются его студентами, и это имеет особое значение»,- сказал депутат.
Проректор по международным связям Бакинского государственного университета, доцент Шахин Панахов поприветствовал участников от имени ректора БГУ Эльчина Бабаева, затем подробно рассказал о жизни и деятельности выдающегося ученого. Высоко оценив работу, проделанную Васимом Мамедалиевым в области пропаганды исламской религии, проректор подчеркнул, что он навсегда останется в истории БГУ как востоковед, теолог, ученый, педагог.
Брат академика, народный артист, профессор Вамиг Мамедалиев поблагодарил руководство Института за организацию конференции, подчеркнул особую роль семьи - отца и матери - в формировании его брата Васима как ученого. Он высоко оценил значение, которое придают наследию Васима Мамедалиева Президент Азербайджана Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева.
Дочь В.Мамедалиева, доктор философии по искусствоведению, доцент кафедры теории музыки Бакинской музыкальной академии Туран Мамедалиева поприветствовала участников конференции и выразила удовлетворение участием в мероприятии, как в качестве члена семьи, так и участника.
В своем выступлении исполнительный директор Фонда пропаганды нравственных ценностей Мехман Исмаилов выразил чувство гордости от выступления в качестве студента академика. Он поделился воспоминаниями о студенческих годах, связанными с Васимом М., особо подчеркнул его отцовскую заботу обо всех студентах.
Заместитель директора по научной работе Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, доктор филологических наук, доцент Паша Керимов с чувством большого удовлетворения рассказал о знакомстве с академиком, его деятельности в качестве ученого и педагога.
Проректор по науке и инновациям Азербайджанского института теологии, доктор философских наук Мирнияз Мурсалов поделился своими воспоминаниями об академике как о его научном руководителе, декане и преподавателе.
Декан факультета востоковедения БГУ, доктор филологических наук, профессор Эльхан Азизов рассказал о многолетних дружеских и сотруднических отношениях с Васимом Мамедалиевым и приятных воспоминаниях с ним.
Декан факультета теологии Азербайджанского института теологии, доктор философии по теологии, доцент Эльнура Азизова отметила, что даже в отношениях со студентами академик, которого всегда вспоминают с глубоким почтением и уважением, проявлял терпение и толерантность.