Aİİ rektoru tələbələrin suallarını cavablandırıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) “Açıq mikrofon” layihəsi çərçivəsində tələbələrlə görüş keçirilib.
Tədbirdə rektor Ceyhun Məmmədov görüşün əsas məqsədinin İnstitutda təhsil alan hər bir tələbənin istər tədris, istərsə də sosial problemini öyrənmək, onların istək və arzularını, təkliflərini dinləmək olduğunu qeyd edib. Rektor ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyətə başladığı gündən hər bir əməkdaşının tələbələrin problemləri ilə yaxından maraqlandığını, tələbələr üçün hər cür şəraitin yaradıldığını, xüsusi qayğı göstərildiyini qeyd edib. Vurğulayıb ki, yüksək şəxsi keyfiyyətlərə, mədəniyyətə və intellektə, dərin dini və dünyəvi biliklərə malik vətənpərvər mütəxəssislərin hazırlanması İnstitutun əsas hədəflərindən biridir.
Rektor ölkəmizdə təhsilə, mədəniyyətə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu gün müstəqil Azərbaycanda təhsil sistemində irimiqyaslı islahatlar həyata keçirilir. Prezident cənab İlham Əliyevin bu sahəyə diqqət və qayğısı sayəsində Azərbaycan təhsilinin davamlı inkişafına yönəlmiş əsaslı tədbirlər görülür. C.Məmmədov vurğulayıb ki, Aİİ-də də dövlətin qayğı və təminatı ilə tələbələr üçün hər cür şərait yaradılıb.
Daha sonra tələbələr Aİİ rektoruna tədris prosesi, təlim, təhsil və sosial məsələlər ətrafında suallarla müraciət ediblər. Ünvanlanan sualları cavablandıran rektor tələbələrə öz məsləhət və tövsiyələrini verərək, bir çox problemlərə yerindəcə aydınlıq gətirib.

Ректор АИТ ответил на вопросы студентов
В рамках проекта «Открытый микрофон» в Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялась встреча со студентами.
В ходе мероприятия ректор Джейхун Мамедов отметил, что основной целью встречи является изучение как учебных, так и социальных проблем каждого студента, обучающегося в Институте и выслушивание их пожеланий. Ректор заметил, что с момента открытия высшего учебного заведения каждый сотрудник непосредственно интересуется проблемами студентов, для студентов созданы все необходимые условия, и они окружены особой заботой. Он подчеркнул, что подготовка патриотичных специалистов с высокими личными качествами, культурой и интеллектом, обладающих глубокими религиозными и светскими знаниями, является одной из основных задач Института.
Ректор отметил, что в стране уделяется особое внимание образованию, культуре, защите национальных и нравственных ценностей. Он обратил внимание на то, что сегодня в системе образования независимого Азербайджана проводятся масштабные реформы. Благодаря заботе и вниманию Президента Ильхама Алиева к этой области принимаются важные меры для содействия устойчивому развитию образования в Азербайджане. Дж. Мамедов подчеркнул, что благодаря заботе и обеспечению государства в АИТ также созданы все необходимые условия для студентов.
Затем студенты обратились к ректору АИТ с вопросами об образовательном процессе, обучении, образовании и социальных аспектах. Ректор ответил на заданные вопросы, дал советы и рекомендации студентам и на месте прояснил многие проблемы.