Aİİ-də “Regional və beynəlxalq təhlükəsizlikdə din amili” mövzusunda görüş keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 6 mart 2019-cu il tarixdə Trend İnformasiya Agentliyi Baş direktorunun müavini, agentliyin regional geosiyasət üzrə eksperti Arzu Nağıyevin “Regional və beynəlxalq təhlükəsizlikdə din amili” mövzusunda tələbələrlə görüşü təşkil olunub.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, İnstitutun fəaliyyətə başladığı gündən təlim, tərbiyə, tədris işinin təşkili və həyata keçirilməsi ilə yanaşı, maarifləndirmə və təbliğat xarakterli tədbirlərə və görüşlərə xüsusi önəm verdiyini qeyd edib. A.Şirinov tələbələrin dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, öz persektivləri uğrunda çalışmaları, milli və vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi məqsədilə müxtəlif maarifləndirici tədbirlərin xüsusi rol oynadığını bildirib. O, gənc kadrların intellektual səviyyəsinin artırılmasında daha böyük nəticələrin əldə olunması üçün elm və təhsil əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib.
Trend İnformasiya Agentliyi Baş direktorunun müavini, agentliyin regional geosiyasət üzrə eksperti Arzu Nağıyev “Regional və beynəlxalq təhlükəsizlikdə din amili” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Arzu Nağıyev regional və beynəlxalq təhlükəsizlik siyasəti barədə məlumat verərək, Azərbaycanın hazırda həm milli təhlükəsizlik, həm də regional və qlobal təhlükəsizlik baxımından çox mühüm işlər gördüyünü ifadə edib. O qeyd edib ki, Azərbaycan hazırda müharibə şəraitində yaşadığına görə, həm erməni terrorizminin, həm də regional baxımdan sərhədlərimizdən çox da uzaqda olmayan ərazilərdə gedən silahlı münaqişələrin təsirindən irəli gələn təhdidlərin qarşısının alınması üçün müvafiq tədbirlər həyata keçirir.
Seminarda A.Nağıyev tələbələrin çoxsaylı suallarını cavablandırıb, görüş iştirakçıları ilə fikir mübadiləsi aparıb.

AIT held a meeting on “Religious factor in regional and international security”
Azerbaijan Institute of Theology held a meeting on “Religious factor in regional and international security” with the participation of Arzu Naghiyev, Deputy Director General of Trend News Agency and regional expert on geopolitics.
Agil Shirinov, Vice Rector for Science and Innovation, welcomed the participants and emphasized that the Institute attached great importance to the organization of trainings, seminars, as well as the educational events. A. Shirinov emphasized the role of various educational activities in enriching students’ outlook, working for their own prospects and instilling in them national and patriotic spirit. He mentioned the work carried out to strengthen scientific and educational relations to achieve greater results in the development of young specialists’ intellectual level.
Arzu Naghiyev, Deputy Director General of Trend News Agency and regional expert on geopolitics, made a speech on “Religious factor in regional and international security.
Mentioning regional and international security policy, Arzu Naghiyev said Azerbaijan is currently making significant efforts in terms of national, regional and global security. He noted that Azerbaijan is currently in a state of war and carries out appropriate measures to prevent threats from the Armenian terrorists and other armed conflicts.
Mr. Arzu Naghiyev responded to the questions from students and exchanged views with the participants.