Aİİ-də “Heydər Əliyev siyasəti və din təhsili” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr edilən “Heydər Əliyev siyasəti və din təhsili” mövzusunda elmi-praktik konfrans təşkil olunub.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan rektor Ceyhun Məmmədov Azərbaycanın müstəqilliyini yenidən bərpa etməsindən sonra, xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinə qayıdışında Ulu Öndərin misilsiz xidmətləri olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, məhz müstəqil Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsi, dini etiqad azadlığının təmin olunması məqsədi ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin 21 iyun 2001-ci il tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi yaradılıb.
C.Məmmədov Azərbaycan xalqının milli-mənəvi sərvəti olan tolerantlıq ənənələrinin qorunmasında və inkişafında Ümummilli Liderin böyük xidmətlərinin olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda dini etiqad azadlığı tam təmin edilib.
Rektor ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin hazırda bu nəcib missiyanı böyük uzaqgörənliklə və uğurla davam etdirdiyini nəzərə çatdırıb. Bildirib ki, ölkə Prezidentinin 10 oktyabr 2017-ci il tarixli Fərmanı ilə Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun və 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması da dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsi sahəsində atdığı uzaqgörən addımlardandır.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İşlər İdarəsi Prezident Kitabxanasının şöbə müdiri, AMEA Tarix İnsitutunun əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Mustafa bildirib ki, Heydər Əliyev təkcə Azərbaycanın deyil, bütün İslam dünyasının tanınmış şəxsiyyətlərindəndir. Ümummilli Liderin Azərbaycanla Şərq və Qərb ölkələri arasında əməkdaşlığın qurulmasına əvəzsiz töhfələr verdiyini qeyd edən N.Mustafa Heydər Əliyevin müstəqil respublikamızda siyasi, iqtisadi, mədəni əlaqələrin sürətli inkişafını təmin etdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, dahi siyasətçinin adı xalqımızın iftixar və qürur mənbəyidir. Onun Vətənimiz üçün gördüyü işlər daim yaddaşlardadır. Bu yaddaş bir estafet kimi, yaşlı nəsildən gənc nəslə ötürülür. Böyük liderimizin xatirəsi hər zaman anılır və əziz tutulur.
Daha sonra konfrans işini panellərlə davam etdirib.
“Heydər Əliyev və Azərbaycanda din siyasəti” mövzusuna həsr olunan paneldə “Azərbaycanda multikultural və tolerant ənənələrin qorunmasında Heydər Əliyevin rolu”; “Azərbaycanın yeni inkişaf dövrünün banisi: Heydər Əliyev”; “Unikal siyasətçi Heydər Əliyev”; “Heydər Əliyevin elmə və təhsilə verdiyi dəyər”; “Heydər Əliyev və gənclər arasında milli-mənəvi dəyərlərin təbliği”; “Azərbaycanda kitabxananın inkişafında Heydər Əliyevin rolu”; “Heydər Əliyev və Azərbaycanda din siyasəti”; “Роль Гейдара Алиева в сохранении и восстановлении памятников религиозного и культурно-исторического назначения” başlıqlı çıxışlar dinlənilib.
“Azərbaycanda multikultural və tolerant ənənələrin qorunmasında Heydər Əliyevin rolu” mövzusuna həsr olunan ikinci panel “Azərbaycan multikulturalizmin məkanlarından biri kimi”; “Azərbaycanda multikulturalizm”; “Heydər Əliyev və tolerant Azərbaycan”; “Multikultural ənənələrin qorunmasında Heydər Əliyevin xidmətləri”; “Multikultural və tolerant ənənələrin qorunmasında Heydər Əliyevin xidmətləri”; “Heydər Əliyevin İslam ənənələrinin formalaşmasında rolu”; “Heydər Əliyevin islam dininə verdiyi dəyər”; “Heydər Əliyev və Azərbaycan multikulturalizmi” başlıqlı məruzələrlə davam edib.

В АИТ прошла научно-практическая конференция на тему «Политика Гейдара Алиева и религиозное образование»
07 Май, 2019
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) прошла научно-практическая конференция «Политика Гейдара Алиева и религиозное образование», посвященная 96-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Открывая мероприятие, ректор Джейхун Мамедов сказал, что после восстановления великим лидером Гейдаром Алиевом независимости Азербайджана, наша страна возвращается к национальным и духовным ценностям. Он отметил, что Государственный комитет по работе с религиозными организациями Азербайджанской Республики был создан в соответствии с Указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 21 июня 2001 года с целью регулирования государственно-религиозных отношений и обеспечения свободы вероисповедания.
Д.Мамедов подчеркнул большую заслугу Национального Лидера в защите и развитии традиций толерантности, которые являются национальным и духовным богатством азербайджанского народа. Он отметил, что религиозная свобода в Азербайджане полностью обеспечена под руководством великого лидера. Ректор подчеркнул, что достойный преемник политического курса общенационального лидера Гейдара Алиева в настоящее время выполняет эту благородную миссию. Д.Мамедов сказал, что Указом Президента Азербайджанской Республики от 10 октября 2017 года был создан Фонд Распространения Духовных Ценностей и Указом от 9 февраля 2018 года был создан Азербайджанский институт теологии, и это является одним из важнейших шагов, предпринимаемых в области государственно-религиозных отношений.
Назим Мустафа, кандидат исторических наук, сотрудник отдела истории Администрации президента Азербайджанской Республики, сотрудник Института истории НАНА, сказал, что Гейдар Алиев является не только одной из известных фигур Азербайджана, но и всего исламского мира. Отметив, что лидер нации внес существенный вклад в установление сотрудничества между Азербайджаном и Востоком и Западом, Н.Мустафа отметил стремительное развитие Гейдаром Алиевым политических, экономических и культурных связей в нашей независимой республике. Он отметил, что имя великого политика является источником гордости нашего народа. То, что он сделал для нашей Родины, всегда в нашей памяти. Эта память передается от пожилых людей молодому поколению.
Далее были выслушаны доклады на тему: Роль Гейдара Алиева в защите мультикультурных и толерантных традиций в Азербайджане, «Гейдар Алиев и религиозная политика в Азербайджане»; «Основатель нового периода развития Азербайджана: Гейдар Алиев»; «Уникальный политик Гейдар Алиев»; «Значение Гейдара Алиева для науки и образования»; «Продвижение национальных и духовных ценностей среди молодежи»; «Роль Гейдара Алиева в развитии библиотеки в Азербайджане»; «Гейдар Алиев и религиозная политика в Азербайджане»; «Роль Гейдара Алиева в сохранении и возрождении религиозных и культурно-исторических целей» «Азербайджан как одно из пространств мультикультурализма»; «Мультикультурализм в Азербайджане»; «Гейдар Алиев и толерантный Азербайджан»; «Роль Гейдара Алиева в формировании исламских традиций»; «Значение Гейдара Алиева для ислама»; «Гейдар Алиев и азербайджанский мультикультурализм».