Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Şuşanın işğalının 28-ci ildönümünə həsr olunmuş videokonfrans keçirib
08 May, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Şuşanın işğalının 28-ci ildönümü ilə bağlı videokonfrans keçirib.
Aİİ-nin rektoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən Aqil Şirinov çıxış edərək bildirib ki, 8 may 1992-ci il tarixdə erməni silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunan Azərbaycanın Şuşa şəhəri Qarabağda strateji cəhətdən ən əhəmiyyətli ərazilərdən biri olub. İşğal nəticəsində Şuşa şəhəri və ətrafında yerləşən kəndlər dağıdılmış, dinc əhaliyə divan tutulmuş, minlərlə insan məcburi köçkünə çevrilərək öz yurdlarından didərgin salınmışdır.
Erməni vandalizmi nəticəsində Şuşada dini abidələr, qəbiristanlıqların dağıdıldığını qeyd edən Aqil Şirinov dünya ictimaiyyətinə bunları çatdırmaq üçün hər bir vətəndaşımızın əlindən gələni əsirgəməməyə hazır olmasını vurğulayıb.
Aqil Şirinov daha sonra Şuşa şəhərindəki dini ibadətgahlar və mədrəsələr haqqında da bəhs edib. Nəzərə çatdırıb ki, Şuşanın hər məhəlləsinin özünəməxsus məscidi olub. O, Şuşa şəhərinin tarixi mədrəsələrindən bəhs edərkən vurğulayıb ki, belə təhsil ocaqlarından Mirmövsüm Nəvvab kimi ziyalılarımız yetişib.

Азербайджанский институт теологии провел видеоконференцию, посвященную 28-й годовщине оккупации города Шуша
08 Май, 2020
Азербайджанский институт теологии (АИТ) организовал видеоконференцию в связи с 28-й годовщиной оккупации города Шуши.
Выступивший на мероприятии временно исполняющий обязанности ректора АИТ Агиль Ширинов отметил, что азербайджанский город Шуша, оккупированный армянскими вооруженными силами 8 мая 1992 года, был одной из стратегически значимых территорий в Карабахе. В результате оккупации город Шуша и близлежащие села были разрушены, над мирным населением была учинена жестокая расправа, тысячи людей были вынуждены покинуть свои дома, став вынужденными переселенцами.
Агиль Ширинов дал информацию о том, что в результате армянского вандализма в Шуше были разрушены религиозные памятники, кладбища, и подчеркнул готовность каждого гражданина сделать все возможное для доведения этих реалий до мирового сообщества.
Далее проректор рассказал о местах поклонения и медресе в городе Шуша. Он довел до внимания, что в каждом квартале Шуши располагалась своя мечеть. Рассказывая об исторических медресе Шуши, проректор сообщил, что такие образовательные учреждения воспитали просветителей вроде Мир Мохсуна Навваба.