Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Lənkəranda abituriyentlərlə görüş keçirib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirləri həyata keçirir. İnstitutun ilk səfəri Lənkəran rayonuna olub.
İnstitutun kollektivi Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyətinin məsul işçiləri ilə birlikdə ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsi önünə tər çiçəklər düzərək, dahi rəhbərin xatirəsini ehtiramla yad edib.
Daha sonra İnstitutun rektoru Ceyhun Məmmədov Heydər Əliyev Mərkəzində fəaliyyət göstərən muzeyi ziyarət edib. Muzeydə görkəmli dövlət xadiminin həyatı və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərinə aid maraqlı sənədlər və fotolarla tanış olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyəti İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdir müavini Asif İmanlı qeyd edib ki, ölkə başçısının rəhbərliyi altında ölkəmizdə təhsil sisteminin inkişafı ilə bağlı aparılan islahatlar dövlətin həyata keçirdiyi sosial siyasətin başlıca istiqamətlərindən birini təşkil edir. O bildirib ki, təhsillə bağlı dövlət proqramlarının hazırlanaraq həyata keçirilməsi, yeni təhsil müəssisələrinin açılması, onların müasir avadanlıqlarla təchiz edilməsi Azərbaycanın gələcək inkişafı üçün atılan mühüm addımlardandır.
Lənkəran Şəhər Təhsil Şöbəsinin müdir müavini Güloğlan Bağırov çıxışında ölkəmizdə uşaqların hərtərəfli inkişafı, milli-mənəvi dəyərlər ruhunda tərbiyəsi və keyfiyyətli təhsil almaları üçün hər bir şəraitin yaradıldığını bildirib.
Rektor Ceyhun Məmmədov ali təhsil müəssisəsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradıldığını bildirib. Qeyd edib ki, İnstitut Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılması, inkişafı və dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının təmin olunması məqsədilə yaradılıb. Təhsil müəssisəsinin fəaliyyətindən bəhs edən C.Məmmədov tələbələrə dəstək xidmətləri, məzunlar üçün iş imkanları haqqında ətraflı məlumat verib. İnstitut rəhbəri Aİİ-də qarşılıqlı etimada əsaslanan şəffaf müəllim-tələbə münasibətlərinin hökm sürməsi üçün tələb olunan bütün tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Aİİ-nin İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov həyata keçirilən təqdimatla çıxış edərək ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin hansı formada təşkil olunduğu, mövcud ixtisaslar, həmçinin ali təhsil müəssisəsinin tədris prosesi haqqında geniş məlumat verib. O qeyd edib ki, İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyent dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacaq. M.Mürsəlov tələbələrin pulsuz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarının təşkili və digər üstünlüklərə sahib olacaqlarını bildirib. İnstituta 2018-2019-cu tədris ili üzrə ilk tələbə qəbulunun Dövlət İmtahan Mərkəzinin xətti ilə ödənişsiz əsaslarla, III ixtisas qrupu üzrə həyata keçirildiyini qeyd edən İlahiyyat fakültəsinin dekanı dövlət sifarişi əsasında qəbul üzrə ayrılmış plan yerlərinin 100% dolduğunu diqqətə çatdırıb.
Aİİ-nin birinci kurs tələbəsi Fərid Qasımzadə tələbələrin daha yaxşı təhsil almaları üçün institutda yaradılan şərait haqda məlumat verib. F.Qasımzadə onların bacarıqlı kadr kimi yetişmələri məqsədilə görülən işlərdən, tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün həyata keçirilən yeniliklərdən danışıb.
Qeyd edək ki, maarifləndirmə tədbirlərinin Sumqayıt və Gəncə şəhərlərində, Zaqatala, Şəki, Qəbələ, Quba, Bərdə, Ağcabədi, Şirvan, Neftçala və Biləsuvar rayonlarında təşkili olunması nəzərdə tutulub.

Azerbaijan Institute of Theology met with university applicants in Lankaran
Azerbaijan Institute of Theology holds promotional events in the regions of Azerbaijan with the aim of attracting high-level and intellectual students for the 2019-2010 academic year.The Institute staff first visited Lankaran district.
The AIT team visited Heydar Aliyev’s monument and paid tribute to the memory of the national leader putting flowers at the monument together with the officials of Executive Power of Lankaran district.
AIT rector Jeyhun Mammadov further visited the museum in Heydar Aliyev Center. The rector got acquainted with the documents and photos from the various periods of life and political activity of the prominent statesman.
Opening the event, Asif Imanli, Deputy Director of the Social, Political and Humanitarian Affairs Department of Lankaran Executive Power, emphasized that under the leadership of the President the implementation of reforms in the education system in the country is one of the main directions of the state’s social policy. He said the implementation of state programs on education, establishment of new educational institutions and their provision with modern equipments are important steps for the future development of Azerbaijan.
Guloglan Bagirov, Deputy Director of Lankaran Education Department noted that all the necessary conditions have been created in the country for quality education and all-inclusive development of children.
Rector Jeyhun Mammadov noted that the Institute was established by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s Decree no 3654 dated February 9, 2018. Mentioning the goals of the Institute, he further noted that the Institute aims to train religious researchers who will preserve and develop religious and spiritual environment based on the historical traditions of the Azerbaijani people and the logical outcome of the state policy. The rector mentioned the activities of the Institute and gave detailed information about student services and job opportunities for graduates. He emphasized that AIT implemented all the measures required for the establishment of transparent teacher-student relations based on mutual trust.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the Faculty of Theology, made a presentation on the organization of admission process at AIT, existing majors, as well as the educational process in the Institute. He mentioned the advantages for students created by the state, tuition-free education education and other privileges. Mr. Mursalov said students will be provided with free uniforms, food, language courses and other advantages. The Dean further noted that the admission for the 2018-2019 academic year was carried out by the State Examination Center for tuition-free places on the 3rd major group and all the vacant places were 100% full.
Farid Gasimzade, a first-year student at AIT, made a speech and informed the participants about the conditions created at the institute for better education. F. Gasimzadeh mentioned innovations implemented for the professional development of students and effective organization of their leisure time activities.
The materials and video reflecting the activities of AIT were demonstrated for the event participants.
AIT plans to organize promotional events in Sumgayit and Ganja, Zagatala, Sheki, Gabala, Guba, Barda, Agjabadi, Shirvan, Neftchala and Bilasuvar districts.