Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda 15 iyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş videokonfrans keçirilib
12 İyun, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş videokonfrans keçirilib. Videokonfransda Aİİ-nin rektoru, rəhbər heyəti, müəllimlər və tələbələr iştirak ediblər.
İnstitutun rəhbəri ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov çıxış nitqi ilə videokonfrans iştirakçılarını salamladıqdan sonra, ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsində və müstəqilliyimizin qorunmasında misilsiz tarixi xidmətlərindən bəhs edib.
Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi mövcudluğunu qoruyub saxlamasının, inkişafının, ölkəmizdə sabitlik və həmrəyliyin təmin edilməsinin bilavasitə Ulu Öndərin xidmətləri ilə bağlı olduğunu vurğulayan rektor A.Şirinov dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıtmasının xalqımızın çoxəsrlik tarixinə taleyüklü möhtəşəm siyasi hadisə kimi yazıldığını nəzərə çatdırıb.
Daha sonra Aİİ rəhbəri əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsi istiqamətində aparılan işlər, ölkəmizin inkişafında, milli-mənəvi dəyərlərin zənginləşdirilməsində, dövlət müstəqilliyinin və təhlükəsizliyinin qorunmasında həyata keçirilən siyasət haqqında da məlumat verib.
Rektor qeyd edib ki, Azərbaycanın dünya ölkələri sırasında öz layiqli yerini tutması və milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması, xüsusilə tolerantlığın və multikultural ənənələrin inkişaf etdirilərək dünyaya çatdırılması istiqamətində ulu öndər Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin xidmətləri misilsiz və ölçüyəgəlməzdir.
Videokonfransda çıxış edən AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu Şərq-Qərb şöbəsinin müdiri, Aİİ-nin müəllimi ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Məmmədəli Babaşlı bildirib ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin müdrikliklə irəli sürdüyü Azərbaycançılıq ideologiyası həyat tərzimizdə, mənəviyyatımızda, ədəbiyyatımızda, bir sözlə, maddi və mənəvi mədəniyyətimizin bütün sahələrində istiqamətləndirici məfkurəmiz olmalıdır.

В Азербайджанском институте теологии состоялась видеоконференция, посвященная 15 июня – Дню национального спасения
12 Июнь, 2020
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялась видеоконференция, посвященная 15 июня – Дню национального спасения. В видеоконференции приняли участие ректор, руководящий состав, преподаватели и студенты АИТ.
Глава института доктор философии по теологии Агиль Ширинов, поприветствовав участников видеоконференции в своей вступительной речи, рассказал о неоценимых исторических заслугах великого лидера Гейдара Алиева в укреплении азербайджанской государственности и защите нашей независимости.
Подчеркнув, что сохранение и развитие Азербайджана как независимого государства, обеспечение стабильности и солидарности в нашей стране напрямую связано с заслугами великого лидера, ректор А.Ширинов отметил, что возвращение к власти выдающегося политического деятеля Гейдара Алиева было вписано в многовековую историю нашего народа как грандиозное политическое событие.
Затем глава АИТ проинформировал о работе, проведенной великим лидером Гейдаром Алиевым в направлении урегулирования государственно-религиозных отношений, о политике, осуществленной для развития нашей страны, обогащения национально-духовных ценностей, защиты государственной независимости и безопасности.
Ректор отметил, что заслуги господина Ильхама Алиева, достойного продолжателя политического курса великого лидера Гейдара Алиева в направлении сохранения национально-духовных ценностей, особенно в развитии толерантности и мультикультуральных традиций и доведении их до мира, бесценны и неоценимы.
Выступая на видеоконференции, заведующий отделом востоковедения Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА, преподаватель АИТ доктор философии по теологии Мамедали Бабашлы отметил, что идеология азербайджанства, выдвинутая общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым, должна быть направляющей идеей в нашем образе жизни, духовности, литературе, одним словом, во всех сферах нашей материальной и духовной культуры.