Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Mingəçevirdə abituriyentlərlə görüş təşkil edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərini davam etdirir. İnstitutun növbəti səfəri Mingəçevir şəhərinə olub.
Mingəçevir Şəhər İcra Hakimiyyəti İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdir müavini, dini qurumlarla işin təşkilatçısı Sahib Əliyev qonaqları salamlayaraq bildirib ki, hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə təhsilə qayğı ən yüksək səviyyədədir. Bu sahədə həyata keçirilən islahatlar, baş verən hər bir hadisə, ilk növbədə, Azərbaycanın xoşbəxt gələcəyinə hesablanmışdır. Qeyd edib ki, müasir dövrdə cəmiyyətimizin tələbatına cavab verən təhsil sisteminin inkişafı və qarşıya qoyulan vəzifələrin yerinə yetirilməsi bu sahənin yenilənməsinə gətirib çıxarır.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Ceyhun Məmmədov müstəqil Azərbaycan Respublikasında təhsilə, onun inkişafına dövlətimiz tərəfindən xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib. Cəmiyyətin həyatında təhsilin oynadığı əhəmiyyətli rolu vurğulayan Aİİ rəhbəri, həmçinin qeyd edib ki, hazırda ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə elmin, təhsilin maddi-texniki bazası inkişaf etdirilir, yeniləşir, ən müasir, qabaqcıl texnologiyalar təmin olunur.
C.Məmmədov abituriyentlərə qarşıya qoyduqları məqsədlər uğrunda səylə çalışmağı tövsiyə edib. Bildirib ki, gənclərimiz xalqımızın millli-mənəvi, əxlaqi dəyərlərinə sədaqət ruhunda tərbiyə olunmalıdırlar. Müstəqil Azərbaycanın gələcəyi bugünkü gənc nəslin düzgün təlim-tərbiyəsindən asılıdır.
Aİİ rektoru ölkəmizdə din sahəsinə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına böyük önəm verildiyini diqqətə çatdırıb. Bunun ən bariz nümunəsinin Prezident cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması olduğunu bildirib. Rektor ali təhsil müəssisəsinin məqsəd və hədəfləri haqqında da ətraflı məlumat verib.
İlahiyyat İnstitutunun Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri İlkin Əlimuradov tələbələrin daha yaxşı təhsil almaları üçün İnstitutda yaradılan şəraitdən söhbət açıb. İ.Əlimuradov tədris prosesi, keçirilən fənlər haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, İnstitut kollektivi gənclərin zəngin dünyagörüşlü, dərin dini və dünyəvi biliklərə yiyələnən bacarıqlı kadr kimi yetişmələri istiqamətində səylə çalışır.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin təşkili, həmçinin mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyentin dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacağını bildirib. Bundan başqa, tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini qeyd edib.

Azerbaijan Institute of Theology organized a meeting with university applicants in Mingachevir
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) continues its promotional events in the regions of Azerbaijan with the aim of attracting high-level and intellectual students for the 2019-2020 academic year. The next visit of the Institute staff was to Mingachevir district.
The Institute staff first visited Heydar Aliyev’s monument and paid tribute to the memory of the national leader laying flowers at the monument.
Sahib Aliyev, Head of the Social-Political and Humanitarian Affairs Department and Official for work with religious organizations in Mingachevir district, welcomed the guests and said that under the leadership of President Ilham Aliyev the care for education in the country is at the highest level. Reforms in this area, each activity and event are directed at building prosperous future for Azerbaijan. He noted that the development of the education system that meets the needs of the society and the fulfillment of the tasks set in the modern era will lead to the renewal of this sphere.
Jeyhun Mammadov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology, said that the government attaches particular attention to education and its development in the independent Republic of Azerbaijan. Emphasizing the important role of education in the life of society, AIT rector noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, the material and technical base of science and education is being developed, modernized and provided with up-to-date technologies.
Jeyhun Mammadov advised university applicants to make every effort to reach their goals. Young people should be brought up in the spirit of loyalty to our nation’s spiritual values. The future of independent Azerbaijan depends on the education of today's younger generation.
AIT rector ​​noted that the state attaches great importance to the protection of the religious sphere, national and spiritual values. The clearest evidence for this is the establishment of Azerbaijan Institute of Theology by President Ilham Aliyev’s Decree dated February 9, 2019. The Rector further gave detailed information about the goals and objectives of the Institute.
Ilkin Alimuradov, Head of the Department of Languages and Social Sciences, mentioned the conditions created for better education of students. He informed the participants about the educational process in the Institute and majors. He noted that the Institute makes every effort to prepare well-educated and professional specialists.
Fidan Yusifova, Head of the Department of Graduate Studies at AIT, delivered a presentation on admission rules to the Institute and existing majors. She noted that each student would benefit from the necessary conditions, tuition-free education and other privileges created by the state. Ms. Yusifova said students will be provided with free uniforms, food, foreign language courses and other advantages.