Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Şirvanda abituriyentlərlə görüş təşkil edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərini davam etdirir. İnstitutun növbəti səfəri Şirvan rayonuna olub.
Şirvan Gənclər Evində təşkil olunan görüşdə Şirvan Şəhər İcra Hakimiyyəti İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdir müavini, dini qurumlarla işin təşkilatçısı Hüseynov Adəm çıxış edərək, ümummilli lider Heydər Əliyevin elm və təhsilin inkişafına xüsusi diqqətindən, bu istiqamətdə həyata keçirilən işlərdən danışıb. Qeyd edib ki, gənclərimizə elm, bilik, təhsil verməklə yanaşı, milli dəyərləri onlara uşaq yaşlarından təlqin etməli, bu məsələdə ailənin və məktəbin rolunu gücləndirməliyik. A.Hüseynov ulu öndər Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı ölkə Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə təhsilin davamlı inkişafına, istedadlı gənclərin yetişdirilməsinə yönəlmiş əsaslı tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov İnstitutun məqsədləri, fəaliyyət istiqamətləri və hədəfləri barədə məlumat verib. Rektor İnstitutda maarifləndirmə işinə xüsusi əhəmiyyət verildiyini, bu məqsədlə mütəmadi olaraq müxtəlif seminarların, “dəyirmi masa”ların təşkil edildiyini söyləyib. Bildirib ki, müasir dövrdə elm və təhsilin rolu, təsir dairəsi genişlənir və dünyada bu sahəyə xüsusi diqqət yetirilir. Ali tədris müəssisələrində güclü elmi mühitin yaradılmasına xüsusi önəm verildiyini vurğulayan C.Məmmədov dövlətimizin bu sahəyə daim diqqət və qayğı ilə yanaşdığını bildirib. Təhsilin inkişafında ümummilli lider Heydər Əliyevin apardığı dövlət siyasətinin hazırda Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
C.Məmmədov daha sonra deyib: “Bu gün qarşımızda bir vəzifə durur: yüksək mənəviyyatlı, savadlı və milli dəyərlərin daşıyıcısı olan vətənpərvər gənclər yetişdirməliyik. Gənc nəsli xalqımızın milli dəyərlərinə yad elementlərdən qorumalı, gənclərimizi xalqımızın adət-ənənələrinə, dövlətə və Vətənə sədaqət ruhunda tərbiyə etməliyik”.
İnstitutun İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov ali təhsil müəssisəsinin tədris prosesi, keçirilən fənlər, ixtisaslar haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, Aİİ-də qarşılıqlı etimada əsaslanan şəffaf müəllim-tələbə münasibətləri hökm sürür. Tələbələrin daha yaxşı təhsil almaları üçün İnstitutda yaradılan şəraitdən söhbət açan fakültə dekanı ali təhsil ocağında tələbələrin bilikli, savadlı, intellektli, ən əsası, peşəkar mütəxəssis kimi yetişmələri istiqamətində görülən işlərdən danışıb.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin təşkili, həmçinin mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. Qeyd edib ki, İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyent dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacaq. F.Yusifova tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini də nəzərə çatdırıb.

Азербайджанский Институт Теологии организовал встречу с абитуриентами в Ширване
Азербайджанский Институт Теологии продолжает свои просветительские мероприятия для старшеклассников в регионах страны с целью привлечения высокообразованных молодых людей на 2019-2020 учебный год. Очередной визит института был в Ширванскую область.
Сначала перед памятником общенациональному лидеру Гейдару Алиеву были возложены свежие цветы, и память гениального лидера была почтена.
На встрече, состоявшейся в Ширванском Доме Молодежи, заместитель директора Департамента по социальным, политическим и гуманитарным вопросам Ширванской городской администрации, организатор работы с религиозными организациями Адам Гусейнов рассказал об особом внимании общенационального лидера Гейдара Алиева к развитию науки и образования и работе, проводимой в этом направлении. Он отметил, что помимо предоставления знаний, образования и обучения нашим молодым людям, мы должны укреплять роль семьи и школы в этом отношении. А.Гусейнов отметил, что достойный преемник политического курса общенационального лидера Гейдара Алиева, Президент Ильхам Алиев осуществил серьезные меры, направленные на непрерывное развитие образования и воспитания талантливой молодежи.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов проинформировал о направлениях и целях института. Ректор отметил, что в институте особое внимание было уделено просветительской работе, для чего регулярно проводились различные семинары, круглые столы. Он отметил, что роль науки и образования в современном мире расширяется, и мир уделяет этому вопросу особое внимание. Мамедов подчеркнул важность создания сильной научной среды в высших учебных заведениях и сказал, что наше государство постоянно уделяет внимание этой сфере. Он отметил, что государственная политика, проводимая общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в области развития образования, успешно проводится президентом Ильхамом Алиевым. Далее Мамедов отметил: «Сегодня перед нами стоит задача: воспитывать патриотичных молодых людей, которые высокоморальны, грамотны и имеют национальные ценности. Молодое поколение должно защищать национальные ценности нашего народа от чужеродных элементов и воспитывать нашу молодежь в духе традиций нашего народа, государства и родины».
Декан теологического факультета Мирнияз Мурсалов проинформировал об учебном процессе вуза, предметах, специальностях. Он отметил, что преобладают прозрачные отношения между учителем и учеником, основанные на взаимном доверии к АИТ. Говоря об условиях, созданных в Институте для лучшего образования студентов, декан факультета рассказал о проделанной работе в направлении обучения студентов.
Фидан Юсифова, заведующая кафедрой магистерской и докторской степеней АИТ, выступила с докладом об организации процесса приема, а также о существующих специальностях. Она отметила, что каждый студент, поступивший в институт, будет в полной мере пользоваться необходимыми условиями, созданными заботой и вниманием государства, бесплатным образованием и другими привилегиями. Ф.Юсифова также отметила, что студентам будет предоставлена бесплатная одежда и питание, кроме уроков, они будут посещать отдельные курсы иностранных языков и получат другие преимущества.
Затем видеоматериалы АИТ о публичных мероприятиях, были продемонстрированы абитуриентам, учителям средних школ и представителям соответствующих государственных учреждений. В конце встречи были даны ответы на вопросы абитуриентов.