Aİİ-də “İslam əxlaqı və müasir gənclik” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Türkiyənin Azərbaycandakı Səfirliyinin din işləri üzrə müşaviri, professor Kamil Günəşin təqdimatında “İslam əxlaqı və müasir gənclik” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ-nin İlahiyyat fakültəsinin dekanı, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov tədbir iştirakçılarını salamlayıb. M.Mürsəlov bildirib ki, gənc kadrların intellektual səviyyəsinin artırılmasında daha böyük nəticələrin əldə edilməsi üçün tələbələrin dünyagörüşünün zənginləşdirilməsində, elmi axtarışlara sövq edilməsində ardıcıl təşkil olunan “dəyirmi masa”ların, seminarların, treninqlərin və görüşlərin xüsusi rolu var.
Mövzunun aktuallığına toxunan M.Mürsəlov bildirib ki, əxlaqi-mənəvi dəyərlər insanın şəxsiyyətinin səciyyəvi xüsusiyyətlərindən biridir. O qeyd edib ki, dövlətimiz milli-mənəvi və multikultural dəyərlərimizin qorunması istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirir.
Türkiyənin Azərbaycandakı Səfirliyinin Din işləri üzrə müşaviri, professor Kamil Günəş “İslam əxlaqı və müasir gənclik” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O bildirib ki, İslam sivilizasiyasının birliyi onun müstəqilliyi, azadlığı, tərəqqisi və rifahı üçün yeganə şərtdir. Birlik olmayan yerdə heç bir təşəbbüs, heç bir səy və heç bir mübarizə nəticə verməz.
Kamil Günəş qeyd edib ki, cəmiyyətin aparıcı qüvvəsini təşkil edən gənclər ailədə, təhsil müəssisələrində gördükləri, öyrəndikləri ilə kifayətlənməməli, eyni zamanda, yeni məlumatlara, bilik və bacarıqlara yiyələnməyə maraq göstərməlidirlər. Gənclərin mütəmadi axtarışda olduqlarını bildirən K.Günəş yaş dövründən qaynaqlanan enerji, dinamiklik, çeviklik kimi əlamətlərin müvəffəqiyyətə çatmağa, yorulmamağa zəmin yaratdığını vurğulayıb.

AIT held a seminar on Islamic Morality and Modern Youth
Azerbaijan Institute of Theology held a seminar on Islamic Morality and Modern Youth with the participation of Professor Kamil Gunesh, Advisor on Religious Affairs of the Turkish Embassy in Azerbaijan.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the Faculty of Theology, welcomed the event participants. He noted that seminars, meetings and roundtables organized consistently at AIT have special importance from the aspect of improving students’ world outlook and encouraging them for academic researches.
Commenting on the relevance of the topic, Mr. Mursalov noted that moral and spiritual values are one of the characteristic peculiarities of a human personality. He further noted that the state initiates regular events for the development of national and multicultural values.
Professor Kamil Gunesh, Advisor on Religious Affairs of the Turkish Embassy in Azerbaijan, made a speech on Islamic Morality and Modern Youth. He noted that unity of Islam civilization is of primary concern for its independence and progress. No initiation, attempt and struggle will have a positive outcome without unity.
Kamil Gunesh noted that youth, which is the leading power of society, should not satisfy with the knowledge and skills obtained from school and their family. They should be open to all the new information, knowledge and skills. He added that youth is in constant search and their dynamics, enthusiasm and agility coming from their age make them tireless.