Amerikalı din xadimi Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu ziyarət edib
Dünya dini liderlərinin II Bakı Sammitində iştirak etmək məqsədilə Azərbaycanda səfərdə olan Sivilizasiyalararası Dialoq və Əməkdaşlıq Fondunun (CECF) təsisçisi və prezidenti İmam Məhəmməd Bəşər Ərəfat Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət edib.
Aİİ rektoru ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov qonağı salamlayaraq, onu İnstitutda görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Ali təhsil müəssisəsi haqqında geniş məlumat verən rektor Aİİ-nin beynəlxalq əlaqələrin qurulmasına böyük önəm verdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, İnstitut dünyanın bir çox ölkəsinin bu sahə üzrə ixtisaslaşmış təhsil və tədqiqat müəssisələri ilə əməkdaşlıq etməkdə maraqlıdır.
C.Məmmədov daha sonra İnstitutun tədris sahəsində təcrübə qazanmasında əməkdaşlıq əlaqələrinin xüsusi əhəmiyyəti olduğunu vurğulayıb. Rektor elmi tədqiqat işlərinin aparılmasının, birgə layihələrin reallaşdırılmasının, professor-müəllim heyəti və doktorantlar üçün qarşılıqlı akademik səfərlərin, tələbə mübadiləsinin həyata keçirilməsinin önəminə toxunub.
Sonra qonaq Sivilizasiyalararası Dialoq və Əməkdaşlıq Fondunun sülh və əməkdaşlığı təşviq edən tolerant mühitin qorunub saxlanması kimi vacib məsələlərin həyata keçirilməsini qarşısına məqsəd qoyduğunu bildirib.
O, həmçinin ABŞ-da imamlar, alimlər və icma rəhbərləri üçün təşkil edilən təlimlərdən, başlıca qayəsi qarşılıqlı anlaşma əldə etmək, ekstremizm və zorakılığın qarşısını almaq üçün müxtəlif yaş və mədəniyyətlərdən olan insanları bir araya gətirmək olan ABŞ Dövlət Departamentinin Gənclərin Mübadiləsi və Təhsili (YES) Proqramından söhbət açıb.
Daha sonra qonaq İnstitutun müəllim-tələbə heyəti ilə görüşüb. Giriş nitqi ilə çıxış edən rektor Ceyhun Məmmədov qonağı təqdim edərək, görüşün əhəmiyyətini vurğulayıb.
İmam Məhəmməd Bəşər Ərəfat tədbir iştirakçılarına təhsili, ABŞ-da fəaliyyəti, həmçinin işlədiyi vəzifələr haqqında danışaraq, bu müddət ərzində müxtəlif din, dil və irq sahibləri ilə birgə yaşamağın, İslamı düzgün izah etməyin vacibliyini vurğulayıb. Tələbələrə “Din xadimi, İslam təbliğatçısı necə olmalıdır?” istiqamətində tövsiyələrini verib. İlahiyyatçıların bütün millətlərlə dialoq qurması, mədəniyyətlərarası əlaqələri genişləndirməsi, multikultural və tolerant mühitin təbliği məqsədilə xarici dil öyrənməsinin vacibliyini qeyd edib.
Daha sonra qonaq 68 ölkəni əhatə edən müəllifi olduğu proqram barədə tələbələrə məlumat verərək, layihənin insanlara mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoq qurmaq baxımından əhəmiyyətindən danışıb. Gələcəkdə Aİİ tələbələrinin də bu proqramda iştirakının arzuedilən olduğunu vurğulayıb.
Tədbir proqram barədə video göstərildikdən sonra, qarşılıqlı sual-cavab və müzakirələrlə davam edib.

Religious scholar from the United States visits AIT
Imam Mohamad Bashar Arafat, President of Civilizations Exchange and Cooperation Foundation (CECF), who attends the 2nd Summit of World Religious Leaders in Baku, has visited Azerbaijan Institute of Theology (AIT).
Welcoming the guest, AIT rector Jeyhun Mammadov expressed his satisfaction with the visit. The Rector gave thorough information about the Institute and stressed that AIT attaches special importance to the establishment of international relations. He noted that the Institute is interested in cooperating with educational and research institutions specialized in this field.
J.Mammadov further emphasized the importance of cooperation in the study of experiences in educational field. The Rector mentioned the importance of researches, implementation of joint projects, mutual academic visits for the Institute staff as well as doctoral students and student exchange.
The guest further noted that Civilizations Exchange and Cooperation Foundation aims to implement important issues such as to protect a tolerant environment that promotes peace and cooperation.
He also mentioned Youth Exchange & Study (YES) program of United States Department which provides trainings for imams, scholars and community leaders in the United States bringing together people of all ages and cultures to achieve mutual understanding, prevent extremism and violence.
The guest further met with the teaching staff and students of the Institute. Jeyhun Mammadov delivered an opening speech and presented the guest emphasizing the importance of the meeting.
Imam Mohamad Bashar Arafat spoke about his education, activities in the United States as well as his duties and emphasized the importance of conveying Islam properly and living with people of different religions, languages and races. He gave recommendations to students how an Islamic religious figure and clergyman should be. He emphasized the importance of foreign language learning for theologians to participate in dialogues with all nations, enhance intercultural communication and to promote a multicultural and tolerant environment.
The guest then informed students about his program invoving 68 countries and stressed the importance of the project in terms of intercultural dialogue. He also noted that AIT students’ participation in the program in the future is possible.