Aİİ-də “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda ikigünlük elmi konfrans öz işini başa vurub
20 Sentyabr, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), Türk Ocaqları İstanbul şöbəsi, İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda ikigünlük elmi konfrans öz işini uğurla yekunlaşdırıb.
Bağlanış mərasimində Aİİ rektoru ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov yekun nitqi ilə çıxış edərək, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda keçirilən elmi konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Əhməd bəy Ağaoğlunun anadan olmasının 150 illiyi ilə bağlı imzaladığı Sərəncam böyük mütəfəkkirə dövlət səviyyəsində verilən dəyərin, hörmət və ehtiramın ən yüksək ifadəsidir.
Aİİ rəhbəri nəzərə çatdırıb ki, bu Sərəncama uyğun olaraq, Aİİ-də keçirilən elmi konfransda görkəmli şəxsiyyətin həyat və yaradıcılığı, onun Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Parlamentindəki fəaliyyəti, Türkiyə Cümhuriyyətinin ictimai-siyasi həyatında, həmçinin “Difai” təşkilatının yaradılmasında rolu, ədəbi və ictimai fəaliyyəti, İslam və milliyyətçiliklə bağlı düşüncələri, milli mübarizəsi və yaradıcılığında multikultural dəyərlərin tərənnümü kimi mövzuları əhatə edən məruzələr dinlənilib.
C.Məmmədov Əhməd bəy Ağaoğlunun çoxşaxəli, gərgin və məhsuldar fəaliyyəti ərzində parlaq bədii-publisistik və dolğun elmi-nəzəri irs yaratdığını, Azərbaycanın ədəbi-mədəni və sosial-fəlsəfi fikir xəzinəsinin yeni ideya və konsepsiyalarla daha da zənginləşdirilməsində diqqətəlayiq xidmətlər göstərdiyini bildirib.
Türk Ocaqları İstanbul şöbəsinin müdiri Cezmi Bayram Əhməd bəy Ağaoğlunun təkcə Azərbaycan üçün deyil, eləcə də Türkiyə üçün önəmli şəxsiyyətlərdən biri olduğunu bildirib. Əhməd bəy Ağaoğlunun Türk Ocaqlarının yaradılmasında yaxından iştirak etdiyini bildirən C.Bayram qeyd edib ki, təşkilatın quruculuq fəaliyyəti də onun evində aparılıb.
Azərbaycanda olmaqdan məmnunluq duyduğunu bildirən C.Bayram konfransın işini yüksək dəyərləndirib. Vurğulayıb ki, bu cür tədbirlərin keçirilməsi qarşılıqlı-faydalı əməkdaşlığa, mövcud tərcübələrin bölüşməsinə və paylaşılmasına böyük töhfə verir.
İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutunun müdiri Mustafa Balcı Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), Türk Ocaqları İstanbul şöbəsi, İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda dinlənilən məqalələrin hər birini yüksək qiymətləndirib.
Türkiyənin Ankara Universitetinin professoru Abdullah Gündoğdu böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğluya həsr olunan konfransın təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, dahi mütəfəkkirin 150 illik yubileyinə həsr olunan bu konfrans onun həyat və yaradıcılığının daha dərindən araşdırılmasına səbəb olub.

В АИТ завершила свою работу двухдневная научная конференция на тему «Выдающийся общественно-политический деятель тюркского мира - Ахмед бек Агаоглу»
20 Сентябрь, 2019
Двухдневная научная конференция на тему «Видный общественный и политический деятель тюркского мира - Ахмед бек Агаоглу» при совместной оганизации Азербайджанского Института Теологии (АИТ), Турецкого Агентства по Сотрудничеству и Координации (TIKA), Стамбульского отделения «Тюркских обществ», Института Исследований Тюркского мира Стамбульского Университета завершила свою работу.
На церемонии закрытия с итоговой речью выступил ректор АИТ доктор философии по теологии Джейхун Мамедов и подчеркнул важность проведения в Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) научной конференции на тему «Видный общественный и политический деятель тюркского мира - Ахмед бек Агаоглу». Он отметил, что распоряжение, подписанное Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым в связи с 150-летием со дня рождения Ахмед бека Агаоглу, является наивысшим выражением ценности, уважения и почтения, которое уделяется великому мыслителю на государственном уровне.
Руководитель АИТ отметил, что в соответствии с этим приказом на научной конференции, проведенной в АИТ были прослушаны доклады, охватывающие такие темы как жизнь и творчество выдающейся личности, его деятельность в парламенте Азербайджанской Народной Республики, его роль в общественно-политической жизни Турецкой Республики, а также в создании организации «Дифаи», его литературная и общественная деятельность, его мысли об Исламе и национализме, национальная борьба и восхваление мультикультуральных ценностей в его творчестве
Дж. Мамедов отметил, что за время своей многогранной, интенсивной и продуктивной деятельности Ахмед бек Агаоглу создал блестящее литературно-публицистическое и богатое научно-теоретическое наследие, предоставил значительные услуги в дальнейшем обогащении сокровищницы литературно-культурных и социально-философских идей Азербайджана.
Заведующий стамбульским отделением «Тюркских обществ» Джезми Байрам сказал, что Ахмед бек Агоглу является одной из самых важных лиц не только для Азербайджана, но и для Турции. Дж. Байрам сказал, что Ахмед бек Агоглу принимал близкое участие в создании «Тюркских обществ» и отметил, что учредительная деятельность организации также проводилась в его доме.
Выразив удовлетворение от пребывания в Азербайджане, Дж. Байрам высоко оценил работу конференции. Он отметил, что такие мероприятия способствуют взаимовыгодному сотрудничеству, распространению имеющегося опыта.
Директор Института Исследований Тюркского мира Стамбульского Университета Мустафа Балджи высоко оценил каждую из статей, прослушанных на конференции, организованной Азербайджанским Институтом Теологии, Турецкого Агентства по Сотрудничеству и Координации (TIKA Стамбульского отделения «Тюркских обществ» и Институтом Исследований Тюркского мира Стамбульского Университета.
Профессор Анкарского Университета Турции Абдулла Гюндогду выразил благодарность организаторам конференции, посвященной великому мыслителю Ахмед беку Агаоглу. Он отметил, что эта конференция, посвященная 150-летию великого мыслителя, привела к более глубокому изучению его жизни и творчества.