Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Rusiya Federasiyası Müsəlman Ruhani İdarəsi sədrinin birinci müavini, Moskva İslam İnstitutunun rektoru Demir Muxeddinovun “Rusiyada İslam tarixi” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib. Bu əlaqələrin
təhsil və elm sahəsində uğurla inkişaf etdiyini vurğulayan rektor Aİİ-nin Rusiyanın bir sıra ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin yaradıldığını və ikitərəfli əməkdaşlıq protokolları imzalandığını nəzərə çatdırıb. C.Məmmədov Azərbaycanda əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət-din siyasətinin hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib. Aİİ-nin məqsəd və hədəflərini nəzərə çatdıran rektor İnstitutun fəaliyyətində beynəlxalq əlaqələrə xüsusi önəm verildiyini vurğulayıb.
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov Azərbaycanın qədim və zəngin multikulturalizm ənənələrindən bəhs edib. Respublikamızda multikultural mühitin qorunmasının ölkə rəhbərliyi tərəfindən həmişə diqqət mərkəzində saxlanıldığını vurğulayan R.Həsənov bildirib ki, Azərbaycanın multikulturalizm sahəsində əldə etdiyi mütərəqqi təcrübəyə dünyada maraq artmaqdadır. “Rusiyada islam tarixi” kitabının Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təqdim edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan R.Həsənov bu təqdimatın ölkəmizdə mövcud multikultural mühitə töhfə olduğunu bildirib.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi sədrinin müavini Hacı Fuad Nurullayev çıxışında bildirib ki, İslam dinində tolerantlıq dinin əsas ünsürü kimi qəbul edilir. Azərbaycanda çoxəsrlik ənənələrə malik tolerantlıq mühiti, ayrı-ayrı dinlərin nümayəndələri arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əməkdaşlıq münasibətləri vardır. Prezident İlham Əliyevin dövlət-din münasibətlərinə xüsusi həssaslıqla yanaşdığını qeyd edən F.Nurullayev ölkəmizdə dövlət-din münasibətləri, tolerantlıq sahəsində görülən işlər və həyata keçirilən layihələrin olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanda Rus İcmasının sədri, millət vəkili Mixail Zabelin tədbir təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib. “Rusiyada İslam tarixi” kitabının təqdimat mərasimində iştirak etməkdən məmnunluq hissi keçirdiyini bildirən millət vəkili kitabın müəllifinə belə bir əsəri ərsəyə gətirdiyi üçün minnətdarlığını bildirib.
M.Zabelin çıxışında Azərbaycanda mövcud olan multikultural mühitdən bəhs edib. Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevə ölkəmizdə yaşayan azsaylı xalqların nümayəndələri, dini konfessiyalar təmsilçiləri üçün yaradılan şəraitə görə minnətdarlıq hissini ifadə edib.
AMEA Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə Azərbaycan və Rusiya alimləri arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini nəzərə çatdırıb. O qeyd edib ki, beynəlxalq elmi əlaqələr nəinki elmin inkişafına, habelə müasir dünyada mədəni dialoqun yaranmasına gətirib çıxarır. Bu gün alimlərimizin beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsində müsbət meyillər formalaşıb, ümid edirik ki, bu meyillər dayanıqlı olacaqdır.
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu Qədim dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, professor İmamverdi Həmidov Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafı sahəsində həyata keçirilən dövlət proqramları və layihələr, dünyanın bir çox elmi mərkəzləri ilə qurulan sıx əlaqələr haqqında məlumat verib. Ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edən professor bildirib ki, vəzifəmiz elm sahəsində münasibətləri möhkəmləndirmək və inkişaf etdirməkdir.
Rusiya Federasiyası Ruhani İdarəsi sədrinin birinci müavini, Moskva İslam İnstitutunun rektoru Demir Muxeddinov Aİİ-də olmaqdan və Azərbaycanda belə bir ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyətə başlamasından məmnunluq hissi keçirdiyini bildirib. Müəllifi olduğu “Rusiyada İslam tarixi” kitabı haqqında məlumat verib. İslam dininin yayılma tarixi, mövcud durumu barədə bəhs edən Demir Muxeddinov hazırda Rusiyada yaşayan müsəlmanların sayı, yaşadıqları ərazi barədə fikirlərini bölüşüb.
Moskva İslam İnstitutunun rektoru İslamın Rusiya mədəniyyətinin əhəmiyyətli bir parçasına çevrildiyini, həmçinin müsəlman cəmiyyətinin ölkənin çoxmillətli əhalisinin vacib tərkib hissəsi olduğunu nəzərə çatdırıb. Rusiyada mövcud duruma toxunan məruzəçi müasir dünyada terrorizmi və insana qarşı nifrətin istənilən formasını rədd edən İslamın mahiyyətini cəmiyyətə düzgün çatdırmağın çox önəmli olduğunu vurğulayıb. D.Muxeddinov bildirib ki, müsəlmanlar yüksək savada malik, tolerant, mədəni insanlar kimi tanınmalı, öz həyat və fəaliyyətləri ilə İslamın əsl mahiyyətini nümayiş etdirməlidirlər. Qeyd edib ki, Rusiya cəmiyyətində İslamın sülhsevər və tolerant mahiyyətinin təbliği, millətlərarası və dinlərarası sülhün və əmin-amanlığın möhkəmləndirilməsi üçün mümkün olan bütün addımlar atılır.

AIT hosted the presentation of the book History of Islam in Russia by Damir Muhetdinov
Azerbaijan Institute of Theology in partnership with Baku International Multiculturalism Center hosted the presentation of the book History of Islam in Russia by Damir Muhetdinov, First SAM RF deputy chairman, Rector of Moscow Islamic Institute.
Opening the event, AIT rector Jeyhun Mammadov noted that relations between two countries are at a high-level. He emphasized the successful development of academic relations and noted that AIT has established relations with some Russian universities and signed bilateral protocols.
Jeyhun Mammadov noted that the state-religion policy in Azerbaijan formed by national leader Heydar Aliyev is successfully continued by President Ilham Aliyev. Mentioning goals and objectives of AIT, the Rector emphasized that the Institute attaches particular attention to the establishment of international relations in its activity.
Ravan Hasanov, Executive Director of Baku International Multiculturalism Center, mentioned ancient and rich multiculturalism traditions of Azerbaijan. Emphasizing the state attention to the protection of multicultural environment in Azerbaijan, Ravan Hasanov noted that global interest in the progressive multiculturalism experience of Azerbaijan is increasing. He commented on the importance of presenting the book History of Islam in Russia at Azerbaijan Institute of Theology and said this presentation would be a contribution to the existing multicultural environment in the country.
Fuad Nurullayev, Deputy Chairman of the Caucasian Muslims’ Office said tolerance is accepted as the major element in Islam. There is a centuries-old tradition of tolerance and friendship relations based on mutual respect and trust among the members of different religions. Emphasizing President Ilham Aliyev’s sensitive attitude to the state-religion relations, F. Nurullayev mentioned the implementation of work and projects for the development of state-religion relations and tolerance.
MP Mikhail Zabelin, The Chairman of the Russian community of Azerbaijan, thanked to the event organizers. Expressing his satisfaction with his participation in the presentation of the book History of Islam in Russia, the MP thanked to the author for writing the book.
In his speech, MP Zabelin mentioned the multicultural environment in Azerbaijan. He expressed his gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan for the conditions created for the representatives of minorities and different religious confessions living in the country.
Professor Ilham Mammadzade, Director of the Institute of Philosophy of ANAS, stressed the importance of further development of relations between Azerbaijani and Russian scholars. He noted that international academic relations lead to the development of science, as well as the establishment of cultural dialogue in the modern world. Positive trends have been formed in the development of scholars’ international relations today and we hope that these trends will be sustainable.
Professor Imamverdi Hamidov, Head of the Department of Ancient Azerbaijani Literature at ANAS Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, informed participants about the state programs and projects implemented in Azerbaijan for the development of science and education and the establishment of close relations with many scientific centers of the world. Emphasizing high-level relations between two countries, the professor said our task is to strengthen and develop relations in the field of science.
Damir Muhetdinov, First SAM RF deputy chairman, Rector of Moscow Islamic Institute, expressed his satisfaction with the establishment of such an institute in Azerbaijan and his being at AIT. He gave brief information about his book History of Islam in Russia. Talking about the history of the spread of Islam and its current status, Damir Muhetdinov shared his views on the number of Muslim population living in Russia.
The Rector of Moscow Islamic Institute said Islam has become an important part of the Russian culture and Muslim community is a part of the country's multinational population.
Speaking about the current situation in Russia, the speaker stressed the importance of conveying true essence of Islam, which opposes all forms of terrorism and hatred against people in the modern world. D.Muhetdinov said that Muslims should be recognized as highly tolerant and civil people, and should demonstrate true essence of Islam with their lives and activities. He noted that the Russian society makes every effort to promote peace and tolerance and strengthen inter-ethnic and inter-religious peace and tranquility.