Aİİ rektoru beynəlxalq konfransda çıxış edib
Tatarıstan Respublikası Bolqar İslam Akademiyasının 19-20 fevral 2019-cu il tarixdə “Müasir tədris sistemində islamşünaslıq və islam teologiyası: problemlər və perspektivlər” mövzusunda təşkil etdiyi beynəlxalq elmi-praktik konfransda Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) da təmsil olunub.
Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov konfransda “Azərbaycanın din təhsili sahəsində təcrübəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, Aİİ-nin fəaliyyəti barədə məlumat verib.
C.Məmmədov müstəqil Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərindən söz açaraq, ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə ikinci dəfə qayıdışından sonra, sözügedən sahəyə diqqət və qayğının artırılmasından bəhs edib. C.Məmmədov qeyd edib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev hazırda bu nəcib missiyanı böyük uzaqgörənliklə və uğurla davam etdirir: “Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu da məhz Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin yüksək diqqət və qayğısı sayəsində yaradılıb”.
İnstitut rəhbəri ölkəmizdə din təhsilinin tarixindən, Aİİ-nin fəaliyyətinin təşkili istiqamətində görülən işlərdən və qarşıda duran vəzifələrdən ətraflı bəhs edib. C.Məmmədov bildirib ki, bu istiqamətdə Türkiyə, Rusiya, Orta Asiya respublikalarının, Avropa və ərəb ölkələrinin, həmçinin Amerika Birləşmiş Ştatlarının təcrübəsi öyrənilir, bütün bunlarla yanaşı gələcəkdə İnstitutda elmi tədqiqat mərkəzlərinin, rus, ingilis və ərəbdilli qrupların yaradılması, yəhudilik və xristianlıq üzrə mütəxəssislərin hazırlanması da nəzərdə tutulur.
Tədbirdə Rusiyanın və digər ölkələrin dövlət və din tədrisi müəssisələrinin, icra hakimiyyəti federal orqanlarının, dini konfessiyaların nümayəndələri, YUNESKO kafedrasının rəhbərləri, həmçinin Rusiyada Təhsil, İncəsənət və Mədəniyyət Məsələləri üzrə İslam Təşkilatının (İSESKO) nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransda milli-mədəni ənənələr, mədəniyyətlərarası və dinlərarası qarşılıqlı anlayışın qorunması və inkişafı məqsədilə dini və dünyəvi tədrisin inteqrasiyası, həmçinin digər mövzular müzakirə olunub.
Aİİ rektoru C.Məmmədov səfər zamanı keçmiş sovet respublikalarının, o cümlədən Rusiya, Qazaxıstan və Özbəkistanın ali dini təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, qarşılıqlı səfərlər və təcrübə mübadiləsi barədə müzakirələr aparıb.

Ректор АИТ выступил на международной конференции
Азербайджанский Институт Теологии (АИТ) также был представлен на международной научно-практической конференции, организованной 19-20 февраля 2019 года Болгарской Исламской Академией Республики Татарстан на тему «Исламоведение и исламская теология в современной системе обучения: проблемы и перспективы».
Ректор АИТ, доктор философии по теологии Джейхун Мамедов выступил на конференции с докладом на тему «Опыт Азербайджана в сфере религиозного образования», рассказал о деятельности АИТ.
Дж. Мамедов рассказал о государственно-религиозных отношениях в независимом Азербайджане, а также росте внимания и заботы к указанной сфере после прихода общенационального лидера Гейдара Алиева к власти во второй раз. Дж. Мамедов отметил, что достойный преемник политического курса общенационального лидера Гейдара Алиева Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев в настоящее время продолжает эту благородную миссию с большой дальновидностью и успехом: «Азербайджанский Институт Теологии был создан именно благодаря большой заботе и вниманию Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева».
Руководитель Института подробно рассказал об истории религиозного образования в нашей стране, о работах, проделанных в направлении организации деятельности АИТ и предстоящих задачах. Дж. Мамедов сказал, что в этом направлении изучается опыт Турции, России, республик Центральной Азии, европейских и арабских стран, а также Соединенных Штатов Америки, кроме того, в будущем планируется создать научно-исследовательские центры при Институте, русскую, английскую и арабскую группы, а также подготовить экспертов по еврейству и христианству.
В мероприятии приняли участие представители государственных и религиозных учебных заведений, федеральных органов исполнительной власти, религиозных конфессий России и других стран, руководители кафедры ЮНЕСКО, а также представители Исламской организации по вопросам образования, искусства и культуры (ИСЕСКО) в России.
На конференции обсуждались вопросы, связанные с интеграцией религиозного и светского образования в целях сохранения и развития национально-культурных традиций, межкультурного и межрелигиозного взаимопонимания, а также другие вопросы.
Ректор АИТ Дж. Мамедов во время визита обсудил вопросы установления отношений сотрудничества, взаимных визитов и обмена опытом с высшими религиозными учреждениями образования бывших советских республик, в том числе России, Казахстана и Узбекистана.