Aİİ-nin prorektoru Beynəlxalq Forumda iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov Rusiya Federasiyası Tatarıstan Respublikasının Bolqar İslam Akademiyası və Kazan Federal Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Rusiya müsəlmanlarının ilahiyyat mirası” adlı I Beynəlxalq Forumda iştirak edib.
Forumda Rusiya ilə yanaşı, Azərbaycan, Qazaxstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə, Yəmən, Malayziya başda olmaqla, dünyanın bir çox ölkəsinin dinşünas və şərqşünas alimləri iştirak ediblər.
Aİİ prorektoru Aqil Şirinov Forum çərçivəsində keçirilən “İlahiyyat mirasında ənənələr və yenilənmə” mövzusunda təşkil olunan konfransda “Musa Carullah Bigiyevin düşüncə sistemində “Təcdid” konsepsiyası” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Məruzədə İslam Təcdid ənənəsinin qabaqcıl təmsilçilərindən olan tatar mütəfəkkir Musa Carullah Bibiyevin (1875-1949) dini mətnlərə və ilahiyyat elmlərinə baxışından, eləcə də onun İslam dünyasında mövcud olan problemlərlə əlaqəli təqdim etdiyi həll yollarından bəhs edib. Vurğulayıb ki, Bigiyev İslam düşüncəsinə baxışında özünəməxsus və qabaqcıl düşüncələrə malik olsa da, bəzi ziddiyyətli fikirləri mövcud olmuşdur. Məruzəçi, həmçinin Bigiyevin dini elmlərinin yenidən Quran işığında gözdən keçirilməsinin tərəfdarı olduğunu nəzərə çatdırıb. Mütəfəkkirin fikrincə, başda Fiqh və Kəlam olmaqla, ənənəvi İslam elmlərinin dəyişən həyat şərtləri ilə ayaqlaşa bilməsi üçün müsəlmanlar Quranın və müasir dövrün ictimai tələbləri kontekstində bu elmləri yenidən inşa etməli, mədrəsələrdə dini elmlərlə yanaşı, dünyəvi elmlər də tədris olunmalı, beləcə dini təhsil dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılmalıdır.
Aİİ-nin prorektoru Aqil Şirinov səfər çərçivəsində, həmçinin Bolqar İslam Akademiyasının rektoru Daniyar Abdraxmanov və Tatarıstan Müsəlmanları Ruhani İdarəsinin sədri, mufti Kamil Samiqullinlə görüşərək, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə sözügedən müəssisələr arasında elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına dair müzakirələr aparıb.

Проректор АИТ принял участие в Международном Форуме
Проректор по наукам и инновациям Азербайджанского Института Теологии (АИТ) Агиль Ширинов принял участие в I Международном Форуме «Богословское наследие мусульман России», совместно организованном Болгарской Исламской Академией Республики Татарстан и Казанским Федеральным Университетом.
Наряду с Россией, на форуме приняли участие ученые-богословы и востоковеды из многих стран, включая Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Узбекистан, Турцию, Йемен и Малайзию.
Проректор АИТ Агиль Ширинов выступил с лекцией под названием «Концепция «Тадждид» в системе мышления Мусы Джаруллах Бигиева» на конференции на тему «Традиции и обновление в богословском наследии», организованной в рамках Форума.
В докладе он рассказал о взглядах на религиозные тексты и богословские науки одного из ведущих представителей исламской традиции тадждид, татарского мыслителя Муса Джаруллах Бигиеве (1875-1949), а также о предложенных им путях решения проблем в исламском мире. Он отметил, что, несмотря на то, что Бигиева имел своеобразные и передовые идеи в его взглядах на исламскую мысль, у него были некоторые противоречивые взгляды. Докладчик также отметил, что Бигиев был сторонником пересмотра религиозных наук в свете Корана. По мнению мыслителя, мусульмане должны восстановить эти науки в контексте общественных требований Корана и современности, чтобы традиционные исламские науки, особенно фикх и калам, не отставали от меняющихся условий жизни, в медресе следует преподавать не только религиозные, но и светские науки, таким образом религиозное образование должно быть адаптировано к потребностям современности.
В ходе визита проректор АИТ Агиль Ширинов также встретился с ректором Болгарской Исламской Академии Данияром Абдрахмановым и председателем Духовного Управления Мусульман Татарстана муфтием Камилем Самигуллиным и обсудил вопросы установления научного сотрудничества между Азербайджанским Институтом Теологии и вышеупомянутыми заведениями.