Aİİ-də ilin yekunları ilə bağlı iclasda əməkdaşlara və tələbələrə təşəkkürnamələr təqdim olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) rəhbərliyin, müəllim və tələbə heyətinin iştirakı ilə ilin yekunlarına həsr olunmuş iclas keçirilib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və qarşıdan gələn yeni təqvim ili münasibətilə səmimi arzularını ifadə edib. O bildirib ki, ölkəmizdə elm və təhsilin inkişafı, peşəkar kadrların hazırlanması və potensialının gücləndirilməsi vacib məsələlərdəndir. Ulu öndər Heydər Əliyevin elm və təhsilimizin, mədəniyyətimizin inkişafındakı misilsiz tarixi xidmətlərindən bəhs edən rektor Ümummilli Liderin siyasi xəttini hazırda Prezident cənab İlham Əliyevin əzmlə və böyük uzaqgörənliklə davam etdirdiyini bildirib.
C.Məmmədov 2019-2020-ci tədris ilinin birinci yarımilinin yekunlarından danışarkən qeyd edib ki, beynəlxalq standartlara uyğun və dövlətin perspektiv tələbləri əsasında təhsilin səviyyəsini təmin etməyə çalışırıq və düşünürəm ki, qismən buna nail olmuşuq.
Aİİ rektoru cari ildə keçirilən konfrasların, seminarların, “dəyirmi masa”ların, görüşlərin, təlimlərin əhəmiyyətini vurğulayaraq qeyd edib ki, belə tədbirlər tələbələrimizin inkişafında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. C.Məmmədov, həmçinin İnstitut kollektivinin uğurlarından olan çap edilən kitablar, elmi əsərlər, qəzet və jurnallar haqqında söhbət açıb. Bildirib ki, cari il ərzində ali təhsil müəssisəsi müəllim və əməkdaşlarının əməyi sayəsində 15-ə yaxın kitabın nəşri həyata keçirilib.
Rektor gənclərin savadlı, geniş dünyagörüşə malik yetişməsinin qarşıda duran vacib məsələlərdən olduğunu vurğulayıb.
Aİİ rəhbəri daha sonra qeyd edib ki, hər bir gəncin qarşısında ölkənin hərtərəfli uğurlu inkişafına öz töhfəsini vermək kimi müqəddəs vəzifə dayanır. O bildirib ki, dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsində məqsəd və amalı sarsılmaz olan vətənpərvər, Vətənə sevgi ruhunda tərbiyə olunan gənc nəslin formalaşdırılmasına töhfələr verməkdir.
İclasın sonunda iş fəaliyyətində fərqlənən İnstitut əməkdaşlarına və ali təhsil müəssisəsinin ictimai həyatında fəal olan tələbələrə təşəkkürnamələr təqdim olunub.

На совещании по итогам года в АИТ была вручена благодарность студентам и сотрудникам Института
В Азербайджанском Институте Теологии (AИТ) состоялось совещание по итогам года с участием руководства, преподавателей и студентов.
Поприветствовав участников мероприятия, ректор AИТ Джейхун Мамедов выразил свои искренние пожелания по случаю 31 декабря - Дня солидарности азербайджанцев мира и наступающего нового календарного года. Он сказал, что развитие науки и образования в нашей стране, подготовка профессиональных кадров и увеличение их потенциала являются одними из важных вопросов. Говоря о беспрецедентных исторических заслугах великого лидера Гейдара Алиева в развитии науки и образования, нашей культуры, ректор сказал, что политическую линию Общенационального лидера сейчас с решительностью и дальновидностью проводит президент Ильхам Алиев.
Говоря об итогах первой половины 2019-2020 учебного года, Дж. Мамедов сказал, что мы стараемся обеспечить уровень образования в соответствии с международными стандартами и на основе перспективных требований государства, и я думаю, что частично достигли этого.
Ректор АИТ подчеркнул важность проведенных конференций, семинаров, «круглых столов», встреч и тренингов, проводимых в текущем году, и отметил, что такие мероприятия имеют особое значение для развития наших студентов. Среди успехов коллектива Института Дж. Мамедов также отметил опубликованные книги, научные работы, газеты и журналы. Он сказал, что благодаря усилиям преподавателей и сотрудников университета в течение текущего года было опубликовано около 15 книг.
Ректор подчеркнул, что воспитание образованной молодежи с широким кругозором является одной из важнейших задач.
Затем руководитель АИТ отметил, что каждый молодой человек имеет священную обязанность внести свой вклад в успешное развитие страны. Он сказал, что цель укрепления нашей государственности – это способствовать формированию патриотичного молодого поколения воспитанного в духе любви к Родине.
В конце совещания сотрудникам Института, отличившимся в своей рабочей деятельности, и студентам, которые и активно участвовали в общественной жизни высшего учебного заведения, была вручена благодарность.