Aİİ-də dr. İhsan Sadiq Məhəmməd Əlləvatinin təqdimatında seminar yekunlaşıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Sultan Qabus Universiteti Ədəbiyyat və humanitar fənlər fakültəsi Ərəb dili və ədəbiyyatı bölməsinin müəllimi dr. İhsan Sadiq Məhəmməd Əlləvatinin təqdimatında “Müasir ərəb ifadələrində dil xətalarının əsas səbəbləri” mövzusunda təşkil olunan seminar yekunlaşıb.
Seminarın moderatoru Aİİ Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri İlkin Əlimuradov mövzunun aktuallığına diqqət çəkərək, iştirakçılara təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsi tədrislə yanaşı, elmi konfransların, seminarların, “dəyirmi masa”ların da təşkilində maraqlıdır.
Seminarın növbəti günü dr. İhsan Sadiq Məhəmməd Əlləvati "Müasir ərəb ifadələrində dil xətalarının əsas səbəbləri" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzə müasir ərəb ədəbi dili ilə dialektlər arasındakı fərqlər və ixtilaflar mövzusunu əhatə edib.
İhsan Sadiq Məhəmməd Əlləvati qeyd edib ki, dialektlər bir-birindən və ədəbi dildən ciddi şəkildə fərqlənir. Bu səbəbdən, müxtəlif ərəb ölkələri xalqlarının bir-birini anlamaması, həmçinin müvafiq hazırlığı olmayan ərəblərin çox zaman ədəbi dili başa düşməməsi adi hal hesab edilir.
Dr. İhsan daha sonra bildirib ki, ədəbi dillə danışıq dilindəki fərqlər, əsasən, xarici sözlərin leksikologiyaya daxil olmasına görə baş verir. Məruzəçi qrammatik fərqliliklərdən bəhs edərək, bəzi fonetik dəyişikliklər barədə danışıb, mövzu ilə bağlı misallar gətirib.
İki gün davam edən seminarda ərəbşünaslar, şərqşünaslar və mövzu ilə maraqlanan digər şəxslər iştirak ediblər.

The seminar by Ehsan Sadiq Mohammed Al Lawati organized at AIT has come to an end
The seminar on The Main Causes of Language Errors in Modern Arabic Expressions by Ehsan Sadiq Mohammed Al Lawati, Instructor of Arabic Language and Literature department at the Faculty of Literature and Humanities of Sultan Qaboos University, has finished.
Moderator of the seminar Ilkin Alimuradov, Head of the Department of Languages and Social Sciences, thanked attendees for their participation drawing attention to the relevance of the topic. He stressed that the Institute is interested in the organization of acaemic conferences, seminars and roundtables.
On the next day of the seminar, Dr. Ihsan Sadiq Mohammed Allawati made a speech on The Main Causes of Language Errors in Modern Arabic Expressions. The lecture covered the differences and incompatibilities between modern literary Arabic language and dialects.
Ehsan Sadiq Mohammed Al Lawati emphasized that the dialects differ greatly from one another as well as from the literary language. For this reason, absence of mutual intelligibility is common for the peoples of different Arabic countries, and the Arabs who do not have proper training often do not understand literary language.
Dr. Ehsan Sadiq further stated that differences between literary language and other varieties occur mainly due to the inclusion of foreign words in lexicology. Talking about about grammatical differences, the speaker mentioned some phonetic changes and gave examples on the subject.
The two-day seminar was attended by scholars of Arabic studies, Oriental stuides and other people interested in the topic.