Aİİ-də “Heydər Əliyev siyasəti və din təhsili” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr edilən “Heydər Əliyev siyasəti və din təhsili” mövzusunda elmi-praktik konfrans təşkil olunub.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan rektor Ceyhun Məmmədov Azərbaycanın müstəqilliyini yenidən bərpa etməsindən sonra, xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinə qayıdışında Ulu Öndərin misilsiz xidmətləri olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, məhz müstəqil Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsi, dini etiqad azadlığının təmin olunması məqsədi ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin 21 iyun 2001-ci il tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi yaradılıb.
C.Məmmədov Azərbaycan xalqının milli-mənəvi sərvəti olan tolerantlıq ənənələrinin qorunmasında və inkişafında Ümummilli Liderin böyük xidmətlərinin olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda dini etiqad azadlığı tam təmin edilib.
Rektor ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin hazırda bu nəcib missiyanı böyük uzaqgörənliklə və uğurla davam etdirdiyini nəzərə çatdırıb. Bildirib ki, ölkə Prezidentinin 10 oktyabr 2017-ci il tarixli Fərmanı ilə Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun və 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması da dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsi sahəsində atdığı uzaqgörən addımlardandır.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İşlər İdarəsi Prezident Kitabxanasının şöbə müdiri, AMEA Tarix İnsitutunun əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Mustafa bildirib ki, Heydər Əliyev təkcə Azərbaycanın deyil, bütün İslam dünyasının tanınmış şəxsiyyətlərindəndir. Ümummilli Liderin Azərbaycanla Şərq və Qərb ölkələri arasında əməkdaşlığın qurulmasına əvəzsiz töhfələr verdiyini qeyd edən N.Mustafa Heydər Əliyevin müstəqil respublikamızda siyasi, iqtisadi, mədəni əlaqələrin sürətli inkişafını təmin etdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, dahi siyasətçinin adı xalqımızın iftixar və qürur mənbəyidir. Onun Vətənimiz üçün gördüyü işlər daim yaddaşlardadır. Bu yaddaş bir estafet kimi, yaşlı nəsildən gənc nəslə ötürülür. Böyük liderimizin xatirəsi hər zaman anılır və əziz tutulur.
Daha sonra konfrans işini panellərlə davam etdirib.
“Heydər Əliyev və Azərbaycanda din siyasəti” mövzusuna həsr olunan paneldə “Azərbaycanda multikultural və tolerant ənənələrin qorunmasında Heydər Əliyevin rolu”; “Azərbaycanın yeni inkişaf dövrünün banisi: Heydər Əliyev”; “Unikal siyasətçi Heydər Əliyev”; “Heydər Əliyevin elmə və təhsilə verdiyi dəyər”; “Heydər Əliyev və gənclər arasında milli-mənəvi dəyərlərin təbliği”; “Azərbaycanda kitabxananın inkişafında Heydər Əliyevin rolu”; “Heydər Əliyev və Azərbaycanda din siyasəti”; “Роль Гейдара Алиева в сохранении и восстановлении памятников религиозного и культурно-исторического назначения” başlıqlı çıxışlar dinlənilib.
“Azərbaycanda multikultural və tolerant ənənələrin qorunmasında Heydər Əliyevin rolu” mövzusuna həsr olunan ikinci panel “Azərbaycan multikulturalizmin məkanlarından biri kimi”; “Azərbaycanda multikulturalizm”; “Heydər Əliyev və tolerant Azərbaycan”; “Multikultural ənənələrin qorunmasında Heydər Əliyevin xidmətləri”; “Multikultural və tolerant ənənələrin qorunmasında Heydər Əliyevin xidmətləri”; “Heydər Əliyevin İslam ənənələrinin formalaşmasında rolu”; “Heydər Əliyevin islam dininə verdiyi dəyər”; “Heydər Əliyev və Azərbaycan multikulturalizmi” başlıqlı məruzələrlə davam edib.

A conference on Heydar Aliyev’s Policy and Religious Education was held at AIT
Azerbaijan Institute of Theology held a conference on Heydar Aliyev’s Policy and Religious Education dedicated to the 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
The event started with an introduction by AIT rector Jeyhun Mammadov emphasizing incomparable services of national leader in the development of national and spiritual values. He noted that the State Committee on Religious Associations was established by national leader Heydar Aliyev’s Decree dated June 21, 2001, for the regulation of state-religion relations and support for freedom of belief in the country.
Jeyhun Mammadov outlined national leader Heydar Aliyev’s contribution to the protection and development of tolerance traditions. He emphasized that freedom of belief was maintained with national leader Heydar Aliyev’s support.
The Rector further stressed that President Ilham Aliyev, worthy follower of Heydar Aliyev’s policy, continues this noble mission with great insight and success. He said the establishment of Fund for Propagation of Spiritual Values by President’s Decree dated October 10, 2017, and establishment of Azerbaijan Institute of Theology by the Decree dated February 9, 2018, are far-sighted steps in the regulation of state-religion relations.
Nazim Mustafa, Department Head of Presidential Library, research fellow at the Institute of History of ANAS, noted that Heydar Aliyev is regarded as an important personality not only in Azerbaijan but also in the entire Islamic world. Mentioning national leader’s special contribution to the establishment of relations with both Eastern and Western countries, Nazim Mustafa emphasized that Heydar Aliyev maintained the development of political, economic and cultural relations of the country. His name is the source of pride for the country. His incomparable services in the development of the country will live in the memories. This memory will be passed down to younger generations. The memory of the great leader will always be commemorated and honored.
The conference then continued with various panel discussions.
The panel on Heydar Aliyev’s Policy and Religious Education discussed the topics such as The Role of Heydar Aliyev in the Development of Religious Tolerance Traditions in Azerbaijan, the Founder of Modern Development in Azerbaijan: Heydar Aliyev, Unique Politician Heydar Aliyev, Heydar Aliyev and Promotion of National and Spiritual Values among Youth, Heydar Aliyev’s Role in the Development of Libraries, Heydar Aliyev and Religious Policy and Heydar Aliyev’s in the Restoration of Religious and Historical Monuments in Azerbaijan.
The second panel dedicated to Heydar Aliyev’s Role in the Development of Religious Tolerance Traditions in Azerbaijan discussed the topics Azerbaijan as One of the Centers of Multiculturalism, Multiculturalism in Azerbaijan, Heydar Aliyev and Tolerant Azerbaijan, Heydar Aliyev’s Role in the Protection of Multicultural Traditions, Heydar Aliyev’s Services in the Protection of Multicultural Traditions, Heydar Aliyev’s Role in the Formation of Islamic Traditions in Azerbaijan, Heydar Aliyev’s Value of Islam, Heydar Aliyev and Azerbaijani Multiculturalism.