Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Rusiya Federasiyası Müsəlman Ruhani İdarəsi sədrinin birinci müavini, Moskva İslam İnstitutunun rektoru Demir Muxeddinovun “Rusiyada İslam tarixi” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib. Bu əlaqələrin
təhsil və elm sahəsində uğurla inkişaf etdiyini vurğulayan rektor Aİİ-nin Rusiyanın bir sıra ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin yaradıldığını və ikitərəfli əməkdaşlıq protokolları imzalandığını nəzərə çatdırıb. C.Məmmədov Azərbaycanda əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət-din siyasətinin hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib. Aİİ-nin məqsəd və hədəflərini nəzərə çatdıran rektor İnstitutun fəaliyyətində beynəlxalq əlaqələrə xüsusi önəm verildiyini vurğulayıb.
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov Azərbaycanın qədim və zəngin multikulturalizm ənənələrindən bəhs edib. Respublikamızda multikultural mühitin qorunmasının ölkə rəhbərliyi tərəfindən həmişə diqqət mərkəzində saxlanıldığını vurğulayan R.Həsənov bildirib ki, Azərbaycanın multikulturalizm sahəsində əldə etdiyi mütərəqqi təcrübəyə dünyada maraq artmaqdadır. “Rusiyada islam tarixi” kitabının Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təqdim edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan R.Həsənov bu təqdimatın ölkəmizdə mövcud multikultural mühitə töhfə olduğunu bildirib.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi sədrinin müavini Hacı Fuad Nurullayev çıxışında bildirib ki, İslam dinində tolerantlıq dinin əsas ünsürü kimi qəbul edilir. Azərbaycanda çoxəsrlik ənənələrə malik tolerantlıq mühiti, ayrı-ayrı dinlərin nümayəndələri arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əməkdaşlıq münasibətləri vardır. Prezident İlham Əliyevin dövlət-din münasibətlərinə xüsusi həssaslıqla yanaşdığını qeyd edən F.Nurullayev ölkəmizdə dövlət-din münasibətləri, tolerantlıq sahəsində görülən işlər və həyata keçirilən layihələrin olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanda Rus İcmasının sədri, millət vəkili Mixail Zabelin tədbir təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib. “Rusiyada İslam tarixi” kitabının təqdimat mərasimində iştirak etməkdən məmnunluq hissi keçirdiyini bildirən millət vəkili kitabın müəllifinə belə bir əsəri ərsəyə gətirdiyi üçün minnətdarlığını bildirib.
M.Zabelin çıxışında Azərbaycanda mövcud olan multikultural mühitdən bəhs edib. Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevə ölkəmizdə yaşayan azsaylı xalqların nümayəndələri, dini konfessiyalar təmsilçiləri üçün yaradılan şəraitə görə minnətdarlıq hissini ifadə edib.
AMEA Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə Azərbaycan və Rusiya alimləri arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini nəzərə çatdırıb. O qeyd edib ki, beynəlxalq elmi əlaqələr nəinki elmin inkişafına, habelə müasir dünyada mədəni dialoqun yaranmasına gətirib çıxarır. Bu gün alimlərimizin beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsində müsbət meyillər formalaşıb, ümid edirik ki, bu meyillər dayanıqlı olacaqdır.
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu Qədim dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, professor İmamverdi Həmidov Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafı sahəsində həyata keçirilən dövlət proqramları və layihələr, dünyanın bir çox elmi mərkəzləri ilə qurulan sıx əlaqələr haqqında məlumat verib. Ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edən professor bildirib ki, vəzifəmiz elm sahəsində münasibətləri möhkəmləndirmək və inkişaf etdirməkdir.
Rusiya Federasiyası Ruhani İdarəsi sədrinin birinci müavini, Moskva İslam İnstitutunun rektoru Demir Muxeddinov Aİİ-də olmaqdan və Azərbaycanda belə bir ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyətə başlamasından məmnunluq hissi keçirdiyini bildirib. Müəllifi olduğu “Rusiyada İslam tarixi” kitabı haqqında məlumat verib. İslam dininin yayılma tarixi, mövcud durumu barədə bəhs edən Demir Muxeddinov hazırda Rusiyada yaşayan müsəlmanların sayı, yaşadıqları ərazi barədə fikirlərini bölüşüb.
Moskva İslam İnstitutunun rektoru İslamın Rusiya mədəniyyətinin əhəmiyyətli bir parçasına çevrildiyini, həmçinin müsəlman cəmiyyətinin ölkənin çoxmillətli əhalisinin vacib tərkib hissəsi olduğunu nəzərə çatdırıb. Rusiyada mövcud duruma toxunan məruzəçi müasir dünyada terrorizmi və insana qarşı nifrətin istənilən formasını rədd edən İslamın mahiyyətini cəmiyyətə düzgün çatdırmağın çox önəmli olduğunu vurğulayıb. D.Muxeddinov bildirib ki, müsəlmanlar yüksək savada malik, tolerant, mədəni insanlar kimi tanınmalı, öz həyat və fəaliyyətləri ilə İslamın əsl mahiyyətini nümayiş etdirməlidirlər. Qeyd edib ki, Rusiya cəmiyyətində İslamın sülhsevər və tolerant mahiyyətinin təbliği, millətlərarası və dinlərarası sülhün və əmin-amanlığın möhkəmləndirilməsi üçün mümkün olan bütün addımlar atılır.

В АИТ состоялась презентация книги «История ислама в России» Демира Мухеддинова, ректора Московского Исламского Института
25 Апреля, 2019
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) состоялась презентация книги «История ислама в России» первого заместителя председателя Мусульманского Духовного Управления Российской Федерации, ректора Московского Исламского Института Демира Мухеддинова, совместно организованная Азербайджанским Институтом Теологии и Бакинским Международным Центром Мультикультурализма.
Открывая мероприятие, ректор АИТ Джейхун Мамедов отметил, что отношения между нашими странами находятся на высоком уровне. Отметив, что эти отношения успешно развиваются в сфере образования и науки, ректор заявил, что отношения между АИТ и многими вузами России налажены и подписаны протоколы о двустороннем сотрудничестве. По словам Д. Мамедова, государственная религиозная политика, основанная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в Азербайджане, успешно продолжается президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Принимая во внимание цели и задачи АИТ, ректор подчеркнул важность международных отношений в деятельности Института.
Исполнительный директор Бакинского Международного Центра Мультикультурализма Раван Гасанов рассказал о древних и многочисленных мультикультурных традициях Азербайджана. Раван Гасанов подчеркнул, что защита мультикультурной среды всегда была в центре внимания руководства страны, и весь мир заинтересован в прогрессивном опыте, накопленном в мультикультурализме Азербайджана. Подчеркнув важность презентации книги «История ислама в России» в Азербайджанском Институте Теологии, Р. Гасанов отметил, что эта презентация внесла свой вклад в мультикультурную среду, существующую в нашей стране.
Гаджи Фуад Нуруллаев, заместитель председателя Управления Мусульман Кавказа, в своем выступлении отметил, что толерантность в исламе считается основным элементом этой религии. В Азербайджане существует многовековая традиция терпимости, взаимного уважения и доверительного сотрудничества между представителями разных религий. Отметив, что президент Ильхам Алиев особенно чувствителен к государственно-религиозным отношениям, Ф.Нуруллаев подчеркнул, что в стране существуют государственно-религиозные отношения, толерантность и реализуемые проекты.
Председатель русской общины в Азербайджане, депутат Михаил Забелин поблагодарил организаторов мероприятия. Выразив удовлетворение презентацией книги «История ислама в России», депутат выразил благодарность автору книги за создание такого произведения.
М.Забелин рассказал о мультикультурной среде в Азербайджане и выразил благодарность Президенту Азербайджанской Республики за условия, созданные для представителей религиозных конфессий и представителей немногочисленных народов, проживающих в нашей стране.
Директор Института Философии НАНА, профессор Ильхам Мамедзаде подчеркнул важность дальнейшего развития отношений между азербайджанскими и российскими учеными. Он отметил, что международные научные связи ведут не только к развитию науки, но и к возникновению культурного диалога в современном мире. Сегодня в расширении международных связей наших ученых сложились позитивные тенденции, и мы надеемся, что эти тенденции будут устойчивыми.
Заведующий отделом литературы Древнего Азербайджана в Институте Культуры имени Низами Гянджеви при НАНА профессор Имамверди Хамидов рассказал о государственных программах и проектах, реализуемых в Азербайджане в области науки и образования, а также о тесных связях, установленных со многими научными центрами мира. Отметив, что отношения между нашими странами находятся на высоком уровне, профессор отметил, что наша задача - укреплять и развивать отношения в области науки.
Первый заместитель председателя Духовного управления Российской Федерации, ректор Московского Исламского Института Демир Мухеддинов выразил удовлетворение тем, что находится в АИТ и чувство радости от открытия такого высшего учебного заведения в Азербайджане. Он также рассказал о своей книги "История ислама в России". Говоря об истории распространения ислама и его нынешнем статусе, Демир Мухеддинов поделился своими взглядами о количестве и территории распространения мусульман, проживающих в России в настоящее время.
Ректор Московского Исламского Института отметил, что ислам стал важной частью русской культуры и что мусульманская община является важной частью многонационального населения страны. Говоря о текущей ситуации в России, он подчеркнул, что для общества очень важно передать суть ислама, который отрицает любые формы терроризма и ненависти к людям в современном мире. Д.Мухеддинов отметил, что мусульмане должны быть признаны как очень терпимые, культурные люди и должны продемонстрировать истинную сущность ислама в своей жизни и деятельности. Он отметил, что в российском обществе предпринимаются все возможные шаги для просвещения людей о толерантности ислама и укрепления межэтнического и межрелигиозного мира и спокойствия.