Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Şirvanda abituriyentlərlə görüş təşkil edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərini davam etdirir. İnstitutun növbəti səfəri Şirvan rayonuna olub.
Şirvan Gənclər Evində təşkil olunan görüşdə Şirvan Şəhər İcra Hakimiyyəti İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdir müavini, dini qurumlarla işin təşkilatçısı Hüseynov Adəm çıxış edərək, ümummilli lider Heydər Əliyevin elm və təhsilin inkişafına xüsusi diqqətindən, bu istiqamətdə həyata keçirilən işlərdən danışıb. Qeyd edib ki, gənclərimizə elm, bilik, təhsil verməklə yanaşı, milli dəyərləri onlara uşaq yaşlarından təlqin etməli, bu məsələdə ailənin və məktəbin rolunu gücləndirməliyik. A.Hüseynov ulu öndər Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı ölkə Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə təhsilin davamlı inkişafına, istedadlı gənclərin yetişdirilməsinə yönəlmiş əsaslı tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov İnstitutun məqsədləri, fəaliyyət istiqamətləri və hədəfləri barədə məlumat verib. Rektor İnstitutda maarifləndirmə işinə xüsusi əhəmiyyət verildiyini, bu məqsədlə mütəmadi olaraq müxtəlif seminarların, “dəyirmi masa”ların təşkil edildiyini söyləyib. Bildirib ki, müasir dövrdə elm və təhsilin rolu, təsir dairəsi genişlənir və dünyada bu sahəyə xüsusi diqqət yetirilir. Ali tədris müəssisələrində güclü elmi mühitin yaradılmasına xüsusi önəm verildiyini vurğulayan C.Məmmədov dövlətimizin bu sahəyə daim diqqət və qayğı ilə yanaşdığını bildirib. Təhsilin inkişafında ümummilli lider Heydər Əliyevin apardığı dövlət siyasətinin hazırda Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
C.Məmmədov daha sonra deyib: “Bu gün qarşımızda bir vəzifə durur: yüksək mənəviyyatlı, savadlı və milli dəyərlərin daşıyıcısı olan vətənpərvər gənclər yetişdirməliyik. Gənc nəsli xalqımızın milli dəyərlərinə yad elementlərdən qorumalı, gənclərimizi xalqımızın adət-ənənələrinə, dövlətə və Vətənə sədaqət ruhunda tərbiyə etməliyik”.
İnstitutun İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov ali təhsil müəssisəsinin tədris prosesi, keçirilən fənlər, ixtisaslar haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, Aİİ-də qarşılıqlı etimada əsaslanan şəffaf müəllim-tələbə münasibətləri hökm sürür. Tələbələrin daha yaxşı təhsil almaları üçün İnstitutda yaradılan şəraitdən söhbət açan fakültə dekanı ali təhsil ocağında tələbələrin bilikli, savadlı, intellektli, ən əsası, peşəkar mütəxəssis kimi yetişmələri istiqamətində görülən işlərdən danışıb.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin təşkili, həmçinin mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. Qeyd edib ki, İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyent dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacaq. F.Yusifova tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini də nəzərə çatdırıb.

Azerbaijan Institute of Theology organized a meeting with university applicants in Shirvan
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) continues its promotional events in the regions of Azerbaijan with the aim of attracting high-level and intellectual students for the 2019-2020 academic year. The next visit of the Institute staff was to Shirvan district.
The Institute staff first visited Heydar Aliyev’s monument and paid tribute to the memory of the national leader laying flowers at the monument.
The meeting was organized in Shirvan Youth House. Adam Huseynov, Head of the Social-Political and Humanitarian Affairs Department and Official for work with religious organizations in Shirvan district, mentioned the attention and care to science and education by national leader Heydar Aliyev and developmental activities carried out in this direction. It was noted that along with education and knowledge, national values should be instilled in young people and the influence of families and schools should be developed. A.Huseynov noted that consistent activities are held to help the development of talented youth. He mentioned the work carried out to improve education management and material and technical base of higher education institutions.
AIT rector Jeyhun Mammadov informed the participants about the goals and activity directions of the Institute. The Rector noted that the Institute attaches particular importance to the education of students and organizes regular seminar and roundtables for this purpose. The role of science and education expands worldwide and gains special attention. Emphasizing the importance of establishing a strong academic environment in higher education institutions, Jeyhun Mammadov said that our state is constantly paying attention to this sphere. He noted that national leader Heydar Aliyev’s state policy directed to the development of education in the country is being successfully continued by President Ilham Aliyev.
“Today we have a task ahead of us. We must raise patriotic youth who are well-mannered, well-educated and bearers of national values. We must protect them from negative influences and raise them in the spirit of devotion to their national values and homeland,” said Jeyhun Mammadov.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the faculty of Theology, informed the students about the educational process in the Institute, subjects and majors. He noted that transparent teacher-student relations exist at AIT. Mentioning the conditions created for better education of students, the Dean outlined the work carried out to prepare well-educated and professional specialists.
Fidan Yusifova, Head of the Department of Graduate Studies at AIT, delivered a presentation on admission rules to the Institute and existing majors. She noted that each student would benefit from the necessary conditions, tuition-free education and other privileges created by the state. Ms. Yusifova said students will be provided with free uniforms, food, foreign language courses and other advantages.